Film Černá kniha režiséra Paula Verhoevena je válečný thriller zasazený do let 1944–1945 v okupovaném Holandsku. Vypráví příběh Rachel, židovské dívky, která po masakru své rodiny vstoupí do domácího odboje. Jejím úkolem je svedení německého kapitána, aby se infiltrovala do gestapa. Scénář, inspirován skutečnými událostmi, nabízí hluboký pohled na válku s ironickým odstupem, převrací tradiční pohledy na odboj i nacisty a staví na silné ženské postavě. Hlavní role hrají Carice van Houten a Sebastian Koch. Film, natočený v různých jazykových verzích, byl produkován s rozpočtem 17 milionů eur a natáčel se v místech jako Haag, Giethoorn, Berlín a Izrael.
Povedený a neokoukaný pohled na druhou světovou válku, tentokrát pohledem mladé ženy, která kvůli pomstě za vyvraždění své rodiny udělá cokoliv. Verhoeven umí a neustále překvapuje.
Pěkný válečný film z okupovaného Holandska. Silné momenty se střídají s těmi horšími. Naivně zpracované přestřelky a dosti nedotazené scény a rychlé zvraty dělají film trošku uspěchaným a zmatečným. Na druhou stranu pěkný příběh a líbivé zpracování. Jako celek to na mě udelalo celkem dobrý dojem. 70%.
Verhoven k tomu mířil už dlouho, ale až Černou knihou dokázal dokonale povýšit béčko na umění. Nebo umění na béčko? Práce s brakem, klišé a náhodami je neuvěřitelně působivá. A nijak nebrání myšlenkám a poselství naplno zaútočit na diváka. Úžasný film. Takhle měli asi vypadat Pancharti...
Když chtěl producent seškrtat rozpočet ve výši 17 milionů eur, Verhoeven to odmítl s tím, že tedy raději od projektu upustí. Dosáhl tak svého, a Černá kniha se stala historicky nejdražším nizozemským filmem.
Carice van Houten ve filmu plynule mluví čtyřmi jazyky: holandsky, anglicky, německy a hebrejsky a dokonce sama zvládla i všechny pěvecké party.
Při natáčení v Haagu filmaři zakryli moderní objekty, jako jsou vjezdy do podzemních parkovišť, tím, že přes ně vztyčili bunkry.