Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi tradičně i premiéra nové štědrovečerní pohádky od České televize. Každý rok si veřejnoprávní stanice pro diváky přichystá vedle nestárnoucích klasik i premiéru nové pohádky, kterou rodiny s dětmi sledují u stromečku. Ani letošek samozřejmě nebude výjimkou. Jak dobře ovšem znáte tituly, jež nám Česká televize nadělila v uplynulých letech?
Články 17
Pohádky patří k nejtradičnějším českým filmovým žánrům, který za dlouhá desetiletí prošel mnoha proměnami. Mají zásadní význam jak pro diváky, kteří mohou do kina vyrazit s celou rodinou, tak pro filmaře. Pro ně byla pohádka dlouhodobě zástupným žánrem, za nějž mohly skrýt v jisté době nepříliš povolené žánry – různé typy fantastiky, dobrodružný film či horor. Snad proto má česká pohádka mnoho podob a za dobu své existence vyzkoušela mnoho vyprávěcích vzorců, se střídavými úspěchy. Těm štědrovečerním se totiž v posledních letech přestává dařit.
Ve čtvrtek v noci zemřel jeden z nejvýznamnějších českých filmových dramaturgů Václav Šašek. Na svém kontě má téměř 60 snímků jako dramaturg a 26 scénářů jako autor. Bez něj by neexistovala česká nová vlna a těžko si bez něj představit i 70., 80. a 90. léta naší kinematografie.
Těšení se na advent a Vánoce nám Česká televize rozhodla zpříjemnit zveřejněním názvů pohádek, které nás během zimních svátků přenesou do světa čar a kouzel. Na Štědrý večer bude v hlavním vysílacím čase uvedeno Tajemství staré bambitky 2 s Ondřejem Vetchým, Tomášem Klusem a Veronikou Khek Kubařovou. Na Boží hod se dočkáme premiéry nové pohádky Krakonošovo tajemství. Hlavní role byla ušitá na míru Davidu Švehlíkovi, po jeho boku se objeví i herec a režisér Ondřej Sokol.
Šedesátý druhý ročník Zlín Film Festivalu odstartuje ve čtvrtek 26. května. Přehlídka snímků pro děti a mládež, jejíž význam a vliv překračují hranice České republiky, bude probíhat symbolicky do 1. června, kdy slavíme Mezinárodní den dětí. Ve světové premiéře bude uveden například animovaný film Cesta do Tvojzemí a ocenění Zlatý střevíček převezmou herci Pavel Zedníček a Karel Heřmánek.
Ve čtvrtek začínají dětem velikonoční prázdniny, což znamená jediné – od pátku do pondělí sváteční program na většině televizních stanic. Na výběr budou pohádky, oblíbené komedie, rodinné filmy i filmy pro pamětníky.
Některé pohádkové náměty se zpracovávají stále znovu. Nejoblíbenějšími jsou samozřejmě klasiky jako Popelka, Kráska a zvíře nebo Šípková Růženka. Tyto pohádky najdeme i v naší filmové a televizní tvorbě, některé dokonce i v různých verzích a úpravách. Máme však i své národní.
Česká pohádka je pojem sám o sobě. Většina z nás ho má spojený s Vánocemi a chvílemi strávenými s rodinou. Každý rok se můžeme těšit na nové pohádky v televizi, ale i na opakování těch starších, které tolik milujeme a neumíme si bez nich svátky představit.
To, že spolu někteří herci rádi spolupracují, asi nikoho nepřekvapí. I vy máte jistě v práci kolegy, které máte raději než jiné, nebo se vám s některými lépe spolupracuje. U herců je to důležitější; pokud máte práci, v níž jdete s kůží na trh, je pro vás práce s těmi správnými lidmi dost zásadní.
Změníte svým hlasování pořadí? Čas Vánoc je tu a prim hrají české pohádky. České pohádka má v hlavní roli fantazii, ale hlavně princezny, čerty, draky, vodníky a hloupé Honzy. Víte, že vodník je hodně velká a málem jen česká specialita? Tento slovanský podivín je pro svět specifický a většinou jej nahrazují vodní panny, víly. Jsou české pohádkové světy skutečné i pravdivé? Každopádně se dá říci, že jsme pohádková velmoc a domácí publikum prý tvoří podle průzkumů hlavně dospělí.