To je ale prekérka. Nejen hollywoodští scenáristé se zasazují o regulování rostoucího vlivu umělé inteligence i prostřednictvím soudních žalob, jež souvisí také s porušováním autorských práv. Málokdo přitom tušil, že velké technologické společnosti včetně Applu, Mety či Nvidia trénují své AI-chatboty mimo jiné na desítkách tisíc filmových a seriálových replik, jež se přetahují z uložiště textových titulků OpenSubtitles. Umělá inteligence se tak učí psanému i mluvenému projevu tak obšírně, že Shakespeare by nestačil zírat.
Články 26
Dnešní oslavenkyně Monica Bellucci je v mainstreamu známá hlavně jako další ze sexsymbolů pocházející z Itálie, její kariéra však zahrnuje i řadu úspěšných dramatických rolí. Díky kariéře rozkročené napříč kontinenty se opakovaně zařadila nejen mezi nejkrásnější, ale i byznysově nejúspěšnější herečky. Monica Bellucci slaví 60 let.
Devadesátiletá legenda Richard Chamberlain je možná nejlepší představitel Jamese Bonda, jenž agenta 007 nikdy neztvárnil. Charismatický, pohledný a zběhlý v dramatických, dobových i dobrodružných úlohách, rodák z Los Angeles měl divadelní základ, hudební talent a tisíce ctitelek. Stopu zanechal především v televizi v adaptacích divadelních klasik a do 68 let před světem skrýval pravou sexuální orientaci, aby si nerozbil setrvačnou kariéru.
Nedávno jsme psali o tom, že se populární osmdesátkový seriál To je vražda, napsala (Murder, She Wrote) zřejmě dočká nového, filmového zpracování. Stojí však za připomenutí, že nedlouho před koncem se Jessica Fletcherová (Angela Lansbury) pokoušela udržet na obrazovce třeba i parodováním motivů z tehdy nového fenoménu s názvem Přátelé (Friends).
V požehnaném věku 91 let zemřela americká herečka Piper Laurie, která se proslavila rolemi v hororu Carrie (1976), kulečníkovém dramatu Hazardní hráč (1961) či v seriálové klasice Městečko Twin Peaks (1990 – 1991).
Abychom uvěřili dění na plátně, musíme potlačit nedůvěru a přistoupit na hru, kterou s námi filmaři a filmařky hrají. Ale co když pohyblivé obrázky přijímáme tak ochotně proto, že jejich princip už dávno dobře známe?
I v okouzlujícím podhůří Alp se mohou odehrávat odporné zločiny, nad nimiž zůstává rozum stát. Policisté však o nich přemýšlet musejí, občas je to stojí i duševní zdraví, aniž by výsledky byly dostatečně uspokojivé. O tom všem je údajně nejlepší francouzský film loňského roku, jenž se dostává do našich kin.
Svět opustil významný skladatel filmové hudby Angelo Badalamenti, který se proslavil spoluprací s režisérem Davidem Lynchem. Za svůj život komponoval hudbu k nepřebernému množství úspěšných a hodnotných projektů, ačkoliv si jej Hollywood dlouho nevšímal.
Výstřednost a exces jsou zpět v kodaňské nemocnici. Lars von Trier dokončil třetí řadu Království a i navzdory zhoršujícímu se zdraví předkládá silně autorské dílo, které stojí za pozornost. Dalších pět hodin v této šílené nemocnici nepřináší revoluci, ale zábavnou sebereflexivní nostalgii. A to vůbec není málo.
Největší středoevropská přehlídka seriálové tvorby právě dnes startuje v Brně. Pátý Serial Killer exkluzivně uvede novinku Larse von Triera rozšiřující kultovní Království, Jan Prušinovský představí komedii ze zákulisí televizního vysílání, hlavní sekce se zaměří na Švédsko. Bude toho zkrátka hodně a v kurátorsky výjimečné kvalitě. Přinášíme tipy letošního ročníku Serial Killer, který bude probíhat v moravské metropoli do neděle 25. září.