Kosatky potápějí jachty, žraloci útočí na lidi na plážích, ponorky s miliardáři implodují a potápějí se k vraku Titaniku. Působí to, jako bychom najednou žili v podivném multiplexu, kde reprízují dávné filmy.
Články 5
Alfred Hitchcock nechal pro svůj slavný film vycvičit přes tři tisíce ptáků, kouzlo výsledku však spočívá v něčem jiném, nadčasovějším. Ptáci se i po šesti dekádách řadí mezi hororovou klasiku, jejíž žánrová zábavnost jde ruku v ruce s precizním řemeslem a tajemností.
Většinou spíláme samotnému Hollywoodu za to, že dokola opakuje stejné formule a odmítá přijít s něčím novým. Předělávky, napodobeniny či parodie úspěšných filmů ale mají ve světě takovou popularitu, že si vyčlenily vlastní žánr, který se mimo jiné vyznačuje naprostou neúctou k původní látce či autorským právům. Podívejme se na několik děl z alternativních filmových regionů, která bez ostychu vykradla hollywoodské blockbustery, potažmo jim vtiskla vlastní kulturní a národní identitu.
Poněkud slabší nadílku filmových premiér pozdního léta zpestří legendární snímek Stevena Spielberga, který se 47 let od premiéry vrací v remasterované verzi. Není to poprvé ani naposledy – Čelisti roku 1975 vydělaly tolik peněz, že obrátily celý průmysl vzhůru nohama. Minimálně z marketingového hlediska jde o zřejmě nejdůležitější film všech dob. Navrch je pořád skvělý a jeho komplikovaný výrobní proces stále fascinující.
Čtyřdílná filmová série o zabijáckých žralocích se v polovině devadesátých let dočkala pátého dílu, který byl ale jen velkým a ilegálním podvodem na diváky.