Postavení a důležitost původního Matrixu v učebnicích filmové formy a historie science fiction zpochybní málokdo. Když se ale dnes už režisérky Lana a Lilly Wachowské posléze vrhly na adaptaci seriálového anime z roku 1967, jejich opulentně předražený, přeefektovaný a časoprostorovými skoky i paralelami přesycený Speed Racer kriticky i finančně propadl. Už v době premiéry roku 2008 se nicméně našli tací, kteří do světa roztrubovali genialitu nevídaně dynamického a komplexního vyprávění a aranžmá fikčního světa, který bují před očima jako květy v časosběrném dokumentu. Základna přívrženců se stále rozrůstá a nyní ji k odezvě vyhecoval představitel hlavní role Emile Hirsch, jenž nepochybuje, že dlouho přehlížený skvost je lepší než Matrix.
Články 12
Sci-fi snímek Hypnotik vstupuje tento týden do tuzemských kin. Se stopáží 93 minut a dějovým konceptem devadesátek říznutým o časoprostorové hrátky Christophera Nolana může jít o ideální odpočinkový program. Režisér Robert Rodriguez už sice natočil stylovější a divočejší kousky, ale zábavně imitovat povědomé zápletky a osázet je originálními perličkami pořád svede uspokojivě.
Lilly Wachowski, polovina slavného dua sester Wachowských, dnes slaví 55 let, což je pořád překvapivě málo na někoho, kdo otevřel brány jednadvacátého století Matrixem. Dnes si ale připomeneme jiný film tvůrčího dua, jenž mohl být stejně revoluční, kdybychom tedy žili v alternativní realitě. V té naší se stal Speed Racer (2008) propadákem, což nám ale nijak nebrání si ho zamilovat a vychutnat.
V týdnu uplynulo přesně deset let od světové premiéry velkolepé sci-fi Atlas mraků. Společný projekt režisérek Matrixu a režiséra historického thrilleru Parfém: Příběh vraha adaptoval „nezfilmovatelnou“ knižní předlohu o šesti oddělených příbězích, které podávají svědectví o evoluci lidského ducha a celé společnosti. Přijetí nedopadlo nejlépe a finančně snímek propadl, ovšem s odstupem let zůstává ojedinělým dílem, které si zasluhuje nahlížet z nových perspektiv.
Ačkoli se zdá, že devadesátky tu s námi byly ještě včera, opak je pravdou. Přelom tisíciletí nastal před dvaadvaceti lety. Za tu dobu se zvýšila nejen populace či inflace, ale rovněž se zcela zapomnělo na spoustu kdysi slavných a úspěšných herců a hereček. Následujících osmnáct jmen platilo v devadesátých letech za drahocenné hollywoodské harcovníky, ovšem nové milénium jim nepřálo. Dnes na ně vzpomínají jen pamětníci, kteří rádi tráví čas u retro filmů. O koho se jedná?
Máme za sebou projekci posledního letošního velkého filmu. Co na čtvrtý díl série Matrix říká naše redakce těsně po návratu z kina?
Následující desítka filmů má svou kvalitu a jistou fanouškovskou základnu, ovšem v kinech propadla na úkor o poznání úspěšnější soudobé konkurence.
Svého času patřil k nejnadějnějším hercům nové seriálové vlny (takové to "zlaté" období, kdy televize chytila druhý dech kousky jako 24 hodin, Útěk z vězení, Hrdinové a právě Ztraceni). Dnes o něm fanoušci musí složitě informace hledat na internetu.
Na Apple TV+ je k vidění novinka ostře sledovaných tvůrců, kteří mají na svědomí několik nejvýdělečnějších filmů uplynulé dekády. Nebývale odvážné měřítko projektu odpovídá obřím ambicím, ale současně vznáší spoustu otazníků a pochybností.
Část 2 - Můžete mít podepsán celý zástup hereckých hvězd a ambice šplhající bezmála k Oscarům, ale jen slavné tváře za kvalitní výsledek neručí. Následujících 12 snímků je toho ostatně příkladem.