Herec Vladimír Dlouhý od 70. let platil za stálici tuzemské tvorby. Když roku 2010 po nemoci zemřel, zanechal po sobě množství postav, z nichž si nejčastěji připomínáme ty pohádkové. Jak se však vyvíjel jeho herecký obraz a na které role by se nemělo zapomínat?
Články 7
Dnes večer (ve 21:50) si můžete na ČT2 pustit jeden z nejznámějších tuzemských trezorových filmů, který se stal na dlouhých dvacet let obětí normalizační politiky ze sklonku šedesátých let. V jedné z ústředních rolí se představila Jiřina Bohdalová, která dnes slaví úctyhodné devadesáté narozeniny. Provokativní mistrovské dílo v podstatě ukončilo kariéru věhlasného scenáristy a je symbolem filmařského odboje proti represivnímu komunistickému režimu.
Na televizní obrazovky se letos vrátí ikonický Pan Tau, nemluvný mim s černou buřinkou, laskavým humorem, nakloněný dětským duším a obdařený mimořádnou schopností - transformovat se do podoby loutkového panáčka.
Krátce po svých 78. narozeninách podlehl rakovině tlustého střeva herec Bořivoj Navrátil, herec mimořádného charismatu a mistr vedlejších rolí. Filmoví diváci si ho pamatují jako primáře z filmů Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže, Pozor, vizita! a Sestřičky, jako kupce Gera v havranpírkovské trilogii Jana Schmidta Osada Havranů, Na Veliké řece a Volání rodu či jako Knoflíkáře uštipujícího zubní protézou knoflíky na pohovce.
Na chodníku slávy ve Zlíně přibyly hvězdy bratrů Dlouhých. Michal Dlouhý tam zavzpomínal na dětství i na zemřelého bratra.
Byl to zřejmě poslední rozhovor, který médiím poskytl. A po jeho skončení řekl větu, která je silná sama o sobě, natož v kontextu všech souvislostí...
Ve věku 52 let podlehl těžké nemoci jeden z nejlepších herců své generace Vladimír Dlouhý. Zazářil mj. ve filmech Už zase skáču přes kaluže, S čerty nejsou žerty, Báječná léta pod psa, Knoflíkáři, Hlídač č. 47 či seriálech Arabela a Dobrá voda.