Ani tento týden se v televizi samozřejmě neobejdeme bez záplavy bohaté filmové nabídky, mezi níž najdeme spoustu klasik, moderních hitů či neprávem přehlížených kousků. A jelikož se má během týdne malinko ochladit a úplně letní počasí nás zřejmě nečeká, neuškodí si zpříjemnit večer právě u televize. Obzvláště když většinu z následující pětice skvělých filmů budete nyní na streamovacích službách hledat marně.
Články 32
S deseti filmy v rozmezí šestapadesáti let se jedná o nejdéle běžící filmovou sci-fi sérii historie. A zdaleka nejsme ve finále. Planeta opic má totiž až příliš atraktivní koncept a také neuspořádanou návaznost, v níž se jeden snadno ztratí. A taky prostor, kam se dají vkládat nové příběhy, dokud o ně publikum projeví zájem. V kinech právě běží čtvrtá část moderní série s názvem Království Planeta opic, která dějově stále ještě předchází přistání astronauta Charltona Hestona v originálním filmu z roku 1968. I ten přitom rozběhl pokračující příběh, jenž do roku 1973 pojal pět celovečerních titulů. Existují přitom tři základní způsoby, jak si případně uspořádat filmový maratón.
Lidstvo podlehlo zákeřnému viru, imunní jedinci oněměli a na planetě ovládané inteligentními opicemi unikají před zajetím. Království Planeta opic (Kingdom of the Planet of the Apes) vstupuje do českých kin 9. května a odehrává se 300 let po událostech Války o planetu opic, v jejímž závěru šimpanz Caesar nasměroval kolonii lidoopů ke svobodné budoucnosti. Finální trailer představuje základní konflikt mezi tyranským opičím králem Proximem Caesarem a mladým, morálně vyspělým šimpanzem Noem. Víc prostoru dostává také lidská postava Mae, kterou si zahrála Freya Allan, jejíž úloha film zřejmě propojí s originální Planetou opic z roku 1968.
Prequelová trilogie legendární opičí značky slavila úspěch už od Zrození Planety opic (Rise of the Planet of the Apes), na kterou následně úspěšně navázal režisér Matt Reeves sequely Úsvit planety opic (Dawn of the Planet of the Apes) a Válka o planetu opic (War for the Planet of the Apes). Příběh opičího vládce Caesara již ale skončil a blížící se „čtyřka“ Království Planeta opic (Kingdom of the Planet of the Apes) bude začátkem nové příběhové kapitoly. A ve své nejnovější upoutávce fanoušky zcela pohltí.
Planeta opic je série, která se po přelomu tisíciletí probudila k novému životu a nabídla jednu z nejlepších blockbusterových trilogií Hollywoodu. Prequely k legendární klasice s Charltonem Hestonem z roku 1968, již následovala řada bídných pokračování, sledovaly vzestup šimpanze Caesara (Andy Serkis), jenž inteligentní opice osvobodil z lidského útlaku. Nadcházející čtvrtý prequel s názvem Království Planeta opic (Kingdom of the Planet of the Apes), který se představuje v první vzrušující upoutávce, dorazí do českých kin 23. května příštího roku. Z traileru je zřejmé, že kruh směřující k událostem původního filmu se povážlivě uzavírá.
Kdo by odolal sci-fi, která sází na tajemnou zápletku, minimum herců a atraktivní prostředí doplňuje o silného nepřítele? Fungovalo to v Já, legenda s Willem Smithem i v Nevědomí s Tomem Cruisem a není důvod, proč by něco takového neprošlo Adamu Driverovi.
Dnes je tomu 55 let, co byla v kinech poprvé uvedená Planeta opic. Vlivná sci-fi, jež vedla k sérii kvalitativně pochybných pokračování a dvěma remakům, z nichž jeden málem zničil kariéru Tima Burtona a druhý vedl k ceněné a úspěšné sérii velkofilmů. I sama o sobě ale Planeta opic patří mezi nejdůležitější příspěvky daného žánru s jedním z nejslavnějších závěrečných zvratů. Snímek můžete zhlédnout na Disney+.
Existují filmy kanonické, kultovní či oscarové. Najdeme také ty ryze nepovedené či mizerné tím vtipným způsobem, že si je půlnoční publikum zamilovalo. A pak jsou tu Hvězdné války podle Turka, jak zní jeden z rozkošných českých názvů legendárního tureckého díla, které v kinematografii dodnes představuje cosi neobvyklého. Tento 40 let starý fantom kultovních škvárů totiž proslul hlavně tím, že tvůrci pro nedostatek financí kradli hudbu i samotné záběry ze slavných hollywoodských trháků.
O Jurském parku i pokračující sérii Jurský svět se mluví nejčastěji v souvislosti s počítačovými triky a vědeckými výzkumy ohledně vzhledu a schopností dinosaurů. Ale stojí za to ptát se i na jiné věci. Třeba co znamená symbolika samotného parku.
Zatímco na hrané seriály o Boba Fettovi (2021) nebo Obi-Wanu Kenobim (2022) si fanoušci ještě musí počkat, animovaná produkce ze světa Star Wars se rozšiřuje uvedením antologie krátkých epizod, které Disney+ vypustilo naráz 22. září.