Kontakt

79%
Kontakt

Ellie Arrowayová zasvětila celý svůj život hledání života na jiných planetách. Stala se z ní vědecká kapacita na kosmické ticho , kterému naslouchá prostřednictvím soustavy gigantických teleskopů. A pak jednoho dne zachytí signál z vesmíru... Musí tvrdě bojovat, aby byla vybrána k prvnímu kontaktu se vzdálenou galaxií. Navíc ji stále pronásleduje minulost v podobě Palmera Josse, jednoho z prezidentových poradců a zároveň jejího přítele, který by ji ve vzdálené galaxii nerad ztratil.




Chrustyn
Chrustyn
44 025 bodů
6
Nápadem a zpracováním zajímavé ale až zbytečně zdlouhavé a emočně nefunkční. Na kouzelníka Zemeckise příliš obyčejné, ačkoliv kvality jsou nezpochybnitelné a podobná sci-fi tu předtím ani potom nebyla.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 624 bodů
10
Obsáhlou knihu převést do scénáře a natočit podle toho uspokojující film není žádná legrace. Kupodivu, tady se to povedlo. Příběh Dr. Ellie Arroway už od dětských let zapálenou do rádiových signálů, což ji ani v dospělém věku nijak neopustilo, přináší rozvahu, neochvějnost a držení se svých zásad na cestě za svým snem a dosažení cílů. Tvrdě a zásadově prosazuje zachytávání rádiových signálů z vesmíru ve smyslu důkazu o existenci mimozemské civilizace. Velice realistický pohled očima vědce přicházející po dlouhých dnech neúspěchu s nepochopením nadřízených a neochoty dál průzkum dotovat. A když se jako zázrakem nějaký signál objeví, politická rozvaha zúčastněných ve snaze se na tom zviditelnit je takřka nekonečná. Tajemný signál sebou přinese plány na výstavbu tajemného stroje a to, co se následně začne dít, předčí filmové románové očekávání. Jedná se o jeden z mála filmových sci-fi příběhů, ve kterém se nelétá kosmickými koráby vesmírem a neválčí se. Tady je celý děj na pomezí skutečné vědy ve spojení s různými teoriemi o stavu věcí. Má to své příznivce i odpůrce, dokonce i z řad vyslovených fanatiků schopných jít až k teroristickému činu. Věda je hodně konfrontována s bohem, což má do činění hlavně fakt, jestli si člověk na boha po vědecké stránce vůbec může hrát. V pozadí je morálnost a přesvědčení v logice věci. Příběh doprovázejí velké myšlenky vedoucí k diskuzi. K diskuzi o vědě a náboženství, které nijak nemůžeme dokázat. Co je blíže k pravdě? Existence boha a nebo mimozemské civilizace? A lze to vůbec dokázat? To je fakt, o který tu jde především. Snímek je dějově ohromným počinem s impozantním obsazením a stejně působivými vizuálními efekty, které mají za úkol pouze ozvláštnit děj k vyvolání určitého vzrušení. To samé se týká i hereckých es. Každý má po herecké stránce své pevné místo, což vede k uvěřitelnosti svých postav. Např. Rob Lowe jako konzervativní politik, James Woods mající obavy ze strachu z neznámého viděním dané situace jako možný útok, Tom Skerritt jako někdo, kdo se snaží jen využít situace k zviditelnění když je příležitost, jinak spíše hází klacky pod nohy, atd. Film má tedy dvě roviny. V jedné působí jako velkolepý zábavný sci-fi snímek, v druhé přináší myšlenku a stav zcela reálné věci k zamyšlení. A záleží jen na divákovi, jakým způsobem snímek pojme. Nejlepší je oboje. Potom už nezbývá nic jiného, než doporučit knihu od autora Carla Sagana, která vyšla i v češtině. Stojí za to.
Pete69
Pete69
32 723 bodů
6.5
Pěkné devadesátkové sci-fi. Na mě trošku zdlouhavé. Příběh velmi dobrý, navíc s jistým poselstvím, že někde něco po smrti je. Zpracování na svou dobu průměrné a jako celkem je to dobrý film, na který ale nejsem ochoten dívat se moc často. Vlastně jsem ho viděl teď podruhé.

Dodatečné informace

Původní název:
Contact (více)
  • USA Kontakt
  • USA Contact
Premiéra v ČR:
13. 11. 1997
Země původu:
USA
Rozpočet:
90 mil. USD
Tržby:
171,12 mil. USD (celosvětově)

Podobné


Powered byJustWatch

  • SPOILER: Knižní předloha „Contact“ Carla Sagana ve od filmu liší v několika ohledech. Zaprvé v ní byly postaveny tři stroje na vesmírnou cestu, jeden v USA, jeden v Sovětském svazu a třetí v Japonsku. Druhým podstatným rozdílem je, že stroje pojaly pět lidí, takže s Ellie cestovali další čtyři vybraní lidé z celého světa. Kniha se nakonec vůbec nezmiňuje o vztahu s Jossem.
  • Vystoupení Billa Clintona bylo převzato z tiskové konference z Bílého domu z roku 1997 a mírně poupraveno, aby ve filmu dávalo smysl.
  • Poznámka doktorky Arroway z konce filmu, že kdyby byli lidé jedinou živoucí formou ve vesmíru, tak “by to bylo ohromné plýtvání místem“, je slavná věta vyřčená Carlem Saganem.