Velkolepá oslava na Berlinale. Oscarový Jiří Menzel bude tlumočit kultovnímu Tonimu Erdmannovi
Slavnostní uvedení je naplánováno na 23. února 2018. Oscarový režisér Jiří Menzel se tak symbolicky vrátí na festival, kde v minulosti zaznamenal velké úspěchy. Například v roce 1990 zde po letech nucené odmlky uvedl svou hrabalovskou adaptaci Skřivánci na niti (1969), za níž získal Zlatého medvěda pro nejlepší film. V roce 2006 pak byl vybrán do mezinárodní soutěže Berlinale další Menzelův snímek podle Hrabalovy předlohy, Obsluhoval jsem anglického krále (2006), který získal cenu FIPRESCI.
Tlumočník: Teaser Trailer
Tlumočník je road movie pojednávající o dvou svérázných mužích, které svedla dohromady náhoda. Dvojice se vydává po Slovensku na cestu, během níž se dozvídá poznání o vlastní minulosti. V rámci festivalu Berlinale bude novinka Martina Šulíka (Záhrada, Sluneční stát) uvedena v sekci Berlinale Special, která představuje mimořádná díla nebo pocty světovým filmařským osobnostem. V loňském roce se v této sekci představil snímek Masaryk (2016) režiséra Julia Ševčíka. Oba filmy jsou producentským počinem Rudolfa Biermanna. „Svědčí to o vynikající práci všech, kteří na Tlumočníkovi pracovali a společně s režisérem Martinem Šulíkem jim za jejich obětavou práci děkujeme. Věřím, že se nám podaří dát dohromady v Berlíně silnou a reprezentativní delegaci a že film bude mít u diváků úspěch,“ dodává Biermann.
Vedle Jiřího Menzela v titulní úloze asketického tlumočníka Aliho si úlohu rakouského učitele, bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol zahrál přední rakouský herec Peter Simonischek, držitel ceny Felix pro nejlepšího evropského herce roku 2016 v komedii Toni Erdmann (2016), snímku nominovaném na Oscara pro nejlepší zahraniční film.
Na společné pouti dvou odlišných hrdinů nechybějí bizarní setkání, humorné situace, ale ani krutá pravda o minulosti a současnosti. Autoři scénáře Martin Šulík a Marek Leščák (Záhrada, Až do města aš, Pátá loď) si proto před natáčením cestu svých hrdinů sami prošli. K Tlumočníkovi je inspirovala kniha rakouského spisovatele Martina Pollacka Mrtvý v bunkru, v níž autor popisuje vztah k otci, veliteli zvláštních oddílů SS, který koncem roku 1944 působil v Ružomberku. „V okolí Ružomberku jsem strávil dětství a mnohé příběhy jsem znal. Vyprávěl jsem o tom Markovi a oba nás zaujala situace, v níž se syn snaží pochopit otcovu temnou minulost,“ říká režisér Martin Šulík.