Recenze filmu Narozen 4. července

77%

Komentáře a recenze 13

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Oliver Stone se opět vrací do Vietnamu a tentokrát nám neukazuje jak se z obyčejných lidí stávají za války zrůdy ale ukazuje co se děje s člověkem po válce. Tom Cruise zde předvedl přesvědčivý výkon a jeho nenávist na svět, který po válce vnímá z invalidního vozíku mu uvěříte. Film je však až zbytečně dlouhý a spousta dialogů a scén zde ani nemulo být. A to ani nemluvím o patosu, který z filmu doslova teče.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
8
Krásně poskládaný film o syndromu z války ve Vietnamu a dění kolem válečné a protiválečné mašinerie v U.S.A. Je to sice Hollywood, jako prase, ale Tom Cruise ( který mimochodem vypadal/byl namaskovaný snad nejhůře ve své kariéře ) odvedl skvělou práci. Ve filmu je vše Hippies, Nixon, Vietnam, syndrom, krev i pot mladých nadšenců i zklamání a dno.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
10
Tohle nevymyslíš. Tohle musel někdo prožít (byl to Ronald Lawrence Kovic, skutečně narozenej 4. července 1946) a o to je film silnější. Vynikající Krujs, vynikající Defou, Stoun tenkrát ještě uměl. Nenechte se odradit, že tam hraje Krujs, tohle fakt stojí za to a v téhle roli ukázal, že není jenom hezká tvářička, ale fakt dobrej herec. Ani to není žádná sračkovitá válečná blbost, jak jsem si původně myslel. Zažijete nejdojímavější rozhovory o penisu, co kdy byly ve filmu k vidění. Fyzická změna Krujsovy hlavy na mě taky udělala velkej dojem, protože se nebál udělat ze sebe syfloidního umaštěnýho vobšousta. Scény z Mexika, zvláště pak milostné scény z Mexika, obzvlášť jedna se slzama, to mnou hnulo jak buldozerem do zdi. Tohle je svinská realita, kterou všem ve všech armádách přeju poznat. No není lepší být hipík?
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
7.5
Volné pokračování majstrštyku Olivera Stonea má strhující válečný úvod a pak se přešaltuje na psychologické drama s naprosto fantastickým Tomem Cruisem v hlavní roli. Potěšil mě také návrat Willema Dafoe. Zatímco Četa byla biografickým filmem Stone, pak zde se jedná o vzpomínky spoluatura scénáře Rona Kovice. Není to jednoduchá podívaná, ale rozhodně stojí za vidění.
hrumsrt
hrumsrt
10 906 bodů
7
Od Olivera Stonea pomalu nečekáte nic jiného než kvalitní podívanou a tenhle životní příběh Ronalda Lawrence Kovice není výjimkou.. Rodák z New York City má ve svém repertoáru řadu kousků, které stojí za pozornost a i když nejčastějšími tématy je Vietnam a něco na styl deamerikanizace, tak jde o to, že Stone si to zažil. Jako učitel v jihovýchodní Asii se jako hrdý občan připojil k tamní armádě a snažil se pomoc Americe v její nejstrašnější válce, odkud si ale nic dobrého nepřinesl, zranili ho a Stone ztratil své iluze k americké politice té doby.. Proto když pak začal točit svoje vlastní projekty, byl svými zkušenostmi tak poznamenaný, že potřeboval především americkému publiku ukázat, co jejich země tak dlouho vtloukala svým občanům do hlavy, a jak pár politických rozhodnutí ovlivnilo celé generace amerického lidu.. V podstatě jsem od něj neviděl pozitivní film, který by nekritizoval politiku své vlastní země, i když někdy na to nešel úplně přímo.. Narozen 4. července je do jisté míry odrazem rozpoložení, jaké měl o válce on sám, jen ve všech jeho částech vyhrocené.. Životopisný příběh mladíka Rona Kovice, kluka co měl všechno, ale z oddanosti vlasti se jí zfanatizovaně rozhodl pomoc a tvrdě na to doplatil.. Mladíci, kterým válečné vřavy změnili navždy život.. Navíc Stone si vybral právě ten možná nejšílenější příběh, tedy osudy mladého kluka slepě věřícího v americké zájmy v jihovýchodní Asii, kterého ale tahle cesta stála celou růžovou budoucnost, včetně oblíbenosti u dívek, tak bohužel i nohou.. Trauma z Vietnamu nikdy nemělo tak depresivní obrazy jako tady.. Tom Cruise v jedné ze svých nejherečtějších rolí, kde po většinu času s minimálním pohybem ztělesňuje to nejhorší na válce ve Vietnamu.. Upřímný pohled do hlavy zlomeného člověka, kterému jeho rány otevřely oči.. Ono ústřední téma ještě nikdy nemělo tak razantní dopad, a to především v kontrastu, jaký film díky úvodu vybudoval.. Spojené státy americké jsou a vždycky budou jeho lid, který jak se rozhodne, tak bude. A právě válka ve Vietnamu dala všem jejich politickým hlavounům ten největší odraz skutečnosti, co se může stát, když bude vítězit politika nad blahem místních.. Až možná ta nadcházející generace bude první, která nebude válkou poznamenaná.. 75%
cerfik
cerfik
7 933 bodů
10
Odchodem z bojiště vnitřní válka člověka zdaleka nekončí, spíše by se dalo říci, že nabírá obrátek, jak se musí vyrovnat s novou realitou i s tím, co prožil. Náhled do americké společnosti před Vietnamem, v průběhu vývoje válečného konfliktu a po něm. Jak se vyrovná člověk se zvěrstvy, které ve válce spáchal, jak se srovná s tím, když z toho pro co žil, na co byl pyšný a myšlenky na které byl hrdý se stane hromada sraček, co ho drtí. V této části trilogie Vietnam zase trochu jinak.
jirka26
6 288 bodů
9
Oproti četě je tohle úplně jiný kalibr.
leafroller
leafroller
3 023 bodů
9
Film z přelomu 60. a 70. let o zemi, v níž jsou lidé od útlého věku zpracováváni ideologií. O zemi, v níž státní policie tvrdě stíhá všechny, kteří nejdou s davem. O zemi, v níž demonstranti úpí pod přívaly z vodních děl a slzného plynu. A není to Československo. Je dobré připomínat lidem, že mezi východním a západním blokem nebyl v té době zase takový rozdíl, jak jsme si mysleli.
rockystar
rockystar
2 860 bodů
10
Tohle je prostě bomba. Oliver Stone se nebojí šlápnout do vosího hnízda a to na něm moc obdivuji. Amerika se svojí armádou se má jít vycpat. Tolik utrpení co přináší ne jen ostatním, ale i svým lidem. Úžasný výkon Toma Cruise.
sixmonsters
sixmonsters
2 756 bodů
10
Přál jsem si být U.S. hippie v šedesátým osmým a demonstrovat, když jsem na to koukal. V podstatě to je takovej Forrest Gump pro dospělý. Patosu je tam zhruba stejně, ale je to lepší...