Zajímavosti 16
- Červánkové šaty se šily minimálně ve dvou provedeních. Jedny šaty ve velikosti pro Libušku Šafránkovou, ve druhých hrála tehdy těhotná Dana Hlaváčová. Pro hlavní postavy byla na Barrandově vyrobena krejčovská torza, na kterých se kostýmy připravovaly bez přítomnosti samotných herců.
- Scéna, kdy Droběna během tance prince poponáší ve scénáři nebyl, vznikla improvizací Heleny Růžičkové, takže překvapení ve tváři prince Pavla Trávníčka je autentické.
- Tři oříšky pro Popelku jsou asi nejsledovanější českou pohádkou ve světě. Ohromné oblibě se totiž těší i v Německu, Švýcarsku, Španělsku, Švédsku, Norsku a dokonce i na Filipínách a ve Spojených arabských emirátech. V Norsku dokonce její obliba dosáhla takové úrovně, že si Norové natočili vlastní remake s názvem Tři přání pro Popelku (2021).
- Kočár z pohádky Tři oříšky pro Popelku je vystavený v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem.
- Juráška hráli ve skutečnosti dva koně, jelikož v době natáčení se nesměla zvířata převážet přes hranice. Českým Juráškem byl arabský plnokrevník Ibrahim. Původně byl tmavý, ale postupem času začala jeho srst světlat až na bílou. Dožil se dvaceti dvou let a v době natáčení mu bylo již sedmnáct.
- Chyba ve filmu: V sekvenci, kdy lokaj Vladimír Menšík seřezává větve ze stromů, je vidět v dálce sloup, který vypadá jako z elektrického vedení.
- Herečka Dana Hlaváčová, která hrála Doru, byla při natáčení v šestém měsíci těhotenství.
- Když pozval režisér Libuši Šafránkovou na schůzku, aby se domluvil, zpozdil se o hodinu a byl přesvědčený, že už tam herečka dávno nebude. Ona tam stále seděla se scénářem v ruce. "Ten scénář byl totiž nádherný" vysvětluje Libuše.
- Závěrečná scéna byla pro Libuši Šafránkovou dosti složitá. Byl totiž velký mráz a ona na sobě musela mít pouze svatební šaty.
- Dabované role: Král (Rolf Hoppe) – Otto Šimánek, Královna (Karin Lesch) – Květa Fialová, Macecha (Carola Braunbock) – Jaroslava Adamová, Princ (Pavel Trávníček) – Petr Svojtk.
- Tato pohádka dělá pravidelně společnost také divákům ze severských zemí, a když ji jednou do programu nezařadili, hartusili nespokojení diváci dokonce až pod okny budovy televize.
- Pohádka se měla původně točit v létě, ale zrovna v zimě měli volno v ateliérech a tak chtěl režisér Vorlíček začít točit v zimě a pak přerušit natáčení až do léta. Jenže to bylo moc komplikované. Raději předělal scénář, připsal zimní scény a natočilo se to najednou.
- Hlavní hrdinku Libuši Šafránkovou vybral režisér spíše náhodou. Dlouho nevěděl komu roli nabídnout, pak si vzpomněl na mladou holku co hrála Barunku v Babičce a bylo hotovo.
- V roce 1973 převzal režisér Vorlíček cenu diváků - Křišťálový pohár na páté přehlídce filmů pro děti v Ostrově nad Ohří. Hlavní cenu Zlatého dudka za nejlepší dívčí respektive chlapecký herecký výkon získali i herci Libuše Šafránková a Pavel Trávníček. Zvláštní cenu poroty snímek vyhrál na 7. ročníku Festivalu českých a slovenských filmů v Nitře. Tři oříšky pro Popelku byly dále zvoleny na 40. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně “Nejoblíbenější pohádkou století“. Na 14. ročníku film získal cenu - čestné uznání dětské poroty.
- Sovu Rozárku zapůjčila filmařům berlínská zoo a aby Rozárka mrkla, když to režisér potřeboval, museli ji zespodu šťouchnout špejlí.
- Producenti tehdy měli připravené pytle s umělým sněhem, který byl vyrobený z rozemletého polystyrenu. Německá strana měla připravený umělý sníh, který sice zapáchal, protože byl dovezen z rybích konzerváren a vyroben byl z rybích kostí a příměsí chemie, ale přesto na rozdíl od polystyrenu byl ekologicky vhodný a druhý den už po něm nebylo památky.