V listopadu 2017 upadl oscarový režisér Jiří Menzel do umělého spánku. Jeho rodina hovořila o zázraku, když se na Štědrý den probral. Režisér a příležitostný herec tedy může na letošním Berlinale představit ve světové premiéře v den svých 80. narozenin nový film Martina Šulíka (Záhrada), kde si zahrál jednu z hlavních rolí po boku Petera Simonischeka (Toni Erdmann). Tlumočník (2018) následně vstoupí do českých kin 15. března 2018.
Články 10
Desetiletá Jarka žije ve slovenském městě (Bratislavě?) a nemá to jednoduché. Otec už dávno někam zmizel, maminka pořád někde paří s polonahými svalnatými hochy s krátkými vlasy a babička je na tom zdravotně špatně a všechny nenávidí (včetně dcery a vnučky).
Na letošním Berlinale získala za svou novinku Pátá loď (2016) Křišťálového medvěda v rámci sekce Generation Kplus. Koprodukční drama vzniklo na základě knižní předlohy Moniky Kompaníkové a pojednává o děvčátku, které se ujme dvou novorozeňat, aby jim nahradilo apatickou matku. Film bude mít v českých kinech premiéru 4. dubna. Režisérka Iveta Grófová (Až do města Aš) jej představuje v následujícím rozhovoru.
Říkat o loňském roce, že se českému filmu dařilo, by bylo naivní. Vzniklo 45 filmů (30 hraných, 15 dokumentárních) a málokterý si našel cestu k divákům.
Na žebříček nejlepších filmů za rok 2012 jsme se již podívali. Jak si ale vedla čistě domácí scéna? Koho kritici zvolili za toho nejlepšího z nejlepších? Jaké by byly výsledky ceny filmových kritiků podle jejich průběžných recenzí?
Konec roku (nikoli světa, v tom se poslední dobou často chybuje) se blíží a s ním i tradiční příležitosti k bilancování, hodnocení a vyhlašování mnoha různých „nej“. Na nové majitele už se tedy začínají těšit i Čeští lvi. Kdy? Nominační večer se uskuteční v sobotu 2.února 2013 tradičně v kině Lucerna a hlavní večer pak ve velkém sále Lucerny, taktéž v sobotu, ale o měsíc později, tedy 2.března 2013.
Do kin míří pět zajímavých novinek. Dominuje jim samozřejmě finále Twilight Ságy, ovšem ani ostatní snímky nejsou k zahození. Raubíř Ralf aspiruje na nejpovedenější animák letošního roku. Svatba mezi citróny si utahuje z romantických klišé. V temnotě netradičně pojednává o židovské otázce. A snímek Až do města Aš sleduje pod drobnohledem citlivou otázku ženské prostituce.
Slovenský film vypráví o čerstvě odmaturované Romce Dorotce, která se z rodného Slovenska vydává na druhý konec světa - až do Aše. Zde se snaží zprvu uchytit jako šička (nebo co se to u těch šicích strojů dělá), to ale nemá dlouhého trvání a ona záhy musí řešit problém "jak se uživit". Především uvažuje o řešení, o kterém uvažuje většina jejich zdejších kamarádek: Nabalit si staršího Němce, který ji bude živit.
Češi mají vlastně dvě želízka v ohni, stejně jako Slováci. Film „Až do města Aš“ režisérky Ivety Grófové, který je z poloviny českým snímkem, nominovalo Slovensko na cenu Americké Akademie filmových umění a věd (AMPAS) v kategorii cizojazyčný film. Film vznikl ve slovensko-české koprodukci s podílem vkladů 52% ku 48%, natáčel se téměř celý v Aši. Český kandidát Ve stínu, film Davida Ondříčka, vznikl v koprodukci České republiky, Slovenska, Polska a Izraele.
Letošní 47. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se ponese v duchu představování menších národních kinematografií. Amerika ustupuje do pozadí, větší pozornost bude věnována palčivým regionálním problémům, mimo jiné těm řeckým, íránským a polským. MFF Karlovy Vary letos v hlavní soutěžní sekci přinese osm světových a čtyři mezinárodní premiéry.