Recenze filmu Na titulní straně

75%

Komentáře a recenze 6

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
44 025 bodů
8
Jack Lemmon a Walter Matthau jsou širšímu publiku známý převážně z populární komedie "Dej si pohov, kámoši" ale různé dvojice vytvořili již dříve a jednu z nich i v tomto méně známém filmu legendárního Billyho Wildera. Opět zde vytvořili rozhádanou dvojici kamarádu, tentokrát v žurnalistickém prostředí, kde se v jednom perném dni pokoušejí zachránit život neprávem odsouzeného muže. Jelikož byl na režisérské stoličce právě Wilder nemůže divák očekávat jednoduchou, bláznivou taškařici ale inteligentní komedii založenou převážně na chytrém scénáři, brilatních dialozích a trefných slovních přestřelkách než na situační komice. Pro běžného diváka se bude jednat o pomalý film ale rozhodně se jedná o snímek, který by si milovník filmů neměl nechat ujít už jen kvůli tomu, že není tak známý.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 628 bodů
10
Nejdříve byla divadelní hra, která měla úspěch všude, kde se hrála. A tak netrvalo dlouho a vznikl filmový přepis, kde námět ještě více vynikl. Tento snímek je již třetím filmovým zpracováním, nebo-li možná i lépe řečeno druhým remakem. Nemalý podíl na úspěchu a zábavě měla hlavně dvojice komediálních herců Jack Lemmona a Waltera Matthaua. Skvělý byl pochopitelně i ostatní herecký ansámbl, který se výborně doplňoval a držel tempo. Repliky tu jsou odříkány doslova kulometným tempem a v tom je svým způsobem celé kouzlo konverzačního komediálního žánru své doby. Takové se již dnes netočí. Příběh sleduje práci novinářů čekajíc na popravu zločince. Vše se odehrává v tiskové místnosti soudu bez sebemenšího náznaku patosu a nudy. Ano, děj je stavěn především na konverzaci, ale tak dokonale, že film i po tolika letech neztrácí svůj glanc, čímž stále dokáže pobavit a to i po tolika letech.
Pete69
Pete69
32 824 bodů
7
Walter Matthau a Jack Lemmon, to je lety prověřená herecká dvojice, které to prostě spolu jde. Na titulní straně je vyspělá novinářská komedie s troškou kriminálního i politického podtextu. Humor je přímočarý a nezabíhá do trapností. Děj má neskutečný spád a vše jede, jako dobře namazaná mašina. Není to nic u čeho by se člověk za břicho popadal v každé scéně, ale je to stará pěkná komedie.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 532 bodů
8
Svižná a překvapivě ostrá komedie. Nesrovnatelně zábavnější než His Girl Friday.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
8
V roce 1974 se spolu objevili na plátně ve filmu „Na titulní straně“, který byl natočený podle starší hry Charlese MacArthura. Hra se objevila na plátně hned několikrát a diváci ji z nají i z řady českých divadelních zpracování. Přední reportér bulvárního chicagského Examineru Hildy Johnson (Jack Lemmon) hodlá pověsit své řemeslo na hřebík a vzít si svoji vyvolenou Peggy (Susan Sarandon). Jeho nelítostný šéf Walter Burns (Walter Matthau) má však o Hildyho budoucnosti zcela jiné představy a nehodlá svého nejlepšího koně jen tak nechat odejít. A jako na zavolanou se objeví případ, který nemůže popsat nikdo jiný než Hildy, protože patří právě na titulní stranu. Tím případem je chystaná poprava odsouzence Earla Williamse (Austin Pendleton), jejíž protagonista však s nechtěnou pomocí úředních osob uniká oprátce. Režisérem obou komiků byl opět Billy Wilder, pod jehož vedením pánové podávali skutečně mistrovské výkony. Slovní přestřelky, chytrá komika a vzájemná chemie dělají z této satirické komedie výbornou podívanou.
jaro.mir.mara
4 542 bodů
8
Úžasný scénář zachycující vedle kouzla printu (úvodní titulky!!) také mnoho dalšího. Snímek například dost výmluvně ukazuje, jak zásadně noviny chudnou a výmluvně ilustruje, že současná média nejsou méně věrohodná pro svůj domněle volnější vztah k "pravdě," ale že mají zásadně menší ad hoc autoritu, jejich hlas je mnohem silněji relativizován a jejich subjektivita mnohem více - snad až přecitlivěle - reflektovaná. __ Vedle reflexe stavu žurnalistiky ale film diváka vede ještě minimálně k jedné zásadní myšlence: bože můj, díky za feminismus a obecně za bojovníky za lidská práva a práva menšin. Od sedmdesátých let se společnost šovinismu emancipovala směrem k rovnosti obdivuhodně rychle. Nejsem úplně citlivka, ale některým šovinisticky tupým scénám se ani nedalo smát (čímž nezpochybňuju dobovou podmíněnost).