Strakonický dudák

61%
Strakonický dudák
Český celovečerní barevný film byl natočen podle stejnojmenné dramatická báchorky zakladatele moderního českého divadla Josefa Kajetána Tyla, která patří nejen k nejznámějším a nejoblíbenějším hrám tohoto autora, ale českého divadelního repertoáru vůbec. Autor scénáře se držel přísně Tylovy předlohy, vyprávějící o dudákovi Švandovi, který se pro peníze a slávu vydal do ciziny, ale u kterého nakonec vítězí láska k vlasti. Věčně platnou hodnotou „Strakonického dudáka" je horoucí Tylovo vlastenectví a nesmiřitelný odpor proti kosmopolitismu. A tu se právě autoru filmu podařilo vyzvednout to, co bylo dříve naším divadlem Tylovi soustavné odpíráno - jeho vlasteneckou a revoluční bojovnost.



martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 703 bodů
8
Kdo by neznal Švandu dudáka a jeho cestovatelskou etudu. hrdina příběhu ´Strakonický dudák aneb hody divých žen´ od Josefa Kajetána Tyla. Divadelní hra na základě literární předlohy se hraje dodnes a jak známo, těsně před druhou světovou válkou byla také zfilmována pod názvem ´Švanda dudák´ (1937). V roce 1955 došlo, jak se dnes říká, na remake a tvůrci k dílu byli dokonce tak přívětiví, že dokonce použili barevný film. Po technické stránce je jinak takový, jaký byl v padesátých letech nejlépe možný. Karel Steklý snímek nejen režíroval, ale napsal si i scénář, ve kterém se držel předlohy, takže se v tomto směru do dneška jedná o nejvěrnější filmové zpracování. Na to, že jsou filmy pouze dva to zní divně, ale vzhledem k tomu, že si na novou verzi od té doby nikdo netroufl, je tomu prostě tak. Snímek ´Hvězda padá vzhůru´ (1974) do toho nelze počítat. Film je tady krásně lidově hudební, cestopisný a romantický. A co je nejdůležitější, myšlenkově vlastenecký. Zkrátka jak se říká: Všude dobře, doma nejlépe. Námět byl v pohádkách nesčíslněkrát použit, takže o tom, kterak jde mládenec do světa na zkušenou, aby otec jeho dívky svolil k sňatku, je provařený více, než je zdrávo. Film má své opodstatnění nejen co se týče literárního autora, ale i co se týče české klasické tvorby vůbec. Co si budeme povídat, něco takového se již léta letoucí netočí. Takže tu máme Švandu, jeho milovanou Dorotku a příběh, který ne a ne zestárnout. K tomu není víc co dodat.
Danny F.
Danny F.
11 176 bodů
5
Slavný Strakonický dudák však nevytáhl hodnocení výše.
Jana Květoňová
Jana Květoňová
7 213 bodů
8
Hlavního hrdinu v podání Josefa Mixy doplňuje Kalafuna Ladislava Peška, Dorotka Marie Tomášové či Jaroslav Průcha v roli hajného Trnky, otce Dorotky. Zaujal mne i Rudolf Hrušínský v roli Pantaleona Vocílky a Vlasta Fabianová v roli Švandovy matky Rosavy. Tuto pohádku v režii Karla Steklého vhodně doplňuje hudba Jana Seidela a naše národní charaktery, nejen ty dobré, jsou zde vykresleny zcela konkrétně a mistrovsky!

Dodatečné informace

Původní název:
A varázsduda (více)
  • Česká republika Strakonický dudák
  • Česká republika A varázsduda
  • Česká republika Der Dudelsackpfeifer
  • Česká republika The Strakonice Bagpiper
Premiéra v ČR:
16. 12. 1955
Země původu:
Česká republika, Československo, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění