Zajímavosti 137
- V závěrečných scénách přichází americká armáda do nedávno vyklizeného tábora. Mnoho vojáků má na sobě kabáty s hodnostními pruhy a žlutým lemováním. Děj se odehrává v době občanské války (1861-1865) Kabáty neměly barevnou podšívku ani hodnostní pruhy. Kabáty, které se nosí ve filmu, se objevily až v roce 1883.
- V roce 1863 je generál Tide zobrazen se třemi hvězdami generálporučíka. V té době v armádě Spojených států amerických žádní generálporučíci nebyli.
- Vlajka vyvěšená na základně Ft Sedgwick je vlajka s 50 hvězdami, nikoli vlajka používaná během občanské války.
- Během lovu bizonů je vidět elektrické vedení.
- Po většinu filmu, který trvá dlouhou dobu, zůstává lakotský tábor na stejném místě, poblíž pevnosti Sedgwick. Ve skutečnosti, s výjimkou zimního období, se indiáni z plání neustále stěhovali za zvěří a za účelem zajištění nových pastvin pro svá početná stáda poníků.
- Kicking Bird souhlasně přikývne hlavou Stands with Fist. Kývnutí hlavou na znamení souhlasu však není indiánskou formou komunikace, místo toho používali ruku s ukazováčkem zahnutým dolů a pohybem dolů pohybovali rukou v oblouku na znamení ANO.
- Ačkoli Lakotové a Pávové byli skutečně nepřáteli na život a na smrt, byli to Lakotové, kdo početně slabší Pávy obtěžoval. Do 60. let 19. století se počet Pawneeů snížil na 4 000, a to kvůli nemocem a válkám.
- Během scény lovu jsou Lakotové opakovaně zobrazováni, jak okamžitě srážejí dupající bizony jednotlivými výstřely šípů. Takto lov lukem nefunguje. Ve skutečnosti museli lovci zraněná zvířata sledovat, někdy i několik kilometrů, dokud nevykrvácela.
- Při jízdě vozem přes prérii Timmons odhodí prázdnou plechovku. V 60. letech 19. století se plechovky v raných Spojených státech běžně nepoužívaly. Cokoli se tehdy uchovalo, bylo s největší pravděpodobností konzervováno ve skleněné nádobě. Plechovky se v USA začaly hojně používat kolem roku 1901.
- Když je Timmons přepaden, dělá se velké divadlo, jak Pěšáci odřezávají mezky od kolejí. Když však Pěšáci odjedou, mají jen koně, na kterých přijeli. Mezci nejsou nikde k vidění.
- Když na Timmonse zaútočí indiáni, počet šípů v jeho hrudi/břiše se zvýší ze 3 na 4, aniž by byl znovu postřelen.
- Když se Dunbar vrací z ordinace na bojiště, je tam jablko, které se z poloviny snědlo a sotva začalo.
- Když Dunbar poprvé přivádí zraněného Stojana s pěstí do vesnice, denní doba se v jednotlivých záběrech zřetelně liší, například když je kamera otočena k vesnici, je odpoledne (světlo nad hlavou a krátké stíny), a když je kamera po výměně otočena k Dunbarovi, je zřetelně blízko západu slunce.
- Když se vydávají na lov bizonů, koně, na kterých jezdí několik postav včetně Dunbara, se v jednotlivých záběrech liší.
- Vyražený mosazný znak kavalerie na Dunbarově pracovní čepici má v některých scénách nad šavlemi číslo 2 (pro druhou kavalerii). Dvojka se objevuje a mizí v průběhu celého filmu.
- Když Dunbar poprvé obhlíží dvě budovy, které jsou základnou Sedgewick, má strniště vousů extrémně krátké. Když přechází z jedné budovy do druhé, jeho vousy mají najednou asi 3-4denní růst.
- Čutora přivázaná k Ciscovu sedlu je otevřená a ztrácí vodu, bezprostředně poté, co generál mluví s Dunbarem o tom, že si má nechat svou nohu.
- Po vyložení vozu v pevnosti se Dunbar na chvíli zastaví a podívá se dolů. U nohy má hadr nebo látku, která po chvíli zmizí.
- Okno, před nímž Fambrough stojí, se několikrát otevře a zavře před a po jeho sebevraždě.
- Když seržant Bauer utíká z boje na řece, drží v ruce revolver Remington model 1858, ale když na břehu řeky potká Smiles A Lot a snaží se ho zastřelit (zbraň nevystřelí), drží v ruce Colt 1860 Army revolver
- Když se Dunbar vydává na druhou jízdu přes konfederační linie, vidíme, jak bez zjevné reakce kope koně obutou patou pravé nohy. Přitom je to právě ta zraněná noha, do které se musel zakousnout, aby vydržel bolest, kterou mu způsobilo natažení boty jen krátce předtím.
- Když se poručík Dunbar poprvé setká se Stands with a Fist truchlící nad svým mrtvým manželem, délka jejích vlasů se v jednotlivých scénách mění.
- Když Dunbar odjíždí do indiánského tábora, nese na žerdi vlajku. Spodní část vlajky je přibližně ve stejné úrovni jako vrchol jeho klobouku. Když Two Socks vidí vlajku projíždět přes hřeben kopce, vlajka je držena mnohem výš, takže Dunbarův klobouk není ani vidět.
- Nápadný hřbetní pruh na hřbetě koně Cisca v průběhu mizí a znovu se objevuje.
- Když Dunbar poprvé přijíždí do siouxského tábora, má už „Vítr ve vlasech“ na sobě vojenskou bundu, kterou mu Dunbar dá mnohem později.
- Poručík Dunbar nosí po celý film na vojenské bundě žluté nárameníky důstojníka kavalerie. Ve scénách vedoucích těsně předtím, než siouxská válečná skupina opustí tábor, aby zaútočila na Pawnee, vyměnil poručík Dunbar tuto bundu s motivem Vítr ve vlasech za štítek na hrudi. V další sekvenci opouští siouxská válečná skupina tábor, aby zaútočila na Pawnee, a Vítr ve vlasech má na sobě tuto bundu, když je na koni, ale nárameníky na ní jsou nyní modré, což je barva, kterou nosí důstojníci pěchoty.
- Scenárista Michael Blake byl před napsáním scénáře k filmu bezdomovcem. S největšími obtížemi se setkal při prodeji svých scénářů pro Hollywood a hodně mu pomohl jeho přítel Kevin Costner. Po natočení filmu se však Blake špatně choval k mnoha lidem a Costner, který mu dovolil žít ve svém domě se svou - Costnerovou - rodinou, ho požádal, aby odešel, a jejich přátelství tento spor sotva přežilo.
- Kevin Costner se seznámil s koproducentem Jimem Wilsonem a scenáristou Michaelem Blakem při práci na filmu "Stacy's Knights" (1983). Ten byl mimochodem Wilsonovým režijním debutem, stejně jako "Tanec s vlky (1990) Costnerovým.
- Kevin Costner vyhrál cenu za nejlepší režii a byl nominován za produkci a herce, čímž zopakoval výkon Orsona Wellese s filmem "Občan Kane", Woodyho Allena s filmem Annie Hallová a Warrena Beattyho s filmem "Reds",
- Jediný film nominovaný v tomto roce na nejlepší film, který byl zároveň nominován na nejlepší zvuk a nejlepší kostýmy.
- Zařazen na seznam 250 filmů nominovaných na cenu AFI 100 let filmové hudby v roce 2005, který sestavil Americký filmový institut.
- Poručík John J. Dunbar má po celou dobu filmu u sebe pistoli Colt 1851 Navy. Je skutečně upraven pro střelbu kovovými náboji, což je bezpečnější než použití slepých nábojů v perkusním revolveru. Revolver by mohl být vzhledem k typu modelu považován za mírně anachronický. Tento konkrétní revolver byl vyroben v Londýně v Anglii díky tomu, že jeho vzhled tvoří ocelový rám s černým železným hřbetem a černou ocelovou hlavní. Vzhledem k tomu, že v londýnské továrně Colt bylo vyrobeno pouze asi 2 000 kusů, je velmi nepravděpodobné, že by John k takovému revolveru přišel. Jako svou pušku používá po celý film také pušku Henry 1860 s leštěným mosazným rámem, neboli, jak ji nazývali rebelové, „tu zatracenou yankeeskou pušku, kterou v neděli nabiješ a celý týden z ní střílíš“.
- Tom Berenger byl producenty zvažován jako možnost pro roli Dunbara předtím, než přišel Costner.
- Stands With A Fist se v originále jmenuje Christine. Její jméno zazní během flashbackového snu Stands With A Fist, kdy na ni matka i její kamarádka křičí, aby utekla před Pěšáky, kteří napadli farmu její rodiny.
- Americký indiánský herecký veterán Larry Sellars, který ztvárnil postavu Cloud Dancing v televizním seriálu "Doktorka Quinnová", dostal nabídku na roli ve filmu "Tanec s vlky", ale musel ji odmítnout, když se nepodařilo dosáhnout dohody, která by mu umožnila 4 dny volna na účast na obřadu Sundance v Jižní Dakotě.
- Debut Annie Costnerové.
- Při lovu amerických bizonů bylo použito sedm kamer.
- Skladatel John Barry nepoužil v celé hudbě žádné činely. Přestože jsou hojně využívány tom-tomy a během některých armádních scén hrají vojenské bubny, činely zde nejsou.
- Po zohlednění inflace je to po "Pomáda"(1978) a "Gremlins" (1984) třetí nejvýdělečnější film, který se nikdy nedostal na první místo v domácích pokladnách.
- Když John Dunbar vrací na koni ke kmeni bělošku v bezvědomí Stands with a Fist, Vítr ve vlasech odnáší její tělo a vleče ji na zádech a za ruku ke kmeni. Chybně se uvádí, že Stands with a Fist neměla v podpaží rostoucí chlupy, zatímco ve skutečnosti ano. Mají tak světlou barvu a délku, že je nelze snadno spatřit.
- Mezi statistické údaje patřilo 300 koní, 130 techniků, 400 komparzistů, 18 týdnů na place, rozpočet 15 milionů dolarů, skutečné náklady bez propagace 22 milionů dolarů. Costner získal 3 Zlaté glóby za režii, scénář a dramatický film.
- Kevin Costner původně zvažoval obsazení Marlona Branda do role, kterou později ztvárnil Maury Chaykin.
- Vítr ve vlasech nazývá Dunbar svou kolou, což v lakotských zvycích zahrnuje spaní ve stejné přikrývce, když jsou součástí lovecké tlupy, a v některých případech dokonce sdílení manželek. To lze také kvalifikovat jako Foe Yay, protože se zpočátku neměli rádi.
- Tento film byl zařazen mezi „1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete“, jejichž editorem je Steven Schneider.
- Jedná se o poslední film, který střihač Neil Travis stříhal na fyzický film. Od té doby přešel k digitálnímu střihu pomocí programů Montage a Avid.
- Byl nejvýdělečnějším filmem, který získal Oscara za nejlepší film, dokud ho nepřekonal "Forrest Gump" (1994).
- Když Dunbar v dešti hrabe rukou v blátě, prošel Kevinu Costnerovi pod nehtem tenký ostrý kousek dřeva.
- Poručík John Dunbar nosí ve filmu dvě zbraně - pušku Henry 1860 speciálně vyrobenou firmou Uberti a revolver Colt 1851 Navy s přestavbou na náboje.
- Robert Pastorelli nosil pro scénu, v níž je jeho postava Timmons zasažen šípy, mírně zvednutý náprsní pancíř.
- Společnost Orion původně plánovala uvést tento film i film "Mlčení jehňátek" (1991) do kin koncem roku 1990 a propagovat oba filmy jako kandidáty na Oscara. Jejich finanční problémy je však donutily dát přednost jednomu filmu před druhým, a tak byl tento film uveden jako první a místo něj se do kin začátkem roku 1991 dostali Jehňátka. Vedení tak mohlo se zahájením oscarové kampaně počkat na pozdější období roku. To mělo za následek, že Orion mohl v roce 1991 vydat pouze jeden další velký film namísto dvou. Jelikož se v Jehňátkách objevila Jodie Fosterová, která byla propagována jako kandidátka na nejlepší herečku, rozhodl se Orion pomoci jejím šancím tím, že uvedl její další film "Človíček Tate" (1991) a odložil "Operace Blue Sky" (1994). Fosterová získala cenu za nejlepší herečku a Blue Sky se do kin dostalo až za tři roky, což vedlo k tomu, že Jessica Langeová získala také cenu za nejlepší herečku.
- V jazyce lakotských Siouxů neexistuje slovo na rozloučenou.
- Jeden z domorodých amerických herců kritizoval film jako nepřesný a urážlivý, protože postava Dunbara arogantně „učila indiány bojovat“. Toto tvrzení bylo falešné, protože Dunbar je neučil bojovat, ale ovládat stroj (pušku), který do té doby domorodá skupina v příběhu nikdy nepoužila.
- Graham Greene si ve filmu "Red Dead Redemption ll" (2018) zahrál roli indiána z kmene Lakotů v roli Rain Falls.
- Existují 2 dlouhá trvání, která se někdy vyskytují v různých verzích: 236mn nebo 233mn. Ve skutečnosti je 236mn verze stejný film, stejně dlouhý 233mn, ale s „přestávkovým“ panelem uprostřed filmu (cca 133mn), pouze s hudbou Johna Barryho.
- V sekvenci, která byla natočena, ale vystřižena, se kapitán Cargill a zbytek jeho roty po odchodu z pevnosti Sedgewick do pevnosti Hays pohybují po prérii, několik mil od Dunbara a Timmonse.
- Když John Dunbar dostane k jídlu kus masa ze zabitého bizona, je to ve skutečnosti steak z tuňáka.
- Viggo Mortensen byl původně obsazen do role Johna Dunbara. Mortensen však bude hrát Johna Dunbara v pokračování tohoto filmu, ve filmu "The Holy Road".
- Cisco byl buckskin American Quarter Horse.
- Jednoho z lékařů, kteří jsou v úvodní scéně připraveni amputovat Dunbarovi nohu a jehož tvář není nikdy ukázána, hraje Kevin Costner (jeho hlas je však dabován jiným hercem). Druhým lékařem je Costnerův producentský partner Jim Wilson a muž na stole je Costnerův náhradník.
- Zařazen na seznam 100 nejlepších amerických filmů, který v roce 1998 sestavil Americký filmový institut.
- Během úvodních titulků jsou vidět nohy jednoho odpočívajícího vojáka v botách s kovovými plíšky na podrážce. To mělo snížit opotřebení kožených podrážek. Jedná se o takzvané „boty s hřebíky“.
- Ačkoli byl herec Floyd „Rudá vrána“ Westerman při obsazení do role postaršího vůdce Siouxů Deset medvědů zobrazen jako podstatně starší, v době natáčení mu bylo pouhých 54 let.
- Celkem bylo natočeno téměř milion stop filmu.
- Dean Semler poprvé pocítil, jak důležitá je jeho oscarová výhra pro jeho rodnou Austrálii, když letěl nočním letem do Sydney a letuška se ho zeptala, jestli ji má u sebe a jestli by ji mohl ukázat cestujícím
- Produkce trvala pět měsíců od 17. července 1989 a skončila 17. prosince 1989.
- Michael Blake původně zamýšlel příběh napsat jako scénář, ale po spolupráci s Kevinem Costnerem a producentem Jimem Wilsonem na předchozím filmu se od nich nechal přesvědčit, aby jej nejprve napsal jako román - jednak proto, aby zajistil, že příběh bude vyprávěn kompletně a nebude muset pracovat v mezích standardní délky scénáře, a také proto, že věřili, že příběh se bude snáze prodávat jako román než jako scénář.
- Ve scéně, kdy vojáci střílejí na Dvě ponožky, byl vlk ve skutečnosti zahalen do malé ohrady a kolem něj se objevily obláčky kouře. Zvíře bylo v ohradě připoutáno řetězem, aby nemohlo utéct.
- Kůň Johna Dunbara je valach AQHA jménem Justin Plain Bars.
- Fort Sedgwick měl ve skutečnosti podlahu, kterou bylo možné snížit o několik stop a pořídit tak záběry z nízkého úhlu.
- Právě když se Timmons loučí s poručíkem Dunbarem v pevnosti Sedgwick, přikáže dvěma vedoucím mezkům (z celkového počtu šesti mul), aby se rozjeli se zvoláním „Jake n' Jim!“. Jake Eberts a Jim Wilson jsou jména výkonného producenta a producenta filmu.
- Oblečení, které nosí v několika scénách Stands With A Fist, zdobí nejméně 48 losích slonovin, což znamená, že na jeho výrobu by bylo potřeba minimálně 24 zvířat. Los a mrož jsou jediná severoamerická zvířata se slonovinou; u losa jsou to zadní horní zuby, které v podstatě neslouží k žádnému účelu. V pravěku byly dlouhé 6-9 palců.
- Dcera kameramana Deana Semlera se na filmu podílela jako honák koní. Zlomila si obě zápěstí, když se kůň, na kterém jela, náhle splašil a shodil ji.
- Od filmu The Red Man's View, (American Muroscope & Biograph Co.) je to za posledních 20 let jediný pokus o historicky přesný film o těžkém údělu indiánů v polovině 19. století.
- Papež Jan Pavel II. se jednou zmínil, že hudba Johna Barryho je jednou z jeho nejoblíbenějších skladeb.
- Režisérský sestřih filmu "Tanec s vlky" je se svými 236 minutami nejdelší ze tří filmů Kevina Costnera, které sám režíroval a které mají v průměru 3 hodiny.
- Tento film je druhým z pouhých čtyř westernů, které kdy získaly Oscara za nejlepší film, a byl prvním, který získal Oscara za western od filmu "Cimarron"v roce 1931.
- Postava Grahama Greenea, Kicking Bird, je adoptivním otcem postavy Stands With A Fist, kterou hraje Mary McDonnellová; ve skutečnosti je však McDonnellová o dva měsíce starší než Greene. Navíc Tantoo Cardinal, která hraje adoptivní matku, je jen o 2 roky starší než McDonnell.
- Nové Mexiko se ukázalo jako ne zrovna ideální místo pro natáčení, protože tam žilo jen málo bizonů a bylo obtížné najít lidi, kteří by uměli mluvit komančsky. Jako vhodnější se ukázala Jižní Dakota, a tak byli Komančové vyměněni za Lakoty, kmen s rozšířenějším jazykem.
- Většina tohoto filmu se měla natáčet v národním parku Grand Teton ve Wyomingu a v Jackson Hole a jeho okolí, ale Správa národního parku měla problém s umístěním některých kulis, umístěním některých týpí a dalšími drobnými konformitami; takže už po týdnu natáčení, místo aby se Kevin vypořádal se všemi požadavky parku, celou produkci sbalil a přesunul do Jižní Dakoty, což stálo místní pracovní místa s filmem tisíce dolarů. Ve výsledném filmu je patrných jen velmi málo záběrů z Wyomingu.
- Byli použiti dva vlci. Jeden z nich musel mít namalované mléčně bílé ponožky.
- Jedná se o režijní debut Kevina Costnera.
- K vytvoření efektu pláně srovnaného se zemí americkými bizony byla použita matná malba.
- Bubenická skupina, která zpívá, když Dunbar vjíždí do tábora a křičí „Bizon! I've seen bison!“ je skupina Fort Peck Sioux Singers z kmene Fort Peck Assiniboine/Sioux v Montaně poblíž hranic USA a Kanady.
- Lov na bizony a několik dalších sekvencí se natáčelo na ranči Triple U o rozloze 55 000 akrů, který vlastnil Roy Houck, jenž v 50. letech 20. století působil jako viceguvernér Jižní Dakoty; poskytl filmařům významnou pomoc při logistickém zajištění natáčení.
- John Barry souhlasil s hudbou k filmu ihned po přečtení scénáře.
- Natáčení začalo 17. července 1989 a skončilo 17. prosince 1989 po 5 měsících natáčení, 21 týdnech, tedy 153 natáčecích dnech.
- Scéna hodování po lovu bizonů, kdy se Dunbar a Vítr ve vlasech spřátelí a vymění si dary, se ve skutečnosti natáčela v interiéru quonsetové chýše, protože venku byla velká zima.
- Režisér Kevin Reynolds obdržel v titulcích „zvláštní poděkování“ za to, že pomáhal Kevinu Costnerovi režírovat slavnou scénu lovu na bizona.
- Produkce měla četná zpoždění, a to kvůli nepředvídatelnému počasí v Jižní Dakotě, obtížím s režií sotva cvičených vlků a složitosti scén indiánských bitev. Obzvlášť náročná byla ústřední sekvence filmu s honem na bizony: tato komplikovaná honička se natáčela tři týdny za použití 100 indiánských kaskadérů a skutečného dupajícího stáda několika tisíc bizonů. Během jednoho záběru byl Kevin Costner (který téměř celý záběr absolvoval na koni) „sražen“ jiným jezdcem a sražen z koně. Přivolal svého kaskadéra, vzal si jeho koně a okamžitě pokračoval v natáčení.
- Bojové scény v Tennessee se měly odehrávat na podzim, ale tehdy nebylo možné natáčet, takže s pomocí 10 000 galonů barvy bylo kukuřičné pole nastříkáno žlutou barvou a listí na stromech natřeno podzimními barvami.
- První reakce Grahama Greenea, když se dozvěděl, že velká část filmu bude v lakotštině, byla: „Já tak nemluvím“.
- Když domorodé děti ukradnou Dunbarovi koně, jeden z nich se odvolává na otcův „luk na zádech“, kdyby se to dozvěděl. Tělesné tresty nebo tresty jakéhokoli druhu za špatné chování byly ve většině domorodých kultur velmi vzácné, zejména ze strany rodičů.
- Kevin Costner tvrdí, že se na čtyřhodinové prodloužené verzi filmu "Tanec s vlky" nijak nepodílel: The Special Edition“.
- Tento film představuje jediný výkon Kevina Costnera nominovaný na Oscara na filmovém plátně. Graham Greene v tomto filmu také podal svůj jediný výkon nominovaný na Oscara.
- Dva z domestikovaných buvolů použitých v inscenaci byli zapůjčeni od zpěváka Neila Younga.
- Vojáka Unie, který zachrání postavu Kevina Costnera tím, že střelí do čela jiného vojáka, který se ho chystá zabít, hraje Kevinův otec Bill Costner. Kevin Costner v jednom rozhovoru vzpomínal na to, jak požádal svého otce, aby si zahrál roli v tomto filmu: „Chceš hrát ve filmu?“ „Chceš mě zachránit?“ a on řekl: „Ano!“.
- Herci měli problém naučit se své repliky v lakotštině; Kevin Costner jim vyhrožoval, že je vyhodí, pokud to nebudou umět.
- Studio chtělo, aby finální stopáž filmu byla 2 hodiny 20 minut. Museli se spokojit se střihem Kevina Costnera, který měl 3 hodiny.
- V bitevních scénách v Tennessee bylo použito 250 pamětníků občanské války.
- Většina herců a členů štábu si z legrace navzájem přidělovala indiánská jména. Střihač Neil Travis byl „Over the Hill“ a vedoucí scénáře „Sand In Her Teeth“, protože se hodně usmívala.
- V románu byli indiáni Komančové, ale ve filmu byli změněni kvůli potřebě velkého stáda bizonů, které se nacházelo v Jižní Dakotě, kde žila jedna z největších severoamerických komunit v zemi, Lakotové.
- Přilba, kterou drží Deset medvědů, když mluví o „mužích, kteří přišli za časů dědečka jeho dědečka“, je typická přilba, kterou nosili conquistadoři - španělští vojáci a objevitelé, kteří v 15. až 16. století dobyli velké části obou Amerik.
- Mnoho původních obyvatel Ameriky bylo viditelně dojato scénou, v níž se Siouxové setkávají s polem plným mrtvých, z kůže stažených plání bizonů.
- Celkově strávil Kevin Costner prací na filmu pět let a miliony dolarů ze svého, přičemž musel odmítnout několik velkých filmových rolí (včetně filmů "Ohňostroj marnosti"(1990), "Dick Tracy" (1990), "Hon na ponorku" (1990) a, "Podezření"(1990)) a zároveň čelil posměchu kvůli tomu, co bylo považováno za marný projekt.
- Dunbar přijíždí na základnu Fort Sedgewick jen proto, aby ji našel opuštěnou a v chaotickém stavu. Ačkoli film nikdy neodhalí osud posádky, která zde byla umístěna, ve skutečnosti byla v Sedgewicku před příjezdem Dunbara a Timmonse natočena vymazaná scéna. Scéna vysvětluje, že většina původní posádky dezertovala, její koně byli ukradeni, stanoviště bylo pravidelně obtěžováno loupeživými indiány a z pevnosti Hays nedorazily žádné zásobovací vozy ani jiná podpora. Velitel stanoviště poručík Cargill (Michael Horton) usoudí, že situace je zoufalá a neudržitelná, shromáždí zbytek svých demoralizovaných mužů a řekne jim: „Vezměte si věci. Opouštíme toto místo. Armáda může jít k čertu.“ Vojáci odjíždějí do pevnosti Hays těsně předtím, než Dunbar a Timmons dorazí do Sedgewicku. Kevin Costner se rozhodl tuto scénu nezařadit do kinoverze filmu, nicméně v prodloužené verzi je obsažena.
- Tohle jsou skutečně dlouhé, splývavé vlasy Rodneyho A. Granta. Ve filmu nenosí paruku.
- Graham Greene, který hraje Kicking Bird, hraje také Edgara Montrose ve filmu "The Red Green Show" (1991). V jedné epizodě tohoto seriálu se Edgar zmiňuje o filmu Tanec s vlky a říká, že „domorodec“ (Kicking Bird) měl dostat Oscara.
- V roce 2007 byl film Knihovnou Kongresu USA vybrán k uchování v Národním filmovém registru Spojených států amerických z důvodu kulturně historického nebo estetického významu.
- V úvodní scéně, kdy dva lékaři vyšetřují Johna Dunbara, je muž na stole představitelem Kevina Costnera. Dva lidé, kteří hrají lékaře, jsou ve skutečnosti producenti filmu, Jim Wilson vlevo a režisér/hvězda Costner vpravo. Hlasy dabovali jiní herci.
- Stádo bizonů na planinách čítalo 3 500 zvířat, což bylo největší stádo v Severní Americe.
- Ve filmu byl použit pracovník, který se staral o mrtvá zvířata a který si vyžádal a dostal od státu Jižní Dakota skutečnou mrtvou zvěř. Zbytky byly staženy z kůže a před použitím vycpány pilinami..
- Úplně poslední scéna natočená ve filmu byla ta, ve které jim Kevin Costner přijíždí říct, že bizon přijel, což je jeden z mála záběrů mimo sekvenci filmu. Zatímco ho kamery zabíraly, jak jede jen v kalhotách a košili, herci a štáb byli kvůli mrazivému počasí v kabátech.
- Během nahrávání hudby v postprodukci byl skladatel John Barry údajně tak dojat závěrečnou scénou filmu, že se při dirigování této části partitury rozplakal.
- Aby Graham Greene (Kicking Bird) co nejlépe ztvárnil muže středního věku se špatným držením těla, vložil mu do každé boty plátek salámu, protože měl pocit, že slizký pocit navodí rozpačité držení těla, které se snažil předvést.
- Stands With A Fist vypráví o hrubém zacházení ze strany ostatních žen v kmeni a o tom, jak to ukončila tím, že jednu z nich udeřila a ostatní vyzvala. Poté je ostatními ženami kmene přijata. Toto je příběh Cynthie Ann Parkerové, která byla zajata Komanči v roce 1836, když jí bylo 9 let. Na rozdíl od knihy Stands With A Fist se paní Parkerová provdala za náčelníka Komančů jménem Peta Nocona a o několik let později byla znovu zajata bílými vojáky. Její syn Quanah Parker se stal posledním válečným náčelníkem Komančů, který bojoval proti armádě a byl klíčovým hráčem ve válce na Červené řece.
- Film se natáčel v Jižní Dakotě, kde jsou převážně rozlehlé kopce. Kukuřičné pole na začátku filmu muselo být speciálně vypěstováno a stromy, které byly na vybraném místě, musely být nastříkány podzimními tóny, aby připomínaly podzimní Tennessee.
- Michael Blake napsal na začátku 80. let 20. století scénář. Když se k němu v roce 1986 dostal Kevin Costner, navrhl Blakeovi, aby z něj udělal román, čímž by zvýšil své šance na jeho zfilmování. Blake tak učinil a po mnoha odmítnutích našel v roce 1988 vydavatele. Costner okamžitě získal práva na film s tím, že ho bude sám režírovat.
- Natáčení probíhalo v době sucha, a tak se do lokace Fort Sedgwick musela vozit voda, aby se naplnil rybník.
- První sestřih filmu měl nakonec pět a půl hodiny, což si vyžádalo masivní škrty.
- Film překročil rozpočet, což donutilo Kevina Costnera, aby přebytky dorovnal osobně. To vyvolalo zvěsti, že film bude dalším nezvládnutým, neuspokojivým westernem jako "Nebeská brána" (1980). Ve skutečnosti o něm někteří lidé ze studia mluvili jako o „Kevinově bráně“, což byl posměšný název, který později dostal film "Vodní svět" (1995). Tento film pak získal prvního Oscara za nejlepší film pro western od dob "Cimarron" (1931), tedy téměř 60 let před ním.
- Muž, kterého vidíme na začátku, jak říká vlkovi, aby šel domů, když Dunbar jede navštívit své přátele, je ve skutečnosti trenér. Byl kousnut do nohy, když ho vlk pronásledoval, takže Kevin Costner musel během dalšího záběru utíkat sám. Neustále mu házel kusy syrového masa, aby ho vlk nekousl.
- Překonal film "Butch Cassidy a Sundance Kid" (1969) jako nejvýdělečnější western všech dob, a to jak na domácím, tak na celosvětovém trhu. Domácí rekord drží dodnes, ale jeho celosvětový rekord nakonec překonal "Nespoutaný Django" (2012).
- Mary McDonnellová byla údajně velmi nervózní z natáčení milostných scén s Kevinem Costnerem a na její žádost byla tato scéna značně zmírněna.
- S výjimkou úvodních scén občanské války (které se natáčely jako poslední) se film natáčel postupně kvůli počasí. Potřebovali, aby odpovídalo časové posloupnosti ve filmu, protože se hodně natáčelo venku. Většina filmů se nenatáčí v sekvenci.
- Logistika lovu bizonů zahrnovala vrtulník, 10 pickupů, 24 indiánských jezdců bez sedel, 150 komparzistů, 20 honáků, 25 rekonstruovaných bizonů a 7 kamer. Natáčení trvalo 8 dní.
- Z ražení amerických bizonů bylo možné pořídit pouze jeden záběr denně, protože tato zvířata často uběhla vzdálenost deseti mil. Trvalo by celý den, než by je honáci znovu shromáždili.
- Scéna, ve které vidíme Cisca poskakovat v ohradě těsně předtím, než ho ukradne siouxská parta, byla „ukradeným“ záběrem. Kůň zrovna vypouštěl páru a oni zachytili jeho část a podstrčili ji, protože vypadala dobře a hodila se do scény.
- Ve scéně stahování bizonů z kůže byla použita falešná zvířata z papírové hmoty, která vypadala velmi realisticky. Během natáčení zavolal kolemjdoucí policii a ta se objevila s vytasenými zbraněmi připravená zatknout štáb za pytláctví. Po několika vysvětleních policisté se smíchem odešli.
- Kvůli překročení rozpočtu a všeobecné neochotě filmového průmyslu investovat do westernu byl Kevin Costner nucen sáhnout hluboko do vlastní kapsy a zaplatit 3 miliony dolarů, aby dorovnal rozpočet filmu ve výši 18 milionů dolarů a pokryl tak přeplatky. Jelikož film poté vydělal přes 100 milionů dolarů, on sám vydělal na své původní investici odhadem 40 milionů dolarů.
- To, že Kevin Costner při svém sebevražedném běhu na začátku filmu roztáhl ruce, bylo zcela spontánní gesto, které zaskočilo jeho koordinátora kaskadérů. Ten musel na poslední chvíli na Costnera zakřičet, aby otevřel oči, než vběhne do plotu.
- Dcera Kevina Costnera Annie Costnerová, která v roli dítěte hrála Stands With A Fist, je ve flashbackové sekvenci viděna, jak utíká z party Pawnee, která zabila její rodinu. Při běhu se ohlíží přes každé rameno, protože Costner jí řekl, aby se dívala přes pravé rameno, a ona nerozeznala pravé od levého - bylo jí tehdy pouhých šest let.
- Během scény, kdy buvol útočí na Smiles A Lot, buvol ve skutečnosti útočí na hromadu své oblíbené pochoutky - sušenek Oreo.
- Aby se zabránilo případnému týrání zvířat, utratila společnost Tig Productions Kevina Costnera 250 000 dolarů za animatronické bizony, kteří měli být použiti při vrcholném lovu na bizony.
- Téměř nikdo z domorodých herců neuměl lakotsky, a tak byl přivolán učitel jazyka, aby členy štábu, kteří lakotštinu neovládali, naučil mluvit. Kvůli obtížnosti naučit se jazyk byly z výuky vynechány aspekty „genderové řeči“. Když rodilí mluvčí lakotštiny viděli hotový film, připadalo jim zábavné slyšet lakotské bojovníky mluvit jako ženy. Trenérkou jazyka byla Doris Leader Charge, která hrála Pretty Shield, manželku Deseti medvědů.
- Kevin Costner během lovu na bizony většinu času jezdil sám, včetně jízdy na holém hřbetě a střelby ze zbraně bez držení otěží.
- Two Socks hráli dva různí vlci, které původně vlastnil Michael Kane. Jeden se jmenoval Buck a druhý Teddy a oba byli neustále na place. Po natáčení této filmové produkce byli natrvalo drženi v útulku pro zvířata „Working Wildlife“ v kalifornském okrese Ventura.
- Díky obrovskému úspěchu filmu a sympatickému přístupu k původním obyvatelům Ameriky přijal národ Lakotů Kevina Costnera za svého čestného člena.