Film „Africká královna" vypráví o dobrodružstvích, která prožijí na počátku první světové války v nitru Německé východní Afriky kanadský dobrodruh Allnutt a anglická misionářka Rosie, prchající na malém parníčku před německými vojáky. Na své cestě k britskému území musí překonat řadu překážek. Na rozbouřeném jezeře se jejich plavidlo „Africká královna" potopí a oni sami jsou po svém zachránění německou válečnou lodí „Louisou" odsouzeni jako angličtí vyzvědači k smrti. V okamžiku popravy „Louisa" narazí na vrak „Anglické královny", na němž jsou připevněna dvě torpéda a potopí se. Allnutt a Rosie se zachraňují na pobřeží ovládaném anglickými jednotkami. (FILMOVÝ PŘEHLED 21 / 1954)
Možná jeden z prvních (ne-li první) filmů na téma "umaštěný dobrodruh a elegantní dáma se do sebe zamilují na nebezpečné cestě" s vynikajicími herci ale poněkud utahaným dějem soustředícím se spíše na dialogy než na "akci".
Začátek První světové války zastihne nesourodou dvojici v Africe. Misionářka a samorost, trošku neotesanec s duší gentlemana na podivné sabotážní akci.. je to krásně dobrodružné, lehce romantické, točení před plátnem je sice vidět, ale není to tak strašně. celé je to šíleně naivní, ale krásně naivní. Film mě bavil.. moc pěkná oddechovka s nemalou porcí adrenalinu.
Film byl vřele přijat diváky i kritikou. Bogart za svou roli získal svého jediného Oskara, ale ani Africké královně se nevyhnuly nepříznivé reakce. Na MFF v Berlíně proti snímku protestovali zástupci německých distributorů, že je protiněmecký a žádali, ať je stažen z programu festivalu.
Film si oblíbila tehdejší generace diváků, která ho měla v paměti jako nádherný dobrodružný snímek, kterým skutečně je. Herecké výkony nemá vůbec smysl jakkoliv hodnotit, protože oba herci mají tolik charisma a takový široký rejstřík, že je to pastva pro oči. Humor ani dobrodružné akce nestačily zestárnout a i ve srovnání se současnou tvorbou je Africká královna svižným a poutavým filmem.
Filmařská obec tento snímek vzala za své, stejně jako americký ochranný fond, ale kopie snímku začala jevit značného opotřebení. Naštěstí se film dostal do restaurátorského ateliéru Paramountu, kam ho nechal vyslat Martin Scorsese. Restaurátoři odvedli skutečně skvělou práci a přitom respektovali barevné spektrum Technicoloru. Africká královna je strhující romantickou komedií, dobrodružným příběhem a přitom není vůbec hloupá.
Africká královna se stala filmařskou lodí a kvůli kameře bylo potřeba neustále odmontovávat velký boiler zabírající slušnou část lodi. Ten toho měl zřejmě při jedné ze scén dost a rozhodl se spadnout přímo na Katharine Hepburn. Ta však naštěstí na poslední okamžik uhnula a zachránila si tak život.
Většina vodních scén se natáčela v anglických studiích, neboť producenti měli strach o zdraví herců. Jen málo scén bylo točelo přímo v Africe.
Film se umístil na 65. místě v žebříčku "Greatest Movie of All Time" Amerického filmového institutu.