Být ženou v branži, kde se chlapi s žílami na bicepsech ohání velkými kvéry a cedí drsné hlášky směrem k protivníkům, jež se chystají oddělat, není jednoduché. Maskulinní osmdesátá léta, kdy kinematografie jako čelní hvězdy uznala Arnolda Schwarzeneggera a Sylvestera Stalloneho, přesto otevřela prostor také hrdinkám, které nemohou čekat na pomocnou ruku. Silné ženy v akčních filmech, ať už těch dobrodružných, hororových či komediálně laděných, v některých případech ještě nesetřásly sexuální objektivizaci, ale mužům to dokázaly nandat a obstarat i lidštější, empatický přístup.
Články 4
Steven Seagal byl na začátku devadesátých let žádanou akční hvězdou, ačkoli se před kameru poprvé postavil roku 1988 v akční krimi Nico (Above the Law). Na rozdíl od konkurentů jako Arnold Schwarzenegger či Sylvester Stallone, kteří se nejprve museli probíjet neperspektivními a rychle zapomenutými projekty, Seagalova první hollywoodská role byla hned hlavní a přitakávalo mu několik známých herců a hereček. Ačkoli nešlo o zásadní finanční úspěch, Nico nakopl kariéru později problémového herce a jako první hollywoodský film se zbavoval záporáků prostřednictvím aikida. Dnes večer si snímek můžete připomenout od 22:20 na Nova Cinema.
Renomé dosud oblíbené filmové hvězdy Jennifer Lawrence se po nešťastném prohlášení z minulého týdne zhoršuje. Dvaatřicetiletá oscarová herečka se nechala slyšet, že díky snímku Hunger Games svět spatřil první ženskou protagonistku v akčních filmech. Nejenže jaksi pozapomněla na Terminátory či Vetřelce, ale především naštvala tisíce fanoušků a fanynek, kteří si z její sebestřednosti sarkasticky utahují.
Kultovní režisér Quentin Tarantino dnes slaví 57. narozeniny. Mnozí mu v rámci jeho filmografie vyčítají adoraci násilí, na druhou stranu už ale často nepřiznávají, že pro afroamerickou subkulturu udělal mnohé. Pojďme se tentokrát zaměřit na Tarantina a "jeho" oblíbené černošské herečky a herce.