Smoke

77%
Smoke
Kuřáci sobě. Tragikomický pohled do životů několika stálých zákazníků jedné nárožní trafiky v centru Brooklynu... Stejně jako tabákovým dým se děj povídkového filmu jemně rozplývá a vrtne se, kam se mu zamane. V centru dění stojí malá brooklynská trafika s nabručeným, avšak celkem dobráckým Auggiem (Harvey Keitel) za pultem. Do obchůdku chodí skoro všichni sousedé z blízkého okolí, ať už pro noviny, žvýkačky nebo kvalitní doutníky – kuřáci však platí za štamgasty. Jedním z Auggieho nejbližších přátel je spisovatel Paul (William Hurt), který si do krámku chodí pro doutníky několikrát do měsíce. Při jedné takového obchůzce Paula málem srazí auto, zpátky na chodník ho naštěstí stihne strhnout Rashid (Harold Perrineau, Jr.). Paul se s mladíkem žijícím na ulici spřátelí a chtě nechtě se zamotá do jeho nevyřízených účtů s pouličním gangem i do vztahu s jeho odcizeným otcem (Forest Whitaker). A aby toho nebylo málo, na prahu trafiky se po letech objeví Auggieho dávná láska Ruby (Stockard Channingová) a zoufale potřebuje pomoc s nalezením dcery... Kultovní hořkosladkou komedii o osudech pětice rodilých brooklyňanů vytvořili v roce 1994 nezávislý americký režisér čínského původu Wayne Wang ve spolupráci s renomovaným newyorským spisovatelem Paulem Austerem. Během natáčení Austerových povídek se pak ještě s posvěcením producenta rozhodla autorská dvojice souběžně natočit pokračování Vztek (1995), které stojí na volně nahozených scénách a herecké improvizaci. Pro Wanga šlo v té době o výraznou změnu stylu, všechny jeho předešlé snímky včetně nejznámějšího Klubu šťastných žen (1993) totiž vyprávěly především o životě čínské komunity ve Spojených státech. (Česká televize)



Chrustyn
Chrustyn
43 674 bodů
6
Hodně zvláštní film. Nerad tady kazím ta vysoká hodnocení ale film mě moc nebavil a stačilo mi, že sem ho viděl jednou. Herci sice hrají výborně ale nějak mě to prostě extra nechytlo (kromě závěrečného výprávění Harveyho Keitela). Avšak když film skončil chvilku mi ještě zůstal v hlavě.
hanys_
hanys_
18 781 bodů
6
Některé situace, nápady a dialogy jsou výborné. Herecky je to také jednoznačně famózní. Boužel jako celek mi to prostě nesedlo. Neskutečně se to chvílemi táhlo a určité scénky působí hodně uměle (obchod života=doutníky pod umyvadlem??? apod.) Vrcholem je výborná závěrečná Keitelova povídka - ovšem zazděná následným vyobrazením toho, co jsme před chvílí slyšeli...Nevím, převládá u mě spíš zklamání, než spokojenost. Možná kdybych film viděl před 10 roky, tak by se mi líbil víc. Teď už je přece jenom podobných a lepších kousků více...6/10 - hlavně za první a poslední vyprávěný příběh a za oba herce, kteří je vyprávěli . Keitel a Hurt byli naprosto úžasní....
JosefTomas
JosefTomas
9 986 bodů
6
Dřív pro mě bylo snadné nějaký film pustit a pokud mě nebavil, jednoduše ho vypnout a najít si jiný. Ta doba je ale dávno pryč a já ze slušnosti k danému tvůrci zkrátka považuji dnes za nezdvořilé to vypnout (je to pro mě stejné, jako odejít od někoho během konverzace). Jenže jsou filmy, které mě nebaví a já bych strašně rád opak, protože postavy v nich mi přijdou kouzelné a zajímavé, že je mi skoro líto vidět je se utápět v prázdném ději. A ten případ bohužel je i tady Smoke, který krom jednoho (až moc) vyhroceného momentu obsahuje jen jednu památnou storku (tu poslední), ale jinak je pomalým a nezáživným průměrem, který se díky zmíněným postavám a solidním hercům vyškrábal lehce nad nadprůměr.

Dodatečné informace

Původní název:
Smoke (více)
  • Německo Smoke
  • Německo Cigarrillos
  • Německo Cigarros
  • Německo Cortina de Fumaça
  • Německo Dim
  • Německo Duman
  • Německo Dym
  • Německo Fumo
  • Německo Füst
  • Německo Nicotine
  • Německo Smoke - Raucher unter sich
Země původu:
Německo, Japonsko, USA
Rozpočet:
7 mil. USD
Tržby:
8,35 mil. USD (celosvětově)

Další z kolekce Smoke


Podobné


Půjčení nebo nákup

Powered byJustWatch

  • Film získal v roce 1995 Zvláštní cenu poroty na MFF v Berlíně.
  • Příběh, který vypráví William Hurt, kdy syn najde zamrzlé tělo svého mrtvého otce, je ten stejný příběh, který Paul Auster použil ve svém románu „The New York Trilogy“.
  • Harold Perrineau je pouze o dva roky mladší, než Forest Whitaker, který hraje jeho otce.