Ninočka

77%
Ninočka
Navždy zůstane nezodpovězenou otázkou, nakolik by legendární krása Grety Garbo zůstala bez fotografického umění Williama Danielse neobjevená. Jisté však je, že Daniels byl jediným kameramanem všech jejích významných filmů, počínaje prvním hollywoodským titulem Žena upír přes další ještě z němého období až po klasická díla amerického zvukového filmu, v kterých Garbo hrála. Scény, v nichž je její oduševněle niterný výraz zachycen v portrétu neopakovatelné krásy, jsou podtrženy, zvýrazněny a citlivě zachyceny Danielsovou kamerou. Význam realistického detailu Daniels poznával během svého prvního významného období při spolupráci s Erichem von Stroheimem. V Ninočce, Lubitschově ironické komedii o strohé sovětské komisařce, která nejprve podlehne výstřednosti pařížských klobouků a nakonec i lásce, se Daniels setkal s Gretou Garbo v ateliéru naposledy.



xxmartinxx
xxmartinxx
22 532 bodů
8
Jsou představeny zajímavé postavy a konflikty, ale všechno musí jít stranou, aby mohl existovat nepřesvědčivý milostný vztah, jehož mužský představitel je tak strašně nesympatický a jeho vztah ke Gretě Garbo tak jednosměrný, že její podlehnutí tomu muži je urážlivé i na rok 39. Ale (!) jakmile už k tomu umělému vzplanutí dojde, jakmile se film najde, je naplnění té premisy skvělé - až vynikající. Vlastně to není nějak podivné - myšlenka "aristokrat a komunistka se zamilují a svou ideologií navzájem obohatí svůj život" dává smysl, jen dát ten mechanismus do kupy a rozchodit ho se nepovedlo bez zádrhelů.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
9
Lubitsch byl vyjímečný režisér a tohle je jedna z nejlepších protikomunistických komedií, co kdy spatřily světlo světa. V ní excelovala diva filmového plátna Greta Garbo. Film pojednává o třech sovětských komisařích, kteří dostanou za úkol prodat zabavené šperky velkokněžny Swany (Ina Claire) v Paříži. Paříž jim, ale natolik učaruje, že obchod maximálně prodlužují a pro své soudruhy mají vždy připravenou věrohodnou výmluvu. Sověti proto za nimi vysílají angažovanou soudružku Ninočku (Greta Garbo), aby transakci dokončila. I té však z prvotního protiimperialistického zaujetí západní svět učaruje. Může za to bezpochyby také zábavný hrabě Léon d´Algut (Melvyn Douglas), který je bývalým milencem velkokněžny. Mistrovská komedie původem německého režiséra Ernsta Lubitsche je pověstná jednak záchvatem smíchu Grety Garbo, kterou dosud diváci zbožňovali jako femme fatale, ale především pěkně ostrými satirickými postřehy a vtipnými dialogy. A věřte, že už tenkrát Wilderovi a jeho kumpánům ležela obludnost komunistického režimu pěkně v žaludku. Na druhou stranu všichni pánové, byli natolik inteligentní, že ignorovali agitku s opačným znaménkem.Z filmu úplně dýchá jiná doba, ale je to ohromná sranda a humor je černohumorný jak prásknutí bičem.
liborek_
liborek_
7 283 bodů
8
Vtipná a krásná komedie s úžasnou Gretou Garbo v hlavní roli. Reklamní slogan z 30. let "Garbo se směje" je sice kapku zavádějící, ale přesto jde skutečně o její první komediální film a hned napoprvé výborný. I když je zde co vytýkat. Nepřekonatelnými jsou první a poslední třetina filmu, prostředek je trošku (aspoň pro mě) nadnesený, až přehnaný a nedomyšlený. Stručně řečeno se mi nepozdával způsob, jakým se tvrdá a neprostupná soudružka změnila v divákových očích na půvabnou a citlivou dívku... Byl to příliš velký skok na to, abych mu uvěřil, ale to je jen detail, který neubírá celému filmu na kráse. Ninočka je z těch filmů, kterým se obvykle říkává nestárnoucí, a Greta je herečka, kterým se pateticky říká bohyně... Prostě výborné! A ještě něco - miluju Gretin smích a nezáleží na tom, jestli se směje jako soudružka Ninočka nebo jako královna Kristýna či dáma s kaméliemi...

Dodatečné informace

Původní název:
Ninotchka (více)
  • USA Ninočka
  • USA Ninotchka
  • USA Ninochika
  • USA Ninocska
  • USA Ninoczka
  • USA Ninotschka
  • USA Ниночка
Země původu:
USA
Rozpočet:
1,37 mil. USD
Tržby:
2,28 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Ninočka je dostupný s českými titulky

Podobné


Powered byJustWatch

  • Když se Ninočka zmiňuje o zranění, které utrpěla od polského kopiníka, má na mysli bitvu o Varšavu z polsko-sovětské války v roce 1920. Polsko v této bitvě - i ve válce - zvítězilo a podařilo se mu zastavit pronikání komunistů do Evropy až do začátku druhé světové války.
  • Když Ninočka poprvé navštíví Leonův dům a setká se s jeho sluhou, dá mu najevo, že jeho služby toho večera nebudou potřebovat, zdvořilou větou „Běžte si lehnout, tatínku“, po níž následuje replika „Chceme být sami.“. Jedná se o parodii na slavnou větu Grety Garbo „Chci být sama“ z filmu Lidé v hotelu (1932) a o jazykovou narážku na předchozí film. I později, když oba pijí a navštíví její hotelový pokoj, Leon navrhne, aby si pustili rádio. Ninočka řekne, že ví, kde nějaké je, a Leon se žertem zeptá: „Co budeme poslouchat, zprávy?“. Garbo, opět parodující stejnou hlášku, odpoví: „Žádné zprávy. Nechceme vědět, co se děje ve světě, chceme mít klid.“ Ninočka se usměje. Mimochodem, ve skutečnosti si hrají s pokojovým trezorem, nikoliv s rádiem.
  • Recenzi filmu „Ninočka“ v časopise Time napsal Whittaker Chambers. Ten byl až do roku 1938 tajným špionem pro Rusko. Jeho vztah k Rusku a komunismu nebyl v době psaní recenze znám. Chambers se proslavil, když v roce 1948 obvinil Algera Hisse ze špionáže.