Kdo seje vítr

78%
Kdo seje vítr
Mladý středoškolský profesor Bertram Cates chce své studenty seznámit s učením, podle kterého se člověk vyvinul z opice. V té chvíli však do třídy vstoupí řada ctihodných občanů, kteří Catese odvedou do vazby. Proč? Teorie Charlese Darwina totiž odporuje zákonu. Je rok 1925 a zbožné jižanské městečko Hillsboro se chce stát poslední baštou, která bude proti vědcům bránit učení o tom, že člověka stvořil Bůh přesně tak, jak je to psáno v Bibli. Žaloby proti "drzému" učiteli se dobrovolně ujme elitní právník Matthew Harrison Brady. Hillsborští občané jej přivítají jako národního hrdinu. Pro Bradyho totiž neexistuje pojem "evoluce", nýbrž jen "zlovoluce". Avšak protistrana nezůstane mlčet: pokrokový list Baltimore Herald zaplatí Catesovi obhájce, který se s Bradym může směle měřit. Je to jeho dávný přítel Henry Drummond. V tomto konfliktu jde o mnohé. Na lavici obžalovaných se totiž ocitla přirozená lidská zvídavost, zdravý rozum a právo na vlastní názor. Proces nesledují jen občané Hillsboro, ale prostřednictvím novin a rozhlasu celý americký národ. Začalo to jako docela malicherná pře. Její výsledek však nakonec ovlivní kulturní dějiny celé země... Vynikající film režiséra a producenta Stanleyho Kramera vznikl podle divadelní hry Jeromeho Lawrence a Roberta E. Leeho. Předlohou pro toto drama se však stal skutečný případ z města Dayton v Tennessee, známý jako tzv. opičí proces. O aktuálnosti jeho tématu výmluvně hovoří i fakt, že hra byla po filmové verzi zpracována ještě třikrát pro televizi, a to v letech 1965, 1988 a 1999. Poslední verze (r. Daniel Petrie), v níž hlavní role ztvárnili Jack Lemmon a George C. Scott, byla u nás k dostání na videu pod zavádějícím názvem Krotitel větru.



Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
8
Soudní dramata mám raději s kriminální zápletkou a téma, které rozehrává tento snímek, mi ze začátku přišlo hodně absurdní. S postupem času jsem však začal obdivovat brilantní dialogy, skvělé herce (v čele s buldokem Tracym) a výbornou gradaci, která mě donutila film sledovat se zaujetím, které bych ze začátku nečekal. Výborný snímek.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
9
Nádherné soudní drama.. souboj pokroku a nabozenských dogmat v zkostnatělém Americkém městě.
Parádní scény ze soudní síně, skvělé suboje náboženství s vědou.. všemu vévodí fenomenální výkon Spencera Tracyho. Chtěl jsem dát 100% , protože mě snímek doslova pohltil, ale nakonec jsem se rozhodl pro 90% za dosti neukázněný soudní proces.
lamps
lamps
15 327 bodů
9.5
Pryč jsou ty časy, kdy se filmy točily výhradně bez peněz a pro lásku k řemeslu, kdy myšlenka díla byla důležitější než všechna efektní pozlátka a kdy tvůrci dovedli napsat takové dialogy, že z nich naskakovala husí kůže a mozek diváka pracoval na plné obrátky. V USA dříve takové filmy opravdu vznikaly a, světe div se, nebály se vzít si od základu na paškál i víru v samotného Boha, což je jedině dobře, protože si ztěží dokážu představit něco odpornějšího než úlisného pánbíčkáře, který vás při zmínce o opici začne mlátit krucifixem po hlavě a odříkávat jako v transu pasáž o stvoření světa. Stanley Kramer byl výjimečný režisér a jeho Inherit the Wind je pro mě i dnes jedním z nejinteligentnějších a nejbrilantněji napsaných snímků, jaký jsem kdy se souhlasem církve zhlédl. -- Ode mě to možná zase tolik neznamená, ale při vší skromnosti to za úplně nicotnou pochvalu také nepovažuji :-)

Dodatečné informace

Původní název:
Inherit the Wind (více)
  • USA Kdo seje vítr
  • USA Inherit the Wind
  • USA Aki szelet vet
  • USA E l'uomo creò Satana
  • USA E l'uomo creò Satana!
  • USA Heredarás el viento
  • USA Joka tuuleen kylvää
  • USA Ken tuuleen kylvää
  • USA Klironomiste ton anemo
  • USA Kto sieje wiatr
  • USA La herencia del viento
  • USA Procès de singe
  • USA Solen stod stille
  • USA Vad vinden sår
  • USA Wer den Wind sät
  • USA Wer den Wind sät...
Země původu:
USA
Rozpočet:
2 mil. USD
Tržby:
2 mil. USD (celosvětově)

Podobné


  • William Jennings Bryan (na rozdíl od Matthewa Bradyho jeho fiktivní protějšek) skutečně zemřel ve spánku na apoplexii (mrtvici) pět dní po procesu.
  • Ve skutečnosti Clarence Darrow požádal porotu, aby uznala Johna Thomase Scopese vinným, aby se mohl odvolat k Nejvyššímu soudu státu Tennessee, kde by mohl udělat ještě větší díru do zákona. Rozsudek o vině byl sice zrušen, ale na základě technické chyby, v což Darrow nedoufal.
  • Na rozdíl od svého fiktivního protějšku Matthewa Harrisona Bradyho neměl William Jennings Bryan námitky proti pokutě 100 dolarů jako příliš mírné. Místo toho nabídl, že pokutu zaplatí sám. Bryan podporoval státní zákony zakazující veřejným školám vyučovat Darwinovu teorii o původu člověka, ale domníval se, že takové zákony by neměly obsahovat tresty za jejich porušení.