Dnešní oslavenkyně Monica Bellucci je v mainstreamu známá hlavně jako další ze sexsymbolů pocházející z Itálie, její kariéra však zahrnuje i řadu úspěšných dramatických rolí. Díky kariéře rozkročené napříč kontinenty se opakovaně zařadila nejen mezi nejkrásnější, ale i byznysově nejúspěšnější herečky. Monica Bellucci slaví 60 let.
Články 26
Jeden z nejkontroverznějších filmů všech dob, pověstné Umučení Krista (Passion of the Christ) z roku 2004, spěje do filmového pokračování biblické adaptace s historickými základy, nad nimiž svět nepřestane diskutovat a fascinovaně k nim vzhlížet. Režisér a scenárista Mel Gibson se vysmeká vlastnímu pokřivenému renomé a brzy v kinech uvede akční thriller Flight Risk s Markem Wahlbergem. Po uzavření marketingového kolečka před lednovou premiérou se má vrhnout na produkci Umučení Krista 2, které má po táhlých revizích konečně hotový scénář. Gibsona rovněž spatřili skautovat natáčecí lokace na Maltě.
Nicolas Cage minulý rok vyhrožoval důchodem, ale zjevně pozapomněl, že takový zásadní krok vyžaduje nepřijímat nové pracovní zakázky. Letos už v zámoří vyšel postapokalyptický thriller Arcadian a král hereckých memů se objeví také jako maniakální vrah v šifrovaně promovaném krimihororu Longlegs. Jeho další ohlášený projekt by ovšem neuhodli ani nejzdatnější hospodští rádcové – šedesátiletý herec totiž ztvární jistého Josefa v hororové adaptaci apokryfního evangelia Tomášovo evangelium dětství, které pojednává o mládí Ježíše Krista.
Svého času jsme se hodně nasmáli memu (tehdy se tomu ještě neříkalo memy) o tom, že James Cameron dozajista natočí Titanic 2. Podobným vtipem byl dlouho i druhý Gladiátor, předně vzhledem k uniklým informacím o nadpřirozeném oživování Maxima a jeho povýšení na božího bojovníka (skutečný Gladiátor 2 je nakonec zcela jiný projekt). Kdybychom ale měli jmenovat další film, který rozhodně nepotřebuje dvojku, tak je to Umučení Krista (The Passion of the Christ). Na jeho závěru skončil Ježíš na kříži a samozřejmě vstal z mrtvých, což se jeví jako příznačná tečka. Mel Gibson má ale 611 milionů dobrých důvodů, proč před spasitele předložit nějakou novou misi.
Roku 2004 debutovalo v kinech nechvalně proslulé Umučení Krista (The Passion of the Christ), v němž jsme na posledních dvanáct hodin v životě Ježíše Nazaretského (Jim Caviezel) nahlíželi optikou dřívější akční ikony Mela Gibsona. Hvězda Smrtonosné zbraně (Lethal Weapon) si vzala k srdci závěr své oscarové režijní prvotiny Statečné srdce (Braveheart), v níž William Wallace snášel mučení ve jménu svobody a spravedlnosti. Největší příběh všech dob, k němuž se obrací kompletní křesťanská víra, tudíž pojal jako extrémní brutální záznam toho, jak lze zneuctít a spektakulárně poškodit lidské tělo. Kontroverze přitom vedle násilí dodnes vykvétají také z údajných antisemitistických motivů a obecně z poučení, jež si publikum může z takto umělecké a k evangeliím vztahované exploatace vzít.
Thriller Sound of Freedom, který se vyjadřuje k tabuizovanému tématu obchodu s dětmi a dětské prostituci, způsobil nejen ve filmových kruzích značný poprask. Částečně veřejností financovaná produkce za 15 milionů dolarů si cestu na stříbrná plátna hledala čtyři roky a nezisková společnost, jejíž zakladatel Tim Ballard příběh inspiroval, má mít napojení na konspirační pravicové hnutí s extrémní rétorikou a vyhraněným pohledem na svět. Hlavně v amerických kinech film v létě přesto vydělal obrovské peníze a mezi streamovacími službami se spustila válka o práva, již vyhrál Amazon. Na Prime Video se Sound of Freedom objeví 26. prosince.
Málokdy se stane, že by tak velký rozruch ve veřejném prostoru budil film, který není k vidění v našich kinech a ani se nejedná o nijak velkolepou či očekávanou produkci. Thriller Sound of Freedom (Zvuk svobody) od původně mexického režiséra Alejandra Monteverdeho však rozděluje nejen publikum, ale i internetovou obec, jež se k dílu hojně vyjadřuje. V čem se tedy jedná o velmi specifický fenomén?
S nadcházejícím časem Vánoc jsme se rozhodli ponořit do dějin kinematografie, abychom zmapovali vývoj Ježíše Krista jako postavy, která se stala nejen předmětem obdivu, ale i nevyhnutelných kontroverzí.
Kdo nahradí zesnulého Richarda Donnera?
Během natáčení se může stát prakticky cokoli. Tento čtvrtý a zároveň předposlední článek série o prokletých filmech se zaměří na řadu událostí, které mohly celý štáb stát život.