Ve Zlíně mají nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě. Letos oslaví Lucifera a princeznu Zubejdu
Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. „Jsme rádi, že můžeme konečně festival znovu nabídnout v období, na které jsou naši diváci zvyklí, a že v jeho průběhu opět oslavíme Mezinárodní den dětí,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura. Dodal, že s odstupem času považuje téměř za zázrak, že akce ani v covidové době nepřerušila svoji kontinuitu.
Letošní Zlín Film Festival uvede celkem 276 snímků ze 49 zemí světa. Diváci a divačky tak budou mít opět jedinečnou příležitost nahlédnout do světa dětí a dospívajících prostřednictvím filmů z tradičních i méně obvyklých destinací, jako jsou Bangladéš, Chile, Tunisko, Vietnam, Indie a mnoho dalších.
Tématem je letos festival samotný. „Chceme silně apelovat na osobní vzájemnou komunikaci s důrazem na mladší populaci a vyzvat lidi, aby zhasnuli monitory, omezili e-komunikaci na sítích a šli do kina, na koncert nebo zažít jinou aktivitu,“ vysvětlila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová. Filmový i doprovodný program tak opět nabídne řadu možností, jak společně strávit volný čas. Návštěvníci se v tradičních lokacích budou moci setkat s filmem, divadlem, výstavami, koncerty, workshopy a s tvořivými dílnami. Organizátoři letos chystají speciální zónu pro „náctileté“, kteří se mohou těšit na filmy určené právě pro ně, na youtubery, virtuální realitu, večerní party na nádvoří zámku, arénu pro e-sporty před zámkem a na spoustu dalších aktivit.
Dopoledním zahajovacím snímkem festivalu bude celovečerní animovaný 3D film Cesta do Tvojzemí režiséra Petera Budinského, který vznikl v česko-slovensko-belgické koprodukci. Tento ambiciózní celovečerní snímek s rozpočtem 94 miliony korun prošel filmovými fóry na festivalech v Chorvatsku, Švýcarsku, Německu a ve Francii a pracovalo na něm více než patnáct výtvarníků a animátorů z celé Evropy, od Irska po Českou republiku.
Film vypráví příběh desetiletého Rikiho, jeho nové drzé kamarádky Emmy a opičáka Tidlinga, kteří se vydávají na dobrodružnou výpravu do Tvojzemí, aby zachránili vlastní životy i celý svět fantazie. Ve Zlíně se představí ve světové premiéře a distribuční předpremiéře ve čtvrtek 26. května v 10.00 hodin s početnou delegací tvůrců a herců. Výrazné hlasy hlavním postavám propůjčili Jan Cina, Klára Issová, Martin Myšička a Václav Neužil.
V rámci večerního zahájeníse diváci mohou těšit na německý snímek Stezka odvahy. Ten zachycuje napínavý příběh malého chlapce putujícího přes hory z Francie do Španělska, aby před válkou uprchl do Ameriky. „Aniž by to tvůrci původně zamýšleli, je téma migrace před válkou s ohledem na stávající geopolitickou situaci v dnešní době velmi aktuální,“ doplnila dramaturgyně festivalu Markéta Pášmová.
V návaznosti na letošní oslavy 700 let od první písemné zmínky Zlína vyzdvihne festival i významné osobnosti spojené s tímto městem. Společně s hudebním publicistou Pavlem Klusákem připomenou organizátoři 100 let od narození skladatele filmové hudby Zdeňka Lišky prostřednictvím snímku Hudba Zdeněk Liška s besedou.
Ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež se dramaturgové rozhodli udělit hned dvěma výjimečným hereckým osobnostem. V rámci zahájení festivalu ve čtvrtek 26. května jej převezme herec, bavič a moderátor Pavel Zedníček, který vyrůstal ve Zlíně. „Udělalo mi to velkou radost. Nejen proto, že ta cena je zlínská, ale i proto, že mám vystudovanou střední průmyslovou školu kožařskou, dá se tedy říct, že jsem od bot. A mám si převzít střevíček. A to dokonce zlatý,“ odpověděl Pavel Zedníček na dotaz, s jakými pocity přijal návrh na ocenění.
Během závěrečného galavečera ve středu 1. června obdrží Zlatý střevíček také herec a ředitel Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek. Ztvárnil několik výrazných rolí ve filmových pohádkách a filmech pro děti, například Krakonoš a lyžníci (1981), O zapomnětlivém černokněžníkovi (1991), především ale proslul jako Lucifer v pohádce S čerty nejsou žerty (1985). „Zlín mám rád hlavně díky úspěšnému hostování našeho Divadla Bez zábradlí. Je to krásné kulturní město s hlubokou tradicí. Po ocenění, které mne čeká, ho budu mít ještě raději,“ reagoval Karel Heřmánek.
Hvězdy na chodníku slávy
Během 62. ročníku budou odhaleny dvě hvězdy na zlínském Chodníku slávy. Historie společného projektu Nadačního fondu Kapka naděje a Zlín Film Festivalu sahá až do roku 2006. Letos se na kamenných dlaždicích před zlínským Velkým kinem objeví jména Barbory Seidlové a Jana Šťastného. „Jan Šťastný se jako zlínský rodák poprvé postavil před kameru už ve třinácti letech právě ve Zlíně,“ vysvětlila výkonná ředitelka ZFF Jarmila Záhorová a doplnila: „Pro Barboru Seidlovou byla zase v patnácti letech osudovou role princezny Zubejdy ve filmové pohádce Karla SmyczkaLotrando a Zubejda.“
Kompletní filmový i doprovodný program Zlín Film Festivalu 2022 je k dispozici na oficiálním webu.