Svatý Václav

64%
Svatý Václav
Plakát traileru
V pohanské době přijal kníže Bořivoj se ženou Ludmilou křest od věrozvěsta Metoděje. Jejich syn Vratislav se seznámil na lovu s temperamentní Drahomírou, kterou zanedlouho představil na hradě jako svou ženu. Po čase se jim narodil syn Václav. Po letech, když se Václav vrátil z Budče, kde byl vychováván, zamilovala se do něho Skeřova dcera Radmila... Obnovená premiéra filmu se konala 28. 10. 2010 v pražském Rudolfínu za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Janem Kučerou.



martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 594 bodů
8
Zdeněk Štěpánek je v českém klasickém filmu co se týče historických postav nejvíce spjat s rolí Jana Husa a posléze Jana Žižky. Už se ale takřka vůbec neví, že si ještě v dobách němého filmu zahrál z dnešního pohledu českého patrona národa a symbol české státnosti, českého knížete a světce Svatého Václava, svým celým jménem Wenceslaus I, Duke of Bohemia.. Snímek vznikl za velmi přísného dohledu k tisícímu výročí jeho vražedné mučednické smrti a tak se na něm v žádném případě nešetřilo, což je hlavně na výpravě hodně znát. Z tohoto hlediska se tedy dá tento snímek považovat za první vysokorozpočtový historický velkofilm. Svým vyzněním měl uspokojit jak republikánské, tak i církevní kruhy, takže Václav musel být prezentován nejen jako válečný hrdina, ale také jako humanistický intelektuál. A tak do výroby zasahovala komise akademiků i politické tlaky. Nakonec to dopadlo tak, že byl ve finále příběh značně rozvleklý snahou do něj nacpat co nejvíce událostí, čímž vznikla značná dějová roztříštěnost. Samozřejmě se to hlavně svedlo na režiséra Jana Stanislava Kolára, který byl najednou považován za nezkušeného. A to už měl přitom za sebou asi něco kolem šestnácti filmů. Každopádně se jedná o jediný plnohodnotný film, jehož kopie naštěstí nebyla ztracena. A co víc, film byl rekonstruován, takže na den státnosti může být v televizi vysílán stejně pravidelně, jako na konci roku jistá ruská filmová pohádka. Že se tak neděje vztyčuje varovný prst. O lecjaké filmové dílo se tedy nejednalo už v době vzniku, takže z dnešního pohledu už teprve ne, ale jako česká filmová skvost by měl být ve státním zájmu chráněn stejně tak dobře, jako jsou např. korunovační klenoty Karla IV.
Fingon
16 896 bodů
6
Upřímně? Nenávidím němé filmy bez hudby. CSFilm, potažmo NFA nejspíš někam zašantročila hudbu, o které se píše v úvodních titulcích... a snímek samotný mi přišel dost nudný.

Dodatečné informace

Původní název:
St. Wenceslas (více)
  • Československo Svatý Václav
  • Československo St. Wenceslas
Premiéra v ČR:
4. 4. 1930
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Rozpočet:
0,13 mil. USD
Ocenění:
Žádná ocenění

  • Film byl dokončen a uveden do kin s velikým zpožděním – až na začátku dubna 1930, kdy už svatováclavské milénium dávno odeznělo. Biografy v té době už ovládl zvukový film a tak němý „Svatý Václav“ se spoustou dlouhých titulků a pomalu plynoucím dějem měl jen malou šanci zaujmout širší publikum. Po premiéře, doprovázené původní hudbou Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky, putoval pak tento film, už bez hudby, po venkovských biografech, až se tiše a nenávratně propadl do historie.
  • Pracovní záběry jsou ve filmu "Jak se u nás kdysi filmovalo" (sestavil Bohumil Veselý v roce 1960).
  • Film byl rekonstruován Františkem Balšánem v roce 1971 pod přímým dohledem režiséra J. S. Kolára.