Jisatsu saakuru

64%
Jisatsu saakuru
Vlna kolektivních sebevražd mladých lidí otřásla na přelomu tisíciletí japonskou společností – při pohledu na rozesmáté tváře středoškolaček, které se vrhají pod vlak, člověka dodnes mrazí. Pro Sono Shiona se skutečné události stávají odrazovým můstkem, domýšlí jejich možné důsledky. Kam až by mohl svět dospět, kdyby ti, kdo pohrdají vlastním životem, spojili své síly... Výsledkem je thriller, který rozhodně nedá člověku spát.



Chrustyn
Chrustyn
44 095 bodů
6
Tématem by to mohlo působit, jako sociální drama, ale to by to nebyli Japonci, kdyby z toho neudělali úchylný, morbidní horor. Naštěstí je na to divák připraven už úvodní scénou v metru, která opravdu stojí za to.
Fingon
16 896 bodů
8
70% Nemůžu říct, že by se mi to nějak zvlášť líbilo, oceňuji ale, že mě film dost překvapil.
Klajnik
Klajnik
9 246 bodů
0
Sekvence, v níž se další školačky a školáci z ničeho nic rozhodnou, že by byla bžunda ukončit svůj život skokem ze střechy školy, byla dobrá, ale celkově mě ten film jen obtěžoval; Nelze si oblíbit postavy, páč jim není věnována dostatečná scénáristická péče, takže jsem se jim nedostal pod kůži a nebyl jimi vtažen hlouběji do celého dění. Formálně to působí jako amatérské domácí video, což taky nepomohlo. Děj je zmatený, přičemž moc nemám náladu tu hádanku (O čem to je a Proč k těm sebevraždám docházelo?) luštit vzhledem k tomu, že mě film prakticky vůbec nezaujal. Přesto lze říci, že je kritizován rozmach digitálních technologií a nových médií, páč se podílí na nárůstu osamělosti, vyprázdněnosti a konzumu. Zdá se, že postavy páchali sebevraždy, protože jim život připadal příliš svazující - protože v něm pro sebe již nedokážou najít autentické místo. To je nejspíš ta filosofie za celým tím děním. Divák si ten výstup ale musí najít sám, protože film není příliš návodnej. Osobně mám rád, když jsou ponechány meze interpretaci, ale Suicide Club/Circle je na můj vkus příliš dějově a tematicky rozvrklanej a filmově málo působivej, takže pokud film opravdu je o tom, o čem mi přijde, že je, tak téma není dost dobře vykrystalizováno. V závěru je nějaká patetická a strojená pasáž, kde postavy mluví o spojení se sebou samými - případně odmítnutím života, což podporuje mou tezi. Napadá mě taky, že sebevraždy jsou i byly v japonské kultuře silným fenoménem.

Dodatečné informace

Původní název:
自殺サークル (více)
  • Japonsko Jisatsu saakuru
  • Japonsko 自殺サークル
  • Japonsko Kroužek sebevrahů
  • Japonsko Suicide Circle
  • Japonsko Suicide Club
  • Japonsko Suicide Club (El club del suicidio)
Premiéra v ČR:
15. 3. 2015
Země původu:
Japonsko
Rozpočet:
0,25 mil. USD
Ocenění:
Žádná ocenění

Další z kolekce Jisatsu saakuru


Podobné


  • 'Jisatsu saakuru' se zabývá tématy jako je masová hysterie, vliv médií a anonymita v moderní společnosti.
  • V roce 2002, kdy byl film uveden, vyvolal v Japonsku kontroverze kvůli svému zobrazení násilí a sebevražd.
  • Film má pokračování s názvem 'Noriko's Dinner Table', které rozšiřuje příběh a poskytuje další pohled na události z původního filmu.