Čistá a zasněná řeka Berounka a zážitky šťastného dětství s tatínkem, maminkou a dvěma bratry, tak začíná poetický film na motivy povídek Oty Pavla Jak jsem potkal ryby. Dětství, v němž hraje roli tatínkovo fanfarónství, maminčina péče a řeka. K rybaření je malý kluk, kterému říkají Prdelka, veden tatínkem i převozníkem Proškem. Tato záliba pomáhá chlapci a jeho mamince přežít poté, co byli tatínek se staršími bratry odvezeni do koncentračního tábora... Karel Kachyňa, jeden z velkých českých režisérů, vytvořil mnoho mimořádně působivých filmů nejen pro filmová plátna, ale i pro televizní obrazovku. K vrcholům jeho televizní dramatické tvorby bezesporu patří právě Zlatí úhoři. Snímek získal v roce 1979 Hlavní cenu na mezinárodním festivalu Prix Italia a stal se televizní klasikou, která zasahuje generace diváků svou neokázalou lidskostí, poetikou i nepatetičností. Věříme, že vás návrat k tomuto výjimečnému snímku potěší i obohatí. Přispějí k tomu nesporně výkony znamenitých herců v čele s V. Menšíkem, R. Hrušínským, M. Špánkovou-Hozovou či R. Brzobohatým. (Česká televize)
Kachyňa Otu Pavla uměl převádět dokonale a přesně to potvrzuje v tomto krásném a zároveň smutném snímku, kde hraje lov ryb, vztah otce a syna i začínající válka, stejně velkou roli.
Toto je pro mě film jednou a stačí. Ale kvalitu oceňuji a má to své kouzlo. Povídky Oty Pavla jsou skvělé a našim filmařům se podařilo zpracovat je velmi velmi důstojně. Režie Karla Kachyni je vynikající.. Rudolf Hrušínský, Vladimír Menšík.. co dodat... nedotklo se mě to zkrátka tolik.
Nemám ráda tenhle typ poetiky ve filmu. Obzvlášť když je podmalovaná dramatickou hudbou Luboše Fišera (nebo hůř, Zdeňka Lišky). Byla to rozhodně těžká doba a možná že to oblbování dětí k tomu patřilo. Kdyby aspoň filmy tohoto typu dokázaly něco vzkázat dalším generacím... Ale podle toho, jak dnes lidé smýšlejí, vyšlo toto poselství naplano.