Když pomineme Miloše Formana, jenž se stal pevnou součástí amerického filmového kánonu a světové publikum o něm uvažuje jako o Čechovi až v druhé řadě, může Janu Švankmajerovi co do jeho věhlasu konkurovat snad jen Karel Zeman. Pražský rodák vyrůstal v rodině aranžéra výkladních skříní a vyučené švadleny a zlomovým okamžikem pro něj bylo, když v osmi letech dostal jako dárek domácí loutkové divadlo. V tomhle umírajícím uměleckém oboru se zhlédl a jeho étos přenesl do kinematografie, kde jeho prostřednictvím oživoval své černohumorné surreálné vize. I díky urputnosti jeho dvorního producenta Jaromíra Kallisty Švankmajer přečkal revoluci a uplatnil se i v nové době, kdy začal točit celovečerní filmy a jeho věhlas dorostl astronomického měřítka. Připomeňme si v den jeho 90. narozenin jeho nejdůležitější počiny.
Články 7
Přestože se česká kinematografie na horory nikdy nezaměřovala, vybrat desítku nejděsivějších titulů není snadný úkol – lákavých adeptů je totiž mnohem víc. Spousta krátkometrážních děl si proto vysloužila „jen“ čestnou zmínku a vybraná desítka se snaží odrazit různé proudy a přístupy, jimiž se tuzemští filmaři a filmařky během uplynulých dekád snažili vystrašit publikum.
Guillermo del Toro má za sebou svůj povídkový seriál Kabinet kuriozit, v němž si na Netflixu zahrál na adoptivního syna Alfreda Hitchcocka a Roda Sterlinga. Výsledný dojem publika byl poněkud rozporuplný. Nyní, opět na Netflixu, uvedl animovaného Pinocchia, jenž se obecně setkal s o pořádný kus vřelejším přijetím. Rozhodně víc než Disneyho remake, jenž byl uvedený jen před pár měsíci.
Dámský gambit vedle Nebeských jezdců. Vandam z pražského sídliště po boku netvora. Posvítili jste si na jeden z nejpopulárnějších seriálů dneška a tuzemskou klasiku z let šedesátých. I tento týden vybíráme z databáze vaše nové komentáře. Nové tipy i na starší filmy, seriály a pořady.
Ve světě požívá obrovského respektu. V pražském bytě na Novém Světě má 4 České lvy a Zlatého medvěda z Berlinale (Možnosti dialogu). Středobodem jeho života ale nejsou ceny a matérie, nýbrž surrealismus, snění a přemýšlení o tom, co nás jako lidské bytosti přesahuje a stahuje. Celá řada objektů a artefaktů, které tyto myšlenky zhmotňují a uvádějí v pohyb, si zahrála v jeho celovečerních i krátkých inspirativních filmech. Jan Švankmajer nyní rozehrává ten poslední. Seznamte se s Hmyzem (2018) podle bratrů Čapků.
Od 4. ledna do 16. ledna 2010 probíhá v kavárně pražského kina Lucerna výstava Český filmový plakát 2010. K vidění je 21 plakátů hraných filmů a 15 plakátů dokumentárních snímků. Stejný počet filmů se bude v obou kategoriích ucházet i o České lvy 2010.
Sen je druhý život. A stárnoucí plešatý ženáč - až nápadně podobný režiséru Janu Švankmajerovi - se v něm zamiloval do krásné mladé dívky v červeném. Okouzlen nečekaným, fascinován tajemným svéhlavě trvá na svém "vztahu" a odmítá se vrátit zpátky do života. Dup a dup! V jednom z nejzábavnějších filmů ďábla imaginace a surrealismu, kterého nám závidí doslova celý svět.