Brzy sedmdesátiletý Kevin Costner v začátcích kariéry samozřejmě potřeboval pomocnou ruku, mezi herecké osobnosti jej konkrétně vynesl režisér a scenárista Lawrence Kasdan, který mu dal první větší příležitosti ve filmech Velké rozčarování a Silverado. Charismatický rančer následně podstupoval sérii riskantních rozhodnutí a do svých režijních projektů pumpoval miliony dolarů z vlastního prasátka. A několikrát se ošklivě spálil, pokud hovoříme čistě o finanční stránce věci. Na stará kolena jej přitom účetní tabulky zajímá čím dál méně a do vysněné westernové ságy Horizont, jejíž první část právě světovým kinům vyjevuje etnicky a genderově vypjaté osidlování Divokého západu, opět vložil desítky milionů z vlastních úspor. Tržby jsou po prvním víkendu tristní a lidé nad tím často vyjadřují potměšilou radost, což naštvalo i spisovatele Stephena Kinga.
Články 34
Devětašedesátiletý Kevin Costner se slzami v očích přijímal sedmiminutový aplaus, jímž publikum ve francouzském Cannes ocenilo jeho riskantní westernovou novinku Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga - Chapter 1). Tříhodinový ponor do osidlování amerického západu sice některé diváky připravil o svatou trpělivost a zanechal po nich prázdná místa, ale obecenstvo skandující „Kevin, Kevin, Kevin!“ vyjádřilo slavné hvězdě vřelou podporu. Costner před červnovým uvedením ve světových kinech, jež bude následovat premiéra druhé části v průběhu srpna, sliboval výrobu celkem čtyř filmů své definitivní filmové ságy.
Stát před kamerou už v určité fázi kariéry prostě nestačí. Máte-li dost hereckých zkušeností a navrch možnost pozorovat mistry režisérského oboru, vznášet povel „akce!“ je přirozeně nejlepší až tehdy, když si scénu sami uspořádáte a vyprávíte příběh dle vlastního uvážení. Následující herci zvládli natočit i několik dobrých, potažmo skvělých filmů a současně v nich ztvárnit hlavní úlohu. Jde o obdivuhodný výkon, neboť herecká příprava je velmi komplexní záležitostí, která se však mnohdy nemůže rovnat obsáhlým povinnostem režiséra či režisérky – tedy člověka, za nímž každý člen štábu chodí pro konečné rozlousknutí tisíce a jednoho problému.
Když na sobě vliv nezastavitelného času nepociťujete, není co řešit. Devětašedesátiletý Kevin Costner má období největší filmové slávy zřejmě za sebou, ale momentálně zažívá uměleckou a zjevně i životní renesanci. Příští měsíc v Cannes uvede první celovečerní část své (možná) čtyřdílné westernové ságy Horizon: An American Saga, která do amerických kin poputuje v červnu. Po předčasném odchodu ze seriálu Yellowstone, který je v zámoří extrémně populární, se rovněž chystá na další osobní projekty. Mezi nimi má být také „malý příběh o muži a ženě“ v jeho režii, v němž si chtěl mermomocí zahrát australský idol Chris Hemsworth (Thor). O roli však přišel právě na úkor Costnera, jenž do intimní romance obsadil sám sebe.
Kevin Costner býval největší hollywoodskou hvězdou. Zářil jako herec pod nejslavnějšími režiséry, a když pro Tanec s vlky (Dances with Wolves) roku 1990 poprvé obsadil režisérskou židli, Akademie jej zavalila Oscary. Jeho kariéra bohužel nabrala strmý výkyv, westernový Wyatt Earp od Lawrence Kasdana zůstal bez povšimnutí, Vodní svět (Waterworld) se utopil v zákulisních problémech a nechvalně proslulý Posel budoucnosti (The Postman) Costnera přivedl na buben. Charismatický tvůrce však vytrval, vyškrábal se zpět na vrchol díky seriálu Yellowstone a nyní v plnohodnotném traileru konečně ukazuje svůj vysněný westernový projekt Horizon: An American Saga, jehož první část půjde do kin 28. června.
Táta v sukni (Mrs. Doubtfire) patří mezi ikonické komedie 90. let. Od jeho premiéry uplynulo již 30 let a za tu dobu se přístup k tomuto filmu v něčem změnil, předně k jeho zpodobnění partnerských vztahů. A v něčem zůstal stejný – vyvádění Robina Williamse není o nic méně chytlavé, než bylo tenkrát.
Fanoušci a fanynky Yellowstonu truchlili nad ztrátou oblíbeného seriálu, když se dozvěděli, že Kevin Costner končí a s ním i celá show. Nyní se konečně můžeme podívat proč. Společnost Warner Bros. Pictures odhalila první upoutávku na chystaný westernový dvojfilm Horizon: An American Saga.
Kariéra slavného Kevina Costnera vstoupila roku 2018 do televizní renesance zásluhou neowesternového seriálu Yellowstone, který je už pátou sezónu obřím hitem na Paramount Network (k vidění je rovněž na tuzemské platformě SkyShowtime). Příběh o současné dynastii rančerů Duttonových se rozrostl o úspěšné prequelové série 1883 a 1923 a s Costnerovou účastí se původně počítalo až do sedmé série. Pro neshody s showrunnerem Taylorem Sheridanem a kvůli nabitému rozvrhu však herec z projektu vycouval a nyní prozradil, že zvažuje podat na tvůrce žalobu. To může ohrozit i produkci částečně zkompletované páté řady, která stagnuje kvůli aktuálním hollywoodským stávkám.
Kvůli stávce hollywoodských scenáristů a herců odsunulo studio Warner Bros. premiéru dlouho očekávané druhé Duny Denise Villeneuvea na rok 2024. Fanoušci režiséra a knižní předlohy smutní, profitovat by z toho ale mohl jiný ceněný autor, Christopher Nolan a jeho novinka, biopic Oppenheimer, pojednávající o vynálezci atomové pumy. Proč?
Legendární režisér Mafiánů a Vlka z Wall Street Martin Scorsese finišuje s přípravami svého posledního filmu The Killers of the Flower Moon. Vychází z knihy Davida Granna, která pojednává o temné a zamlčované kapitole amerických dějin. Od desátých do třicátých let minulého století vraždili na severovýchodě Oklahomy původní obyvatele z kmene Osedžů, kteří závratně zbohatli poté, co se na jejich území začala těžit ropa. Hvězdně obsazeného a údajně dvousetminutového snímku s Leonardem DiCapriem, Brendanem Fraserem či Robertem De Nirem se v kinech dočkáme 20. října, načež poputuje na Apple TV+.