Recenze filmu Nájemník

74%

Komentáře a recenze 6

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
44 065 bodů
6
Polanski jako režisér i hlavní hrdina, klaustrofobického thrilleru o nájemníkovi, který je čím dál tím více přesvědčen o tom, že se ho sousedi snaží dohnat k sebevraždě, stejně jako předchozí nájemnici. Možná zbytečně utahané, ale nechutně atmosferické.
JosefTomas
JosefTomas
9 986 bodů
6
Cením Polanskiho nedefinovatelnost stylu, neboť se díky tomu jeho každý film stává úplně novým zážitkem, a tak dva roky po Čínské čtvrti servíruje mrazivou psychologii. Nebo se spíš o to snaží. Slabina filmu totiž je, že funguje primárně v jednotlivostech a absolutně ne v celku. Zápletka se začne průběžně tvořit někde za půlkou filmu a to už mě snímek docela ztratil. Holt i tajemno musí být podloženo nějakým záživným dějem, ale takhle je Polanskiho chození odnikud nikam ubíjející, stejně jako od půlky zřetelný konec. Zkoumat víc psychickou stránku hlavního hrdiny a proniknout do ní v poměrně rychlejším sledu, asi by šlo o vydařenou studii mysli, ale takhle jde jen o prostý a ne příliš atraktivní pohled na člověka, kterému jednoduše šiblo.
liborek_
liborek_
7 283 bodů
8
V Nájemníkovi jakoby Polanski navazoval na svůj dřívější film Hnus a chtěl ve svém Trelkovském ukázat jakýsi mužský protipól psychicky nevyrovnané a vyšinuté Carole Ledoux (Catherine Deneuve). Můžu potvrdit, že se mu to podařilo, znovu natočil výborný hororový snímek a skvěle uzavřel známý trojlístek filmů Hnus - Rosemary má děťátko - Nájemník. Tísnivá atmosféra, velice zajímavá hlavní postava (Polanski si roli napsal naprosto dokonale na tělo) a tajuplná zápletka s překvapivým rozuzlením trošku připomíná Lynche, ale jen zdánlivě, protože Polanski je naprosto svůj a kromě těchto průsečíků moc společného nemají (nehledě na to, že lynchoviny vznikaly o dost později). Nevzpomínám si na žádný film, kde by byla tak pěkně popsána vznikající paranoia hl. postavy.
Rokle
Rokle
6 528 bodů
6
Tentokrát jsem měl té psychologie a mysteriózna nad hlavu. Neubírám Polanskimu touhu poslat diváka do kolen a podobně jako jeho hlavního hrdinu uvrhnout do deprese a nechápavému výrazu, co je vlastně pravda a co výplod fantazie. Narozdíl od Rosemary, kde jsem tohle žral i s navijákem, se tady do mě tak výrazně drápek nezasekl.
Renfield
Renfield
3 175 bodů
8.5
Jasně autobiografická bytovka, má nejoblíbenější. Od začátku prakticky z ničeho mrazivá (scéna v nemocnici), až do komedie prostupující a to v dobrém slova smyslu. K závěru později, dříve jsou tu i takové maličkosti, jako Romanovi (tedy Trelkovského) kamarádi, ať se s nimi baví o čemkoliv, vždy to končí u sexu, tedy pouze co se rozhovoru týče. Ale tím hlavním je dům, jeho nádherné schodiště, byt a výhled z něj... skutečně na okno toalety. Což možná zní opět docela komicky, ale právě tohle jsou ty nejsilnější záběry, postava stojící na toaletě. Proč tam stojí? Co tím sleduje? Paranoia přechází na diváka, přichází šílenství, přichází Simone a závěr. Ten je z jedné strany skutečné psycho, často zase na pomezí hororu, ale jak jsem již psal i komedie. Scéna s postiženou holčičkou převlečenou za šaška a následné dobývání se do bytu, je jak vystřižená z nějaké surrealistické divadelní hry. To platí i o závěru, kdy všichni sledují, fandí a dobře se u toho baví, zmatený není jen Trelkovsky. Jeho paranoiu zahrál Roman Polanski až nečekaně výborně a Isabelle Adjani ho potom jako Stella dokonale doplňuje. Co se kamery týče, naprosto fantastické je právě její bloudění po chodbách domu a pohledy z okna bytu, z těch záběrů skutečně mrazí. Co ty odpadky? Nebo až nápadná podoba herců (postav)... náhoda? Nemyslím si.
RadimH
RadimH
1 553 bodů
5
Uf. Nájemník mě vůbec nechytl. Ani jednou jsem neucítil mrazivou atmosféru, jen jsem si stále říkal, jaký je to bizár (zpočátku zábavný) a na konci už jen vyhlížel, kdy to skončí.
  • bizár