Četař americké armády, který se účastnil 1. sv. války, vede jednotku odstřelovačů ve stejné divizi, jako kdysi před lety sám sloužil. Jednotka se účastní bojů v severní části Afriky, která spadá pod vichistickou vládu ve Francii, vylodění na Sicílii a v Itálii, vylodění v Normandii na pláži Omaha a dostává se až do obsazení Německa. Během těchto dobrodružství se jednotka dostane do několika konfliktů s civilním obyvatelstvem - jako například s těhotnou Francouzskou, která se chystá rodit či do přestřelky v sanatoriu pro mentálně postižené. Paralelně s tím četeř vede malou osobní válku s vojínem Griffem, který veřejně projevuje své pacifistické smýšlení. Griffs nakonec ve stínu nepopsatelné hrůzy osvobozeného koncentračního tábora uzná, že někdy je třeba vzít do ruky zbraň
INFO O ROZŠÍŘENÉ VERZI: Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců.
Velmi podceňovaný válečný film, který svoji sílu ukázal až ve své vydané prodloužené verzi. Po celý příběh se řeší jedna zásadní v podstatě filozofická věc. Voják nepřítele vraždí nebo zabijí? Je tu jeden takový, který se s tím nějak nemůže smířit, ale to jen do chvíle, dokud v Československu po osvobození koncentračního tábora nespatří obsah kotlů. Do té doby je tu pro diváka scén poukazujících na rozdíl více než dost. Jen to správně uchopit. Příběh sleduje jednotku označenou červenou jedničkou postupující frontou ze Severní Afriky přes Itálii, Francii, Německa až do Československa. Ukazuje válečný realismus v celé své absurdnosti a nahotě. Příběh jako celek by se mohl vlastně zdát jako povídkový. Každý příběh z určité země či z určitého bojiště. Svým zpracováním se jedná zcela o odlišný protiválečný film, než na jaký jsme zvyklí. Tady nejde o ohromné válečné scény, ale poukazuje se na zamyšlení se nad celou takovouto problematikou. Postava seržanta v podání Lee Marvina k tomu velmi napomáhá. A takových filmů je rapidně málo.
Není to žádný zázrak, ale ve filmu si projdeme prakticky všechny důležité operace druhé světové války v Evropě (snad jen Market garden tu není) byť někdy hodně stručně. Pár momentů je dobrých a navíc se zde objevil i Mark Hamill (Luke Skaywalker), kterého provázela síla i v tomto filmu- lepší tři.