Z Roberta Downeyho Jr. se pro dalších pár let ve světě Marvelu stává arcipadouch Doctor Doom a nové pořádky zavede také obměněná skvadra superhrdinů, jejichž filmová a seriálová dobrodružství vyústí do dvou generačních událostí Avengers: Doomsday a Secret Wars. Komiksová stáj, jíž na papíře vládl Stan Lee a v Hollywoodu jí úspěšně šéfuje Kevin Feige, 31. srpna oslavila jubilejní 85. narozeniny. U této příležitosti zveřejnila nostalgické video sumarizující neuvěřitelnou kulturní stopu Iron Mana, Spider-Mana, Kapitána Ameriky a dalších hrdinů kreslených sešitů i stříbrného plátna. Ve vzrušující montáži rovněž zachytíme střípky nových záběrů z nadcházejících klíčových projektů včetně filmů Thunderbolts a Captain America: Nový svět či seriálů Daredevil: Born Again a Ironheart.
Články 153
Snímků studia Marvel vzniklo za uplynulé roky skutečně mnoho a pro někoho může být složité se v nich vyznat. Proto jsme se rozhodli, že vám nabídneme několik různých způsobů, jak lze pojmout časovou osu (v angličtině označovanou jako MCU Timeline), která vám může napovědět, v jakém pořadí si filmy od Marvelu pustit. Nemusíte na ně totiž koukat jen chronologicky a podle jednotlivých fází, do kterých Marvel studios produkované filmy rozřadilo, způsobů jak je sledovat je několik a i ty nejnovější snímky mohou (s ohledem na cestování časem nebo existenci mnohovesmírů) pořadím pěkně zamíchat.
Poslední přehled, jak se dívat na jednotlivé filmy studia Marvel, vznikl v dubnu 2019, je tedy poměrně starý. A jelikož od té doby vyšlo několik dalších filmů a hlavně seriálů, pojďme ho mírně doplnit a zaktualizovat.
Robert Downey Jr. udělal filmový Marvel a s jeho smrtí na plátně, zdá se, začal komiksový gigant skomírat. Je to jednoduchá matematika. Všichni jsme tak nějak věděli, že se Robert vrátí, jakmile dal první nekategorickou odpověď ohledně svých důchodových plánů. Ve světě komiksů je navíc běžné, že superhrdinové umírají a jsou z více či méně přesvědčivých důvodů oživováni, takže žádný problém! A vskutku. Na Comic Conu vystoupil Downey s rozpraženýma rukama na pódium, aby na opulentním ceremoniálu oznámil, že se vrací do role... Dr. Dooma? „Nová maska, stejný cíl,“ prohlásil do nadšeného davu.
O lásce Jona Favreaua k jídlu nemůže být pochyb. Jedna z předních postav rané éry marvelovského univerza a režisér prvních dvou Iron Manů se totiž nejen díky pořadu Šéfkuchaři v akci (The Chef Show) prezentoval jako gurmán, který se už nechce společně s Kevinem Feigem strachovat o osud komiksového kolosu, ale raději si dopřeje pořádný gáblík. Tato jeho vášeň přitom není novinkou posledních let, nýbrž dlouhodobým zájmem, jenž lze zábavně sledovat i v jeho starších dílech.
Ještě před pěti lety se zdálo, že na stříbrných plátnech skočíme po jakékoli marvelovské návnadě. Komiksová série kolem Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora či Black Widow ovšem v poslední fázi předávala hrdinská žezla novým postavám a prozkoumávala své možnosti u poněkud alternativního publika s titulu jako Eternals nebo Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings). Sebevědomá tvorba sequelů či prequelů všeho druhu spěje ke konci po katastrofickém roku 2023, kdy finančně propadl ambiciózní Ant-Man 3 (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) a hlavně ženské Marvels. U Disneyho by rádi opět rozjeli mlýnek na peníze a dříve nedotknutelný marvelovský boss Kevin Feige už nebude mít tak snadnou pozici.
Už delší dobu se v kinematografii řeší, co bude s Disneym. Největšímu zábavnímu konglomerátu nehrozí zánik, ale současná zastřešující filmová stáj Star Wars, Marvelu, Avatara, Pixaru či pokladnice plné klasických animáků strádá obchodně i společensky. Akcie klesají, streamovací služba Disney+ se dere do profitu hodně ztuha a loňské předražené filmy udělaly pro tamní účetnictví medvědí službu. Stále nápadnější je navíc ideologická bitva „woke“ společnosti s konzervativním publikem, které hořce snáší ultraliberální orientaci na menšinové komunity, ať už sexuální, genderové nebo etnické, jež prostupuje většinou Disneyho děl. Někteří jeho tvůrci už mají odmítavého postoje dost a proti fanouškům se vymezují.
Marvel na Valentýna ohlásil obsazení nové Fantastické čtyřky (Fantastic Four) a minimálně jedna volba vzbuzuje i dost netaktní vášně. Zatímco účast Pedra Pascala (Reed Richards), Vanessy Kirby (Sue Storm) a Ebona Moss-Bachracha (Ben Grimm) se obešla bez větších stížností, Joseph Quinn to v úloze Johnnyho Storma nebude mít snadné. Hvězda čtvrté řady Stranger Things, v níž nezapomenutelně ztvárnil dobráckého geeka Eddieho Munsona, podle mnohých uživatelů a uživatelek sociálních sítí neodpovídá komiksovému předobrazu také proto, že nemá potřebný sexappeal. Zvlášť ve světě komiksů však podobná masová odsouzení často vyústila v nadšené přijetí herecké transformace.
Osmapadesátiletý Robert Downey Jr. byl na vrcholu slávy v letech 2008 až 2019, kdy herecky táhl komiksovou sérii MCU jako geniální miliardář Tony Stark. Ze zavržené hvězdy devadesátých let, jež opustil s pověstí trestně stíhaného narkomana, se všestranný herec proměnil v nejlépe vydělávající tvář Hollywoodu. Svým charismatem přirozeně vyplnil superhrdinský kostým a zhmotnil postavu, jejíž rozlučku v Avengers: Endgame mnozí považovali za hodnou oscarových vavřínů. Těch se však Downey zřejmě dočká až letos zásluhou životopisného hitu Oppenheimer, jenž čtyři roky po smrti Iron Mana znovu resuscituje hercovu kariéru. Dost nevybíravě a s věčným nádechem ironie na to poukázal sám Downey, když převzal cenu BAFTA za nejlepšího vedlejšího herce.
Oba patří k nejoblíbenějším hercům své generace a v březnu zřejmě oba poprvé potěžkají Oscara za role dvou ideologických soupeřů v životopisném hitu Oppenheimer. Cillian Murphy v něm ztvárnil vývojáře atomové bomby J. Roberta Oppenheimera, jehož senátní kandidát Lewis Strauss v podání Roberta Downeyho Jr. předvedl před výbor zabývající se prokomunistickými aktivitami. Downey, jemuž po letech drogové závislosti nakopla kariéru úloha Tonyho Starka v Iron Manovi, nově prozradil, že roku 2005 mohl hrát záporáka Scarecrowa v komiksové adaptaci Christophera Nolana Batman začíná (Batman Begins). Ta ovšem připadla právě Murphymu, jenž se díky ní mezinárodně proslavil.