Z hlediska většiny festivalového diváctva představuje snímek s všeříkajícím názvem Janžurka zřejmě nejlákavější dokumentární počin letošní karlovarské nabídky. Nikdo by se zřejmě nedivil, kdyby portrét Theodory Remundové (tedy dcery Ivy Janžurové) šel ve stopách třeba obdobného medailonku Jiřího Suchého od Olgy Sommerové, který v roce 2019 na festivalu vyhrál diváckou cenu. Ale nepředbíhejme.
Články 14
Přestože se česká kinematografie na horory nikdy nezaměřovala, vybrat desítku nejděsivějších titulů není snadný úkol – lákavých adeptů je totiž mnohem víc. Spousta krátkometrážních děl si proto vysloužila „jen“ čestnou zmínku a vybraná desítka se snaží odrazit různé proudy a přístupy, jimiž se tuzemští filmaři a filmařky během uplynulých dekád snažili vystrašit publikum.
Pokud něčí kariéra trvá přes šedesát let a objeví se na plátně a na obrazovkách ve více než 190 titulech a desítkách úloh na divadle, nejde o něm prakticky napsat komplexní portrét. Zároveň by bylo nepřesné ustrnout u pár nejznámějších rolí. Všichni milují Vrchní, prchni! a mnoho lidí vzpomíná na Nemocnici na kraji města jako na onen seriál seriálů. Zkusme se ale nejprve podívat, na co se u Josefa Abrháma takřka zapomnělo, a potom na to, jaký typ člověka pro nás ztělesňoval.
V pondělí 21. června 2021 zemřela ve věku 84 let oblíbená divadelní, filmová a seriálová herečka Nina Divíšková. O její smrti informoval manžel Jan Kačer, známý herec a divadelní režisér.
Na televizní obrazovky se dnes odpoledne vrací poslední celovečerní film režiséra Juraje Herze (1934-2018) "Habermannův mlýn", který pojednává o soužití v Sudetech před válkou, za války a o společenském uspořádání po jejím konci. Pojďme si historické drama připomenout v recenzi z roku 2010. PŮVODNÍ TEXT: KONEČNĚ! Novinka Juraje Herze v sobě skrývá hned dvě dobré zprávy: 1) Tento kdysi výjimečný režisér natočil po necelých třiceti letech konečně zase film, který snese přísnější měřítka, 2) Čeští filmaři prolomili poslední tabu ohledně druhé světové války, trvalo jim to přesně 65 let.
Filmové horory pro naši zem bohužel nejsou nic typického. Když už tady nějaký za několik let vznikne, obvykle jde spíš o dosti zoufalý pokus imitovat západní vzory (viz např. úchvatně špatný Poslední výkřik). Pár opravdu dobrých zde ale přesto vzniklo. Které to jsou?
27. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest bude zahájen 19. března v Obecním domě filmem Šarlatán významné polské režisérky Agnieszky Holland. V hlavních rolích se představí Ivan Trojan, který se o roli léčitele Mikoláška podělil se svým synem Josefem Trojanem.
U filmu jako herec debutoval před 58 lety. Dnes slaví 80. narozeniny a na kontě má přes 100 rolí. Českého lva obdržel za Šakalí léta (1993), do duší tuzemských diváků se nicméně zapsal hlavně díky nesmrtelným filmům Oldřicha Lipského-Ladislava Smoljaka-Zdeňka Svěráka (Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk). V jakých snímcích vás Josef Abrhám zaujal nejvíce?
Na prosinec roku 2019 si pražské kino Bio Oko připravilo filmovou přehlídku československého mistra hororového žánru. Od 9. do 14. prosince uvede šest titulů Juraje Herze. Diváci se mohou těšit na digitálně zrestaurovaného Spalovače mrtvol, Ivu Janžurovou ve své životní dvojroli nebo na legendární automobil poháněný krví.
Dnes večer si v televizi můžete pustit artový film pro fajnšmekry, "Pestrobarvec petrklíčový" z roku 2014. Dvě dámy na jednom chátrajícím šlechtickém sídle, erotická atmosféra a pocta mistrům minulého století. Při té příležitosti znovu uvádíme recenzi na film, který rozděloval a bude rozdělovat publikum. PŮVODNÍ TEXT: Sběratelka motýlů má podivný SM / bondage vztah se svou uklízečkou. Za špatný úklid ji ponižuje a psychicky i fyzicky trestá. Ale později se ukáže, že je to trochu složitější. Nebo že se část z toho vůbec nestala. Nebo něco v tom smyslu.