Uprostřed hlubokého lesa v Rumunsku narazí tým vědců na ruiny opatství z 13. století. Po bližším průzkumu zjistí překvapivou věc - opatství stojí na vchodu do obrovského systému podzemních chodeb. Místní biologové věří, že v jeskyni by mohl existovat dosud neobjevený ekosystém, proto najmou skupinu amerických jeskynních potápěčů, aby jim pomohli její hlubiny prozkoumat. Jack (Cole Hauser) a jeho bratr Tyler (Eddie Cibrian) jsou profesionálními průzkumníky, kteří vedou tým nejlepších světových jeskynních potápěčů a neustále vyhledávají nová a nová dobrodružství. Do Rumunska dorazí s nejmodernější výbavou včetně nové kyslíkové bomby, díky jejíž velké kapacitě může zůstat potápěč pod vodou až 24 hodin. Elitní skupina, k níž patří také Charlie (Piper Perabo) a Buchanan (Morris Chestnut), ihned začne s průzkumem. To, co najdou uvnitř jeskyně, však není pouze nový ekosystém, ale úplně nový živočišný druh...
Námět tohoto filmu není nijak originální, ale nezatracoval bych ho. Spousta nelogičností a problémy s velikostí jeskyně vůči létajícím potvorám snad nemůže překvapit. To však rozhodně filmový zážitek nijak nezkazí. Natočeno je to zručně a žánrově adekvátně. A že je tu otevřený konec? To už prostě patří k mnohaleté tradici amerických filmových studií. Ono, co kdyby.
Zajímavé prostředí, fakt se to celkem dalo, byl jsem zevědavej, co se to tam skrývá za potforu, ovšem jen do té doby, než ji ukázali. Nevím, jestli to měl být kříženec vetřelce, kaloně a monstra z Černočerné tmy, ale každopádně byl jakejsi gumovej nebo polysterénovej nebo trikovej. Pak mi to tam taky připomnělo nějakou Cestu do středu Země, protože jedou tam byl led, jednou ohýnky (už jsem čekal jenom lávu), no a nakonec to tam všechno bouchlo. No a jak se dostali ze 7km pod zemí zničehonic tak rychle na povrch, taky divný. Všechno bylo divný, až na pár maličkostí (třeba ty hezký očička). No jak říkám, začátek klasickej - výprava někam a představení potenciálních obětí, střed - strach z neznámého tvora, jeho mihotavé záběry, hledání cesty ven, konec - strašná blbost s rádoby napětím, akcí a s hodně trapnostmi.
Příběh Jeskyně se zčásti zakládá na realitě. Koncem 80. let minulého století totiž v Movilských jeskyních našli celkem 35 nových druhů živočichů. Jeden z nich má dokonce žlázu s jedem. I když největší exempláře jeho druhu měli jen 10 centimetrů, nikdo neví, do jaké délky mohou dorůst. Příšery z filmu tedy nemusí být až tolik nereálné…
Bruce Hunt debutoval Jeskyní jako režisér, dosud měl za sebou jen práci pomocného režiséra trilogie Matrix.
Herci strávili během natáčení, na které dohlíželo několik světových expertů na potápění, denně 10 až 12 hodin v mokrém oblečení, aby bylo jejich vystupování co možná nejvíce reálné.