Recenze 10. 2. 2022
Vetchý, jenž neumí jezdit na koni. Druhá Bambitka se snaží pobavit, ale drhne jí toTajemství staré bambitky režiséra Iva Macharáčka mělo premiéru v roce 2011, televizní diváci a divačky ji poprvé viděli na Boží hod. Od té doby se podle informací České televize dočkala již dvaceti repríz. Její pokračování vzniklo o jedenáct let později, do kin zamířilo v únoru letošního roku, kdy ho vidělo zhruba půl milionu malých i velkých. Na televizní obrazovce se Tajemství staré bambitky 2 objeví poprvé letos na Štědrý večer. Také tentokrát se můžete těšit na oblíbeného českého herce Ondřeje Vetchého a zpěváka Tomáše Kluse v roli krále. Kromě nich ve filmu vystupují také Veronika Khek Kubařová, Kamila Janovičová, Jiří Lábus, Miroslav Vladyka či Petr Štěpánek.
V prvním díle byla hlavní postavou hrnčířova dcera Anička, která je pracovitá, svědomitá a statečná. Nebojí se riskovat život, aby ochránila nejen sebe a svého otce hrnčíře Jana/Karabu, ale také celou vesnici před lakomými rádci, kteří vybírají daně, kde se dá. Anička se chopí bambitky, jež kdysi patřila tajemnému loupežníkovi Karabovi, a vyráží do hradu, aby vesnici vrátila to, co jí patří, tedy poctivě vydělané peníze. Seznámí se s královským kuchtíkem Jakubem, do nějž se brzy zamiluje. Pak ale zjistí, že je to vlastně princ. To se nakonec ukáže jako skvělé řešení jejích problémů. Anička řekne Jakubovi o rádcích a ten si na ně posvítí. Oba darebáci jsou tak nakonec po zásluze potrestáni.
Trailer: Tajemství staré bambitky 2
Pokračování vypráví příběh napraveného loupežníka Karaby. Z Jakuba je nyní král, z Aničky královna a rodina se rozrostla o zvídavou princeznu Johanku. Ta nejraději tráví čas u dědečka Karaby, který se rozhodl věnovat už jenom hrnčířskému řemeslu. Zlotřilí rádcové Lorenc a Ferenc byli vyhnáni z království, potloukají se po světě a hledají místo, kde by mohli znovu začít kout pikle. A mladá, nezkušená královna Julie ze sousedního království se stane vhodným nástrojem jejich pomsty. Že by nastal čas oprášit tajemnou bambitku, která doposud ležela dobře ukrytá, a povolat na pomoc loupežníka Karabu?
Hned následující večer, tedy na Boží hod, Česká televize uvede v premiéře filmovou pohádku Krakonošovo tajemství. Moudrého, přísného a spravedlivého vládce nejvyšších českých hor, kterého jsme si oblíbili z populárního večerníčku a dalších pořadů, ztvární David Švehlík, jeho přítele a fiktivního národopisce Ondřej Sokol. V dalších rolích se představí Leona Skleničková, Jan Nedbal, Jakub Prachař, Dominika Morávková, Martin Huba, Norbert Lichý a další. Režie se ujal Peter Bebjak, scénář napsala Barbara Johnsonová. A o čem pohádka bude?
Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán se svou snoubenkou, krásnou komtesou Blankou, a mladším bratrem Adamem. Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku, Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. Na zámku Adam objeví starou vlašskou knihu, která by měla obsahovat cestu k pokladům. Tajemné značky v ní však nedokáže vyluštit ani národopisec Jiráček, který v kraji sbírá pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé stále věří v Krakonoše.
Na zámku se objeví záhadný cizinec a nabídne Štěpánovi, že jej k pokladu za určitých podmínek dovede. Výprava do hor může začít. Naplní se Liduščina láska k Adamovi? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství?
Ondřej Sokol se v pohádce objeví jako fiktivní národopisec a Krakonošův přítel. Jak ale sám pravil, v kostýmu připomínal spíše Trautenberka, kterého známe z Krkonošských pohádek v podání Ilji Prachaře. Sokol se za posledních šest let objeví ve vánoční pohádce České televize už potřetí. Předtím to bylo v roce 2017 ve snímku Nejlepší přítel a předloni ve filmu O vánoční hvězdě.
Režisér Peter Bebjak letos publikum České televize potěšil seriálem Devadesátky. Před čtyřmi lety natočil televizní pohádku Vianočné žielanie, u nás uváděnou jako O zakletém králi a odvážném Martinovi, k tomuto žánru se tak znovu vrátil. „Pro mě byl Krakonoš spíše zápornou postavou. V Krkonošských pohádkách jsem ho vnímal jako někoho, kdo v jednom kuse trestá. Každému, kdo se s ním potkal, udělal něco zlého. Nebyla to pro mě ta dobrá, spravedlivá postava. Náš příběh je pro mě vlastně novým pohledem na tuto legendu,“ prohlásil režisér.
Scenáristka Barbara Johnson měla o obsazení Krakonoše jasno předem. „Když jsem psala scénář, jediná role, o jejímž obsazení jsem měla pevnou představu, byl právě Krakonoš. Vůbec jsem si neuměla připustit, že by ho hrál někdo jiný. Proto když jsem scénář nabízela režisérovi Peteru
Bebjakovi, tak s tím, že o ostatních můžeme diskutovat, ale David Švehlík musí být Krakonoš. Nejen kvůli vzhledu, ale i přesvědčivému
charakteru,“ upřesnila.
Bebjakovi, tak s tím, že o ostatních můžeme diskutovat, ale David Švehlík musí být Krakonoš. Nejen kvůli vzhledu, ale i přesvědčivému
charakteru,“ upřesnila.
Kromě zmíněných Krkonošských pohádek se o vládci hor Krakonošovi v minulosti natočily i další televizní filmy. V roce 1974 to byl příběh Dvě Cecilky s Hanou Maciuchovou v titulní dvojroli princezny, o čtyři roky později pohádka O vysoké věži s Ladislavem Mrkvičkou, Rudolfem Hrušínským, Dagmar Veškrnovou, Janem Hartlem a Jiřím Sovákem. V roce 1983 měla premiéru televizní pohádka Co poudala bába Futeř a v roce 1998 Hejkalka s Jiřím Schmitzerem jako Krakonošem.
Na Štěpána pak Česká televize nabídne pohádku O vánoční hvězdě z roku 2020. Ve svátečním programu nebudou chybět ani oblíbené tituly Pyšná princezna, Anděl páně a Anděl páně 2, Šťastný smolař, Lotrando a Zubejda, Čertí brko, Peklo s princeznou, Dvanáct měsíčků a Korunní princ. V programu se objeví také všech sedm titulů pro neslyšící: Vánoční království, Nepovedený čert, Nejkrásnější dar, Vodníkova princezna, Kde bydlí strašidla, Loupežnická balada a O kouzelné rybí kostičce.
Z české filmové klasiky Česká televize vybrala filmy Pelíšky, Samotáři, Marečku, podejte mi pero!, Adéla ještě nevečeřela, Postřižiny a Na samotě u lesa.
Článek byl napsaný s využitím informací z tiskových materiálů České televize a produkční společnosti Bioscop.
Kinolog: Proč nejde natočit skutečně protiválečný film? Jelikož milujeme zabíjení a smrt
Jedna z nejslavnějších knih všech dob se dočkala už třetího zfilmování. Je určitě nejbrutálnější, ale ne nejlepší. Tento díl bude i tom, jak se dá filmovat válka.