Zajímavosti 8
- Pracovní záběry jsou ve filmu "Jak se u nás kdysi filmovalo" (sestavil Bohumil Veselý v roce 1960).
- Film byl rekonstruován Františkem Balšánem v roce 1971 pod přímým dohledem režiséra J. S. Kolára.
- První československý velkofilm natočený s přímou podpodou státu a pod dozorem Akademie věd a Ministerstva školství a osvěty u příležitosti 1000. výročí smrti patrona české země.
- Dále bylo zhotoveno 120 kostýmů sólistů, více než 1000 kostýmů pro kompars.
- Na historické stavby na strahovském stadionu - největší filmové stavby v Evropě v té době - bylo spotřebováno 120 tisíc metrů juty, 35 vagónů dřeva, 6 tisíc kg hřebíků, 12 tisíc kg barev.
- Film byl dokončen a uveden do kin s velikým zpožděním – až na začátku dubna 1930, kdy už svatováclavské milénium dávno odeznělo. Biografy v té době už ovládl zvukový film a tak němý „Svatý Václav“ se spoustou dlouhých titulků a pomalu plynoucím dějem měl jen malou šanci zaujmout širší publikum. Po premiéře, doprovázené původní hudbou Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky, putoval pak tento film, už bez hudby, po venkovských biografech, až se tiše a nenávratně propadl do historie.
- Snímek stál více než milion korun, což z něj svého času dělalo největší a nejnákladnější český film vůbec.
- Vladimít Slavínský si pečlivě připravil scénu, kdy Horymír skáče s Šemíkem z vyšehradských skal a uhání k Neumětelům. Scénu trénoval velmi pečlivě, ovšem v okamžiku, kdy se mělo točit naostro, zapomněl pan kameraman Heller točit klikou u kamery a to Slavínského tak rozzuřilo, že kameramana celý den po vyšehradských skalách honil.