Hollywood před dvaceti lety nechal na základě Homérovy pověsti padnout městskou pevnost Troja, na jejíž obranu z útočících Řeků vyzrál jediný, Odysseus, v té době s tváří „Boromira“ Seana Beana. I když se o tom vedly rozpravy, pokračování o strastiplném letitém návratu lišáckého hrdiny na ostrov Ithaka s Beanem nikdy nevzniklo. Až nyní dostáváme samostatné převyprávění Odysseovy čistky v rodné zemi, nad níž si nárokují vládu mladší sokové, a opětovného snášení růží, lépe řečeno mrtvých těl k nohám manželky Penelope (Juliette Binoche), po jejíž ruce prahnou všichni muži s královskými ambicemi. V traileru na realističtěji pojatou mytologickou báseň s názvem The Return září atleticky vypracovaný Ralph Fiennes.
Články 86
Dvaasedmdesátiletý Liam Neeson se stal hvězdou akčních filmů až s premiérou okamžité klasiky 96 hodin (Taken) z roku 2008. Od té doby se v úlohách životem protřelých mstitelů našel a nepřestává se jim upisovat ani letos. Prvního listopadu v amerických kinech vychází akční krimi Absolution, která nicméně může hercovu žánrovou etapu ukončit. V novém rozhovoru totiž vyjevil, že s podobným typem rolí musí skoncovat. Máte-li však slabost pro důchodce, kteří umí vzít spravedlnost do vlastních, stále nebezpečných rukou, možná vás potěší novinka Eugene the Marine, ve které opečovávané svalstvo na první fotce napíná pětaosmdesátiletá legenda Scott Glenn (Mlčení jehňátek).
I filmy pro mládež mohou být někdy nesnesitelně trýznivé. Japonské animační studio Ghibli vyrostlo na ramenou režiséra Hajaa Mijazakiho, jenž roku 1988 zrovna uváděl imaginativní příběh Můj soused Totoro. V té době japonská kina rovněž vysílala další, tentokrát o poznání chmurnější animovaný počin z období vrcholící druhé světové války. Hrob světlušek, který Netflix od 16. září vypustí do víc jak 190 teritorií, kritici unisono vyzdvihují jako jeden z nejsilnějších protiválečných filmů všech dob. Takových, po nichž pilulku na nervy máme nutkání zapít tvrdým alkoholem.
6. června si celý svět připomněl jeden z nejdůležitějších dnů 20. století – vylodění spojeneckých sil v Normandii, k němuž došlo před 80 lety, tedy v roce 1944. Událost, která byla zásadním zlomem ve směřování druhé světové války a vedla k postupné porážce Německa, si samozřejmě zaslouží připomenout i z filmového hlediska. Všichni se zřejmě shodneme na tom, že vzpomínat na historické události a neveselé kapitoly dějin je z hlediska vzdělání a poučení do budoucna důležité.
I tento víkend se nese na streamu ve znamení nových lákavých seriálů ze všech koutů světa. Zároveň se do vašich obýváků chystají tituly, které měly v kinech střídavou úspěšnost a minimálně jeden z nich si nyní bude chtít u diváků zlepšit reputaci.
Časopis Forbes dal dohromady žebříček nejmajetnějších lidí planety, jemuž vévodí módní imperátor Bernard Arnault a zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk. Čtrnáct jmen má podle dané evidence na kontech přes 100 miliard dolarů, přičemž lidé ze showbyznysu jsou v této konkurenci přece jen upozadění. Mezi dolarové miliardáře každopádně náleží také čtveřice filmových tvůrců, jejichž přínos je minimálně u prvních třech osobností nezpochybnitelný a dobře známý. Čtvrté jméno naopak kdekoho překvapí.
Steven Spielberg patří mezi největší velikány amerického filmového průmyslu. Nejde však jen o to, že natočil spoustu povedených filmů. Jeho působení tvarovalo samotné prostředí Hollywoodu. Byl to on, kdo v dobrém a zlém odlil formy, které američtí filmaři používají dodnes. Jeho pochvala pro druhou Dunu (Dune: Part Two) tedy není jen osobním názorem jednoho člověka, ale pomyslným požehnáním od personifikace celého oboru.
Jestliže filmová režie má svou žijící legendu, pravděpodobně jí bude Steven Spielberg. Jeden z autorů moderního blockbusteru, tvůrce masově populárních i kritikou uznávaných děl a režisér, jehož filmy vydělaly v součtu nejvíc peněz, je i v 77 letech nedílnou součástí hollywoodského dění, debaty o vývoji kinematografie či různých ceremonií. „Jste nominovaný, nebo vám už vystavili permanentku?,“ žertovně se jej na letošních Oscarech dotázal moderátor Jimmy Kimmel. Spielberg si stále udržuje přehled a zejména v posledních týdnech se množí svědectví o tom, jak podporuje a oceňuje práci ostatních. A to ve velmi sympatickém a osobním stylu.
Je to přesně třicet let, co se před Frankem Drebinem definitivně zavřela opona po nejproslulejším předávání Oscarů, k němuž nikdy nedošlo. Filmová trilogie Bláznivá střela (Naked Gun) i její televizní předvoj Police Squad! (1982) učinily svět filmové parodie mnohem barvitějším a Leslieho Nielsena pozvedly z nepříliš známého charakterního herce na nejelegantnějšího šaška stříbrného plátna. Detektivní pohromy budou po letech pokračovat, Nielsena vystřídá akční ikona Liam Neeson (96 hodin) a očekávaný reboot od tvůrců animované Rychlé roty (Chip 'n' Dale: Rescue Rangers) a producenta Setha McFarlanea (Griffinovi, Méďa) dorazí 28. července 2025.
Někdy se zdá, že herec či herečka má pro určitou úlohu až přehnaně vysokou kvalifikaci. I ti nejslavnější lidé z oboru si často rádi odskočí k takřka komiksovému padoušství, kdy jejich zloduši vedou excentrické řeči o dominanci, podrobování či vsazení svých nemesis do věčných okovů. Někdy je k účasti na těchto projektech vedou silné osobní motivace, jindy peníze, důvěra ve scénář nebo i jejich umělecká vize, která daný film přímo utváří. V následujících případech se skvělí a renomovaní herci chopili záporáků v dílech, která u mainstreamového publika a kritiky pohořela. Často hlavně díky nim však posléze načichla kultovním odérem a přestřelené nebo prostě neobvyklé herecké výkony jsou tím, co si na nich můžeme zaručeně užívat.