V naší vánoční edici hledání chyb jsme se zaměřili už na několik klasik, ale tentokrát se poprvé podíváme na klasickou českou pohádku v tom pravém slova smyslu. S čerty nejsou žerty není vyloženě vánoční film – přece jen se tam nikde žádné Vánoce neslaví – ale i přesto si bez tohoto snímku nedokážeme Vánoce představit. Ani letošní rok nebude výjimkou, a tak si čerty můžete pustit 26. 12. na ČT1. Při opětovném sledování se můžete zaměřit na chyby, které vám teď ukážeme.
Články 36
Vánoce už jsou za rohem, což znamená jediné – kromě přívalu dárků, kapra či cukroví nás čeká také televizní lavina pohádkových klasik. A my tuto tradiční masáž oblíbených filmů opět vezmeme s povděkem. Pohádky totiž patří mezi nejoblíbenější české žánry a ty nejslavnější kusy si lidé pamatují nazpaměť. Svoji paměť na oblíbené pohádky a jejich hlášky si můžete nyní otestovat.
Advent už čeká na zapálení první svíčky a vánoční čas bude jako každoročně také obdobím specifické odrůdy kinematografie, jíž můžeme říkat Hallmark Movies. Doba rodinné pohody a sounáležitosti přeje zápletkám o všemožných žánrových základech a na tuzemských streamovacích službách či v současné nabídce kin nalezneme vánoční filmy nejen romantického ražení. Těchto dvanáct doporučených titulů z poslední dekády se může strefit do nálady širokému spektru diváků a divaček, pokud na svátky chtějí vidět třeba horor nebo zhulenou komedii Setha Rogena.
Za tragických okolností nás v sobotu opustila česká herecká legenda Karel Heřmánek. Představitel Fešáka Huberta či Lucifera z pohádky S čerty nejsou žerty i majitel nezaměnitelného hlasu vydechl naposledy v 76 letech. Smutnou zprávu oznámila rodina prostřednictvím facebookových stránek Divadla Bez zábradlí, které sám herec se svou manželkou založil.
Zodpovědně a smysluplně vybrat ty nejlepší československé filmy je nejen obtížný, ale přímo nadlidský úkol. Do žádného žebříčku totiž nelze napasovat rozmanité trendy napříč více než stoletím tuzemské kinematografie, a tak člověk vždy ztroskotá na srovnávání nesrovnatelného. Je „lepším“ filmem tahle vtipná komedie, anebo toto strhující drama? A lze se na zaprášené veselohry dívat očima tehdejších diváků a divaček a nikoli dnešní, dobově podmíněnou optikou? Odpovědi nejspíš uhodnete, přesto je třeba se k tomuto náročnému úkolu nějak postavit.
Zatímco sci-fi novinka Rebel Moon nám v redakci moc radosti neudělala (a nejsme v tom sami), na českou reklamu, v níž na snímek Zacka Snydera láká herec Petr Nárožný, je doslova radost pohledět.
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
České pohádky chápeme jako národní poklad. Zdají se být skutečnou lidovou tradicí, tím nejlepším z toho, co jsme schopni vyprávět dětem a předávat dalším generacím, něčím až nadčasovým. Ve skutečnosti jsou ale pohádky ovlivněné historicky a je v nich přesně to, co do nich tvůrci vložili v určité době.
Filmové pohádky jsou českou specialitou, a jelikož jsou prázdniny a volný čas můžeme trávit za pěkného počasí venku, proč se nevydat po stopách osmi nejoblíbenějších českých pohádek? Milují je velcí i malí, a tak by náš text, který vás zavede na místa, kde tyto legendy vznikaly, mohl posloužit i jako tip na rodinný výlet.
Herec Vladimír Dlouhý od 70. let platil za stálici tuzemské tvorby. Když roku 2010 po nemoci zemřel, zanechal po sobě množství postav, z nichž si nejčastěji připomínáme ty pohádkové. Jak se však vyvíjel jeho herecký obraz a na které role by se nemělo zapomínat?