Zemřel skladatel Městečka Twin Peaks s citem pro mysteriózní hudební motivy Angelo Badalamenti | Kinobox.cz

Zemřel skladatel Městečka Twin Peaks s citem pro mysteriózní hudební motivy Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Městečka Twin Peaks s citem pro mysteriózní hudební motivy Angelo Badalamenti
Angelo Badalamenti | Kevin Winter/Getty Images
Svět opustil významný skladatel filmové hudby Angelo Badalamenti, který se proslavil spoluprací s režisérem Davidem Lynchem. Za svůj život komponoval hudbu k nepřebernému množství úspěšných a hodnotných projektů, ačkoliv si jej Hollywood dlouho nevšímal.
Newyorský rodák s italskými kořeny se narodil 22. března 1937 v Brooklynu. V osmi letech začal docházet na lekce klavíru a později získal brigádu jako doprovázející pianista v hotelových resortech. Vystudoval Manhattan School of Music, kde roku 1959 obdržel magisterský titul. V 60. letech napsal hudbu k několika populárním písním, a ačkoliv se otextovaným skladbám pro interprety věnoval okrajově i v dalších desetiletích, plně svůj talent zúročil až u filmu.
Jednu z prvních příležitostí uplatnit hudební um pro filmová plátna dostal pod taktovkou československého režiséra Ivana Passera se satirickým snímkem z policejního prostředí Zákon a nepořádek (1974). Z jeho počátků můžeme zmínit ještě dobrodružnou Gordon's War (1973) a spolupráci na seriálu pro náctileté Special Treat (1975 – 1986). U všech zmíněných pořadů byl v titulcích uvedený pod uměleckým pseudonymem Anda Badale.

Instrumentální kouty surreálna

Přelomovým byl v jeho kariéře rok 1985, když se začal natáčet čtvrtý celovečerní film autorského režiséra Davida Lynche Modrý samet (1986). Badalamenti byl původně najatý jako hlasový poradce hlavní herečky Isabelly Rossellini, která v mysteriózním thrilleru zpívá ústřední píseň.
Kvůli problémům se získáním autorských práv k jedné z písní se Lynch rozhodl s Badalamentim složit vlastní, takže vznikla skladba Mysteries of Love a Badalamenti byl nakonec angažovaný jako hudební skladatel pro celý projekt. Ve filmu si také zahrál drobnou roli pianisty a začala dlouhodobá spolupráce tvůrčího tandemu.
zemrel-skladatel-mestecka-twin-peaks-s-citem-pro-mysteriozni-hudebni-motivy
David Lynch, Julee Cruise a Angelo Badalamenti | Michel Delsol/Getty Images
Pro Lynche vytvořil hudbu k celkem sedmi celovečerním filmům a třem televizním seriálům. Jeho mysteriózní motivy s notnou dávkou podmanivého strachu zazněly v ujeté romanci Zběsilost v srdci (1995), ve vyprávění roztříštěném krimi thrilleru Lost Highway (1997) či v alegorické exkurzi do hollywoodského světa Mulholland Drive (2001), kde si zároveň střihl menší roli úředníka znechuceného bídnou kvalitou nabídnutého espressa.
Jeho nejznámějším dílem je však bezesporu soundtrack k seriálu Městečko Twin Peaks (1990, 1991, 2017), jehož ústřední melodie je pro skladatelovu tvorbu charakteristická a perfektně vystihuje jeho experimentálně laděné pojetí instrumentální hudby.
Soundtrack ukotvil celkový tón díla a disponuje hudebním motivem pro každou z hlavních postav. Stal se kultovním kusem a pomocí dunivých tónů vyvolává husí kůži již několikáté generaci diváků a divaček. Společně s Lynchem pak v roce 2018 vydali alternativní jazzové album s mluveným slovem Thought Gang, které vznikalo chvíli po dokončení druhé série Twin Peaks.

Verzatilní skladatel

Mimo tuto autorsky plodnou a ikonickou spolupráci se uplatnil i jako tvůrce hudby pro různorodé žánrové projekty z několika zemí. Jeho tóny zní v pokračování slasher série Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987), komedii s Chevy Chasem Vánoční prázdniny (1989), thrilleru Miluj bližního svého (1999), válečné detektivce Příliš dlouhé zásnuby (2004), remaku kultovního hororu Rituál (2006) či v akčním Stalingradu (2013).
zemrel-skladatel-mestecka-twin-peaks-s-citem-pro-mysteriozni-hudebni-motivy-1
Angelo Badalamenti | Bryan Bedder/Getty Images
Jeho služeb využívali i další autorští tvůrci jako Paul Schrader a Steven Soderbergh. Spolupracoval na skladbě Davida Bowieho A Foggy Day (in London Town), komponoval hudbu k videohře Fahrenheit (2005) společnosti Atari a velké pocty se mu dostalo, když v roce 1992 složil znělku k úvodnímu ceremoniálu olympijských her v Barceloně.
Za svůj život hudbou obohatil necelých sto audiovizuálních projektů a spolupracoval na nespočtu singlů a albech, přičemž si vždy udržel svůj rozpoznatelný autorský rukopis. Za své celoživotní mistrovství obdržel roku 2008 World Soundtrack Award, cenu Grammy za soundtrack k první sérii Městečka Twin Peaks a několik dalších ocenění i nominací, včetně těch na Zlatý glóbus.
Jeho posledním projektem zůstane ústřední motiv nadpřirozeného thrilleru Between Worlds (2018) s Nicolasem Cagem. Zprávu o jeho smrti potvrdila rodina na Twitteru. Odešel ve věku 85 let a zanechal za sebou nesmazatelnou stopu v notách filmové hudby. Na rozloučenou se nechte unést omamným soundtrackem záhadami opředeného městečka a dejte si k němu zatraceně dobré kafe s třešňovým koláčem.

Kinolog: Tento film není o Vietnamu, je to Vietnam. Hotová apokalypsa!

Do kin přichází po letech nejslavnější protiválečný film všech dob – Apocalypse Now. Tento sestřih má 183 minut a odpovídá nejvíc tomu, čeho chtěl dosáhnout režisér Francis Ford Coppola. Takové dílo by dnes už nemohlo vzniknout.