Být ženou v branži, kde se chlapi s žílami na bicepsech ohání velkými kvéry a cedí drsné hlášky směrem k protivníkům, jež se chystají oddělat, není jednoduché. Maskulinní osmdesátá léta, kdy kinematografie jako čelní hvězdy uznala Arnolda Schwarzeneggera a Sylvestera Stalloneho, přesto otevřela prostor také hrdinkám, které nemohou čekat na pomocnou ruku. Silné ženy v akčních filmech, ať už těch dobrodružných, hororových či komediálně laděných, v některých případech ještě nesetřásly sexuální objektivizaci, ale mužům to dokázaly nandat a obstarat i lidštější, empatický přístup.
Články 14
Policejní akademie, stará dobrá osmdesátková klasika, si hned při svém uvedení získala divácká srdce. Svůj skromný rozpočet 4,5 milionu dolarů dokázala proměnit na 120 milionů dolarů v tržbách celosvětově. Hned od prvního filmu bylo jasné, že se Warner Bros. pokusí tuto značku co nejvíce vytěžit, a to se jim nakonec i povedlo. Pod značkou Policejní akademie se během deset let natočilo sedm celovečerních snímků, ve kterých se samozřejmě objevilo i mnoho chyb. A na ty se podíváme v dnešním článku.
Komediální série Policejní akademie je tu s námi již 40 let. I když ve světě její sláva už dávno uvadla a v USA se rozhodně nejedná o velebenou retro značku, u nás se z trampot Mahoneyho, velitele Lassarda či hromotluka Hightowera stal nestárnoucí evergreen, co s železnou pravidelností běží v televizi. A ani letošní léto samozřejmě není výjimkou. Ověřte si, jak dobře si policejní sérii i po letech pamatujete.
Vedra pokračují samozřejmě i tento týden. Pokud vám nestačí zchlazení v bazénu, může vás potěšit i příjemný čas u televize. Tuzemské stanice totiž stále pokračují v servírování letních stálic, které si lidé pustí i popadesáté, ale tento týden k tomu přidají i řadu amerických klasik a titulů, jež by neměly uniknout žádnému cinefilovi.
Na Kinoboxu občas představujeme filmy, které mají zásadní význam pro západní popkulturu a vliv na celé generace diváků, ale z toho či onoho důvodu se neuchytily u nás. Policejní akademie (Police Academy), jejíž první díl slaví 40 let, je opačný příklad. Ano, šlo o komerčně úspěšnou sérii, jak dokazuje počet dílů, jenž se zasekl na obscénní sedmičce. Dokonce vznikl kreslený seriál pro děti a později hraný pro dospělé. Nicméně se jedná o jeden z těch komerčních produktů, jež na domácí půdě časem ztratily jakoukoliv rezonanci. Proč je tomu u nás tak moc jinak?
Smích léčí, odbourává stres, pomáhá proti úzkostem, posiluje břišní svaly a vůbec je v mnohých ohledech pro člověka velmi prospěšný. Není tedy náhodou, že právě komedie patří mezi jedny z nejoblíbenějších filmových žánrů. Vybrat mezi nimi ty nejlepší je však poměrně oříšek. A právě proto přicházíme s naším tematickým speciálem věnovaným komediím.
Možná už jste jeho jméno zapomněli, Steve Guttenberg však patřil mezi nejzářivější hollywoodské hvězdy osmdesátých let. A tam také jeho úspěšná kariéra zůstala. A protože má tento týden narozeniny, je mu 65 let, podíváme se na zoubek tomu, co se s ním stalo.
Už brzy nás čeká premiéra Všechno, všude, najednou – nezvykle odvázané akční sci-fi označované za jeden z nejlepších snímků tohoto roku. Jde mimo jiné i o výrazné zviditelnění asijské, respektive čínské komunity v USA, kde mnozí její příslušníci bývají různě přehlížení nebo diskriminovaní. V jedné z rolí se zde objevuje i 93letý James Hong, slavný padouch z desítek filmů. A tento článek bude věnovaný právě těmto „bezejmenným“ hercům, u nichž víte, že jste je už někde viděli, ale nemůžete si většinou vzpomenout na jejich jméno.
A aby to bylo pro diváky zajímavější, doktora jí dělá Mahoney z Policejní akademie!
Režisér Hugh Wilson, který zemřel v neděli v americkém Charlottesville, možná nepatřil mezi Hollywoodskou elitu, svou nezanedbatelnou stopu ve filmové historii přesto zanechal. Právě on nám dal úplně první Policejní akademii.