Nejmladší výherce Oscara za hlavní mužský herecký výkon obětoval nejen pro vysněnou zlatou sošku mnohé. Adrien Brody se ještě před třicátými narozeninami zaskvěl v úloze polského žida Władysława Szpilmana, jenž ve filmu režiséra Romana Polanskiho Pianista (The Pianist) bloumá Varšavským ghettem, zdecimovaným nelítostnou mašinerií holocaustu. O naturalistický efekt se vedle přímého pamětníka Polanskiho zasadil také Brody, jenž zhubnul na 58 kilogramů a dle svých slov poznal, co obnáší vynucená hladovka a jaké jsou následky v tomto případě dobrovolného fyzického strádání.
Články 41
V podstatě každou dekádu má premiéru nějaký snímek, který dramatizuje realistickou historii v amerických dobových reáliích lépe a památněji než všelijaké faktické záznamy. Ke Kmotrovi, Tenkrát v Americe, Až na krev či Lincolnovi se dle dosavadních festivalových reakcí přiřadí 215 minut dlouhá a univerzálně chválená novinka Bradyho Corbeta Brutalista (The Brutalist), v níž Adrien Brody jako imigrující maďarský architekt prožívá komplikovaný a velmi komplexní americký sen. Minutový trailer sice objemnou fresku přirovnávanou k perfektní americké novele nemůže vystihnout, ale přece z něj nejdou spustit oči a nejen netradiční titulkovou formou předesílá, že od 23. ledna zřeme v českých kinech něco výjimečného.
Sheridan-Verse se nadále rozšiřuje. Sbírka především westernových seriálů od Taylora Sheridana pod zastřešením Paramountu momentálně zahrnuje Yellowstone, 1883, 1923, Starostu Kingstownu, Krále Tulsy či Special Ops: Lioness a toto bohaté portfolio se brzy rozšíří o další kousek. Tentokrát Sheridan nevyrazil na Divoký západ, o klobouky ale nouze opět nebude.
Paul Thomas Anderson je jedním z nejlepších režisérů své generace, o tom nepřipustíme diskuzi. S napětím vyčkáváme každý jeho film a ať už si s ním zrovna sedneme, nebo ne, vždy je radost střetnout se s jeho svébytným a přitom precizním přístupem. Na jednu stranu mu tedy přejeme, že se studio rozhodlo napumpovat do jeho nového projektu s Leonardem DiCapriem desítky milionů dolarů. Mělo by nás přesto trápit, že čistě komerčně se jedná o sebevraždu?
Vedra pokračují samozřejmě i tento týden. Pokud vám nestačí zchlazení v bazénu, může vás potěšit i příjemný čas u televize. Tuzemské stanice totiž stále pokračují v servírování letních stálic, které si lidé pustí i popadesáté, ale tento týden k tomu přidají i řadu amerických klasik a titulů, jež by neměly uniknout žádnému cinefilovi.
Pokud k tomu máte vlohy, hrát filmového padoucha může být velice vděčné. Mnozí ikoničtí herci a herečky to preferují před úlohami klaďasů, které sice mají větší prostor a navrch i sympatie dané morálně žádoucím postojem. Skvělí záporáci jsou kořením průměrných žánrových filmů a tažnou silou těch hodnotných a kreativně napsaných produkcí, v nichž neříkají jen prázdné fráze, jde z nich strach a nutí k zamyšlení. Ať už jde o zcela smyšlené psychopaty, mocné byznysmeny s předobrazy v realitě nebo o kontroverzní historické figury, následující seznam zaměřený na oscarové herecké výkony v záporných rolích představí výkvět těch vskutku památných filmových postav. Americká Akademie možná zcela ignorovala Anthonyho Perkinse v Psychu, Jacka Nicholsona v Osvícení (The Shining) nebo Roberta Mitchuma v Lovcově noci (The Night of the Hunter) i Mysu hrůzy (Cape Fear), avšak v minimálně v těchto případech vložila Oscara do těch správných úlisných rukou.
Žádný mužský herec nemá lepší oscarové výsledky než šestašedesátiletý londýnský rodák Daniel Day-Lewis. Domov mu zdobí tři zlaté sošky z šesti nominací, čímž sice zaostává za dvanácti nominacemi a třemi výhrami Jacka Nicholsona, ale na rozdíl od něj má všechny Oscary za hlavní roli. Metodický charakterní herec známý z Posledního mohykána (The Last of the Mohicans), Gangů New Yorku (Gangs of New York), Lincolna či Až na krev (There Will Be Blood) přesto odešel roku 2017 do předčasného důchodu, z něhož se navzdory rostoucím debatám po setkání s režiséry Stevenem Spielbergem a Jimem Sheridanem nechystá.
Jedno z největších filmových studií světa provádí kroky, jež by z kvalitativního hlediska mohly vyústit v obohacení distribuční nabídky kin. Přední hlavouni Warner Bros. Michael De Luca a Pam Abdy v lednu domlouvali strategické partnerství s Tomem Cruisem, které v případě vysněného scénáře možná zahrne i pokračování úspěšné sci-fi Na hraně zítřka (Edge of Tomorrow). Sám Cruise má však po letité sérii blockbusterů zájem znovu pracovat s autorskými režiséry jako Paul Thomas Anderson, do nichž hodlají Warneři rovněž investovat stamilionové částky. Pod křídly tradiční společnosti, která se před dvěma lety sloučila do konglomerátu Warner Bros. Discovery, by tak teoreticky mohl skončit poslední film Quentina Tarantina The Movie Critic, do něhož chce ikonický tvůrce obsadit i Toma Cruise.
Jamajský zpěvák a neúnavný rastafariánský bojovník za lásku a smír Bob Marley, jehož desku Exodus jmenoval časopis Time nejlepším albem 20. století, se třiačtyřicet let po své předčasné smrti dočkal vlastního hollywoodského životopisu. V kinech uváděný snímek Bob Marley: One Love s Kingsley Ben-Adirem (Peaky Blinders) však nedělá nic proto, aby svou existenci jakkoli ospravedlnil. Unyle předhazuje drobky z hudebníkova pozdního života a 100 minut tápe mezi několika silnými tématy, z nichž ukusuje ještě jalověji než Bohemian Rhapsody.
Dramedie Chlast (Druk) s Madsem Mikkelsenem si roku 2021 dokráčela pro Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek, přičemž nominaci obdržel také její režisér Thomas Vinterberg. Slavný dánský filmař stojící za filmy Rodinná oslava (Festen) či Hon (Jagten) musí podobně jako řada evropských tvůrců před ním zatnout zuby a sledovat, jak jeho úspěšné dílo přemění k obrazu svému (v tomto případě pod obraz) hollywoodská fabrika. Příběhu o učitelích, kteří si krizi středního věku a pracovní vyhoření umírňují nonstop udržovanou hladinkou v krvi, se pod produkčním dohledem Leonarda DiCapria chopí komik, herec a příležitostný režisér Chris Rock. A Vinterberg mu s humorem pohrozil fackou, jestliže natočí kravinu.