Zasloužilejší hvězdu stříbrného plátna a současně vytíženějšího autora za kamerou Hollywood nepamatuje. Clint Eastwood v 94 letech zaokrouhluje své režijní počiny na čtyřicet filmem Juror #2 o porotci, jenž u soudu zjišťuje, že zločin svalovaný na obžalovaného možná spáchal on. Režisérovi dlouholetí partneři z Warner Bros. ovšem snímek s Nicholasem Houltem či Toni Collette tento týden vysílají jen do padesáti severoamerických kin, a to bez aktuálních plánů na promítací expanzi. Původně pro stream určený produkt tak zjevně nepřijme oscarové ambice a studio jej v pár amerických městech uvede spíš jako nelichotivé gesto vděku za celoživotní tvůrčí přínos.
Články 24
Nezpochybnitelná ikona stříbrného plátna, jež proslula jako představitel tvrdých chlapů a současně autor mnoha oceňovaných filmů, to je Clint Eastwood. Které jeho snímky byste rozhodně neměli minout?
„Nevím, čím jsem si tohle vysloužila. Jsem jenom holka z přívěsu, která měla sen,“ reagovala Hilary Swank roku 2005 na svou druhou proměněnou oscarovou nominaci za snímek Million Dollar Baby. Jako houževnatou boxerku z dramatu Clinta Eastwooda si lidé čerstvě padesátiletou herečku pamatují nejvíc, kvůli fyzicky náročné roli tehdy nabrala přes deset kilo svalové hmoty a potvrdila, že do svých postav se umí vžít jako málokterá její herecká vrstevnice. Po dvou dekádách už není na vrcholu a soustředí se na péči o dvojčata, jež počala v osmačtyřiceti. Jako charakterní osobnost z ranku Meryl Streep, nad jejímž magneticky přitažlivým vzhledem slavně dumal i komediální sitcom Kancl, má ale Hollywoodu stále co nabídnout.
Stát před kamerou už v určité fázi kariéry prostě nestačí. Máte-li dost hereckých zkušeností a navrch možnost pozorovat mistry režisérského oboru, vznášet povel „akce!“ je přirozeně nejlepší až tehdy, když si scénu sami uspořádáte a vyprávíte příběh dle vlastního uvážení. Následující herci zvládli natočit i několik dobrých, potažmo skvělých filmů a současně v nich ztvárnit hlavní úlohu. Jde o obdivuhodný výkon, neboť herecká příprava je velmi komplexní záležitostí, která se však mnohdy nemůže rovnat obsáhlým povinnostem režiséra či režisérky – tedy člověka, za nímž každý člen štábu chodí pro konečné rozlousknutí tisíce a jednoho problému.
Nazývat se žijící legendou může málokdo a vedle Chucka Norrise na to má nezpochybnitelný nárok herec, režisér, scenárista a hudební skladatel Clint Eastwood. Možná nejslavnější kovboj stříbrného plátna z filmů Sergia Leoneho přesedlal před víc jak půlstoletím také k režii a tehdy započal svou ještě úspěšnější tvůrčí epochu. Držitel čtyř Oscarů za dramata Nesmiřitelní (Unforgiven) a Million Dollar Baby má na kontě přes čtyřicet režijních zářezů, v nichž se často zařezával pohledem do svých soků také před kamerami. Ve třiadevadesáti letech Eastwood dotočil soudní drama Juror #2 s Nicholasem Houltem (Menu) a Toni Collette (Děsivé dědictví) a na zákulisní fotografii má z velitelské sesle stále přehled, i když podle všeho už píše svou labutí píseň.
Po více než šesti dekádách a téměř 50 filmech, kde se současně ujal hlavní role i režie, se zdá, že Clint Eastwood opravdu ukončí svou kariéru. Legendární filmař a herec to během své kariéry sice tvrdil už několikrát, ale vzhledem k tomu, že za dva měsíce oslaví 93 let, to tentokrát bude nejspíš pravda.
85letý Morgan Freeman nemohl chybět na posledním ročníku předávání Oscarů. Jeho fanoušky a fanynky zaujalo, že se na pódiu objevil s dlouhou černou rukavicí na levé ruce.
Fyzické proměny hvězd ve jménu jejich rolí jsou oblíbeným tématem filmového marketingu. Ať už mluvíme o měsících strávených v posilovně, ve fast foodu či o mučivých hodinách v maskérně, tyto praktiky vždy budí zvědavost. Podívejme se na deset nejvýraznějších příkladů a zapřemýšlejme, jestli je všechen ten humbuk spíš k užitku, nebo naopak ke škodě.
Cena americké filmové Akademie představuje nejvyšší poctu, jaké může herec či herečka ve filmové branži dosáhnout. Její zisk ovšem skýtá i paradoxy a zásluhy jednotlivých vítězů lze zpochybňovat. Může jim dopomoci jejich dlouholetá prestiž, popřípadě dřívější neúspěch s rolí (či rolemi), za niž by si oscarové vavříny zasloužili víc. A to se děje nezřídka.
Buffy, přemožitelka upírů, se zrodila v hlavě producenta a scenáristy Josse Whedona v roce 1992, nejprve v celovečerním filmu, jehož obliba však o pět let později zajistila vznik seriálu. Poprvé se vysílal v roce 1997 a v hlavní roli představil Sarah Michelle Gellar. Dočkal se sedmi sezón, přičemž většina z nich měla přes dvacet epizod, nadšení mezi fanynkami a fanoušky různých cílových skupin a dodnes je i tématem seriózních vědeckých konferencí. Buffy zkrátka změnila svět.