Skupina dobrovolných žoldáků získává kontrakt na akci, která má vést ke svržení krutého diktátora jedné země střední Afriky. Jejich úkolem je vysvobodit vážně nemocného vůdce opozice. Během akce ovšem dojde k dohodě mezi diktátorem a zadavatelem úkolu a komando je ponecháno na pospas vlastnímu osudu.
Při dnešním pohledu hodně zajímavý snímek, neboť je svou koncepcí vpodstatě předchůdcem snímku ´Expendables: Postradatelní´ (2010). Richard Burton, Roger Moore, Richard Harris, Stewart Granger, a další herečtí představitelé své doby v jednom filmu o žoldácích zachraňující nějakého sesazeného krále kdesi v Africe. Snímek z konce sedmdesátých let už sice má své mouchy, ale právě coby sedmdesátková žoldácká etuda stále nevyznívá nejhůř. Pokud si však nebudeme všímat námětového neduhu. Začátek a konec silně připomene snímek ´Sedm statečných´ (1960) či ´Tucet špinavců´ (1968) a to náborem hlavních členů do žoldácké skupiny z řad vysloužilých vojáků a závěrečnou emocionální věcí toho, kdo přežije a kdo ne. Zbytek už mnohé akční fanoušky připomene hlavně snímek ´Rambo II´ (1985). Žeby se snad Sylvester Stallone právě tímto žoldáckým snímkem inspiroval? Válečný dobrodružný film je filmem pro správné chlapy. Děj se odehrává v klasickém módu, je jednoduchý a plně bez romantické linky. Cesta tam je jednoduchá, zato cesta zpět dá všem pořádně zabrat. A o to tady v rámci akční válečné zábavy jde především. Humoru moc není, i když v určitých chvílích náznaky jsou, ale zato hlášek si lze užít do sytosti. Politické cítění je průměrné a naprosto ukázkově je použit rasista a gay. Divákům se vehementně nevnucují, jak se děje dnes, ale naopak jsou zcela přirozeně součástí všeho dění a navíc si ze sebe kromě lehčí vážnosti dokáží dělat legraci. Pro gaye to platí dvojnásob. Jako celek je celý koncept v jistém smyslu jakoby nemotorný, ale jelikož se tu na vážnost nehraje, je snímek ve svém žánru právě v rámci obyčejné filmové zábavy plně přijatelný. Na svou dobu vzniku je po technické stránce, co se týče výpravy, kulis a pyrotechnických částí je zcela uspokojivý. Takovýto příběh o mužích středního věku, jakožto poněkud znuděných, řekněme, válečných důchodců, nelze brát jinak, než jako čirou filmovou zábavu bez bázně a hany. Stejně jako o mnoho let později výše zmíněný ´Expendables: Postradatelní´.
Divoké husy - velitel Col.Mike Hoare (https://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Hoare), výborný velitel, dnes již p který mimojiné zachránil tisíce bělochů, když v Belgickém Kongu vítězil socialismus s černou tváří (a s mačetou v ruce).