I na tento týden chystá Česká televize velkou premiéru českého filmu. Vedle svěžího Úsvitu s výtečnou Eliškou Křenkovou v hlavní roli si ale budete moci v televizi užít také nějakou tu klasiku či neprávem přehlížený kousek
Články 89
Nástupce Mlčení jehňátek. Jeden z nejtemnějších krimi thrillerů dekády. Nejlepší marketingová kampaň poslední let i nejmrazivější role Nicolase Cage. Všechny tyto přívlastky si před několika měsíci připisoval horor Longlegs, o němž se díky tajuplnému marketingu a skvělým prvním ohlasům mluvilo jako o hororu roku. Tato bublina sice po premiéře malinko splaskla, i přesto se jedná po atmosférické stránce o jedinečný počin, který by byla škoda minout. Nyní u něho můžete otestovat své nervy konečně i na streamu.
Dvaasedmdesátiletý Liam Neeson se stal hvězdou akčních filmů až s premiérou okamžité klasiky 96 hodin (Taken) z roku 2008. Od té doby se v úlohách životem protřelých mstitelů našel a nepřestává se jim upisovat ani letos. Prvního listopadu v amerických kinech vychází akční krimi Absolution, která nicméně může hercovu žánrovou etapu ukončit. V novém rozhovoru totiž vyjevil, že s podobným typem rolí musí skoncovat. Máte-li však slabost pro důchodce, kteří umí vzít spravedlnost do vlastních, stále nebezpečných rukou, možná vás potěší novinka Eugene the Marine, ve které opečovávané svalstvo na první fotce napíná pětaosmdesátiletá legenda Scott Glenn (Mlčení jehňátek).
Otce střelili šestkrát, matku bratři Erik a Lyle Menendezovi roku 1989 vyprovodili z tohoto světa deseti přesnými výstřely. U soudu se hájili tím, že pod rodičovskou výchovou si protrpěli léta ponižování, násilí i sexuálního zneužívání. Hitmaker Netflixu Ryan Murphy o nich nedávno uvedl druhou řadu své true crime série Monstrum, která dle očekávání vévodí sledovanosti a iniciuje rozsáhlé internetové diskuze. Rozpačitě přijímaný Příběh bratrů Menendezových (Monsters: The Lyle and Erik Menendez Story) nicméně dle doživotně odsouzeného Erika pošpiňuje pravdu a předkládá „naivní a nepřesnou“ interpretaci tehdejších událostí.
Jen pár dní před premiérou druhé řady netflixovské série Monstrum, která se od 19. září ponoří do Příběhu Lylea a Erika Menendezových, si hlavní tvůrce Ryan Murphy připravil pikantní odhalení. Třetí řada úspěšného pořadu, který roku 2022 za hlasitého mediálního humbuku odstartoval Příběhem Jeffreyho Dahmera, se bude věnovat jednomu z nejnotoričtějších aktérů západní kriminální scény Edu Geinovi. Usvědčený vrah nejméně dvou žen a domnělý kanibal, jenž vykrádal hroby, z kostí si vytvářel morbidní domácí výzdobu a po smrti své matky se sám převtěloval do ženské osoby, částečně inspiroval mimo jiné Psycho, Deranged, Texaský masakr motorovou pilou či Mlčení jehňátek. V seriálovém životopisu si jej zahraje proslulý Charlie Hunnam (Ztracené město Z).
Nejděsivější podívaná dekády, kombinace Mlčení jehňátek (The Silence of the Lambs) a Sedm (Se7en) či ideální syntéza vysokého umění se standardními hororovými prvky. Zámořské ohlasy na snímek Longlegs poslední měsíce nešetří nejen chválou, nýbrž rovnou ódami na úchvatnost nového díla z distribuční stáje Neon, jež se na podobné nezávislé hity specializuje (v zámoří uvedla například tři poslední vítěze festivalu v Cannes). Nejde však jen o šikovným marketingem nafouklou bublinu, jakých se v hororovém ranku dočkáme několikrát do roka?
Uf… Horor je v oblasti komerce jedním z nejkonzistentnějších žánrů, který stále dovede překvapovat a pohrávat si s diváckými očekáváními. Ukázkovým příkladem je blížící se děsivá detektivka Longlegs od režiséra Osgooda Perkinse, v níž agentka FBI v podání Maiky Monroe šlape na paty sériovému vrahovi, sběrateli hraček zběhlým ve voodoo praktikách s tváří Nicolase Cage. Studio NEON nás od zimy zásobuje šifrovanými krátkými ukázkami, z nichž naskakuje husí kůže. První plnohodnotný trailer stále ukrývá hvězdný herecký trumf, ale víc „psycho“ už ani vyznívat nemůže.
Těžko si vybavit horor z posledních let, který by z propagačního materiálu vypadal znepokojivěji než nadcházející herecká výzva Nicolase Cage s názvem Longlegs. Projekt studia NEON, v němž slavný herec ztvární záhadného sériového vraha, se před červencovou premiérou v amerických kinech ukazuje v náznacích a zmatenému publiku předhazuje básnické či vizuální šifry. Už třetí teaser, na YouTube doprovázený popiskem Sweet: Part Two, je plný tajuplných frází avizujících dějové napojení na okultismus. A možná ještě na něco úplně jiného a neočekávaného.
V Čechách jsme měli problém s Adélou, která ještě nevečeřela, v USA od roku 1960 navštěvují Malý obchod hrůz (Little Shop of Horrors), který si ve dvou kultovních verzích dělal zálusk třeba na Jacka Nicholsona, Ricka Moranise či Steva Martina. Moderní verzi slavné hororové komedie, kterou v popkultuře etabloval zejména muzikálový remake z poloviny osmdesátých let, zpracují dva věkem velmi nemoderní a protřelí tvůrci – sedmasedmdesátiletý režisér Joe Dante (Gremlins) a v dubnu osmadevadesátiletý producent Roger Corman (Masakr na svatého Valentýna).
Pokud k tomu máte vlohy, hrát filmového padoucha může být velice vděčné. Mnozí ikoničtí herci a herečky to preferují před úlohami klaďasů, které sice mají větší prostor a navrch i sympatie dané morálně žádoucím postojem. Skvělí záporáci jsou kořením průměrných žánrových filmů a tažnou silou těch hodnotných a kreativně napsaných produkcí, v nichž neříkají jen prázdné fráze, jde z nich strach a nutí k zamyšlení. Ať už jde o zcela smyšlené psychopaty, mocné byznysmeny s předobrazy v realitě nebo o kontroverzní historické figury, následující seznam zaměřený na oscarové herecké výkony v záporných rolích představí výkvět těch vskutku památných filmových postav. Americká Akademie možná zcela ignorovala Anthonyho Perkinse v Psychu, Jacka Nicholsona v Osvícení (The Shining) nebo Roberta Mitchuma v Lovcově noci (The Night of the Hunter) i Mysu hrůzy (Cape Fear), avšak v minimálně v těchto případech vložila Oscara do těch správných úlisných rukou.