Milovník hlasitých alegorií a vkusných šátků Darren Aronofsky slaví 55 let. Rodilý Newyorčan si stihl vybudovat renomé jednoho z nejvýraznějších amerických režisérů své generace, byť jeho pozice v kánonu rozhodně nemůže být vrtkavější. Někteří si jeho tvorbu spojují s nejsilnějšími diváckými zážitky svého života, jiní ho mají za kýčaře a ezoterického patlala. Pokusme se tedy o nemožné a seřaďme si jeho filmy od nejhoršího po nejlepší.
Články 6
Jenn Sherman je instruktorka kurzů virtuální jízdy na rotopedu. Není tedy člověkem, u nějž bychom čekali, že se nad rámec diváctví nějak výrazněji střetne se světem kinematografie. To se jí však podařilo, když se v jedné ze svých lekcí poněkud zapomněla a začala vyprávět o tom, jak nesnesitelný filmový zážitek jí nadělil britský režisér Christopher Nolan. Netušila, že její kurz podstoupí i režisér Oppenheimera a dozví se tak víc, než za co si zaplatil.
Filmy Christophera Nolana jsou s námi již čtvrt století. Cesta tohoto metodického filmaře začala v roce 1998 zdánlivě nenápadným mysteriózním thrillerem Sledování a od té doby nám přináší jeden památnější zážitek za druhým. Který je ale nejlepší? A kdo takzvaně tahá za nejkratší konec?
Jeden z nejlepších filmařů tohoto století už má hotový scénář pro svůj další film, který se má odehrávat v průběhu druhé světové války a který zřejmě padne do rukou novému hollywoodskému studiu.
Která z dosavadních jedenácti filmových pecek velebeného scenáristy a režiséra je dle uživatelů Kinoboxu ta úplně nejlepší? A na jakém místě se umístil jeho aktuální sci-fi hit Tenet?
Cože? Režisér Temného rytíře, Mementa či Počátku a v Přehlížených peckách? Jenže v roce 1998 to bylo všechno jinak. Tento film, který spolu s produkcí trvalo natočit jeden rok, byl pro Nolana vstupem do filmového světa. Neměl žádný extra rozpočet (6000 dolarů) a většinou se na natočení podíleli kamarádi či členové z rodiny, i přesto se povedlo vytvořit skvělý film a představil nám filmaře, se kterým je dobré do budoucna počítat.