Když tehdy třicetiletá Sigourney Weaver před pětačtyřiceti lety zametla se zabijákem z kosmu v prvním Vetřelci, před očima vyděšeného i oslněného publika se rodil nový typ filmové akční hrdinky. Eroticky podbarvený souboj s xenomorfem učinil z prominentní newyorské rodačky esenciální protagonistku hororové science fiction i sexuální symbol – zdánlivě obyčejnou ženu, jejíž intelektuální i instinktivní dominance v maskulinním a korporátním nepřátelském prostředí označila milník ve vývoji feminity na stříbrných plátnech. A to platí dodnes, přestože v intenzivně dojeném žánru dosud nepřekonanou Ellen Ripley herečka dávno vybalancovala rozmanitými rolemi v dalších sci-fi franšízách či nenápadnějších, svěže komediálních i tematicky hodnotnějších dílech.
Články 82
Na streamovací službu Max dorazilo další pokračování legendární franšízy Krotitelé duchů. Říše ledu (Ghostbusters: Frozen Empire) měla navázat na úspěch osvěžujícího rebootu s podtitulem Odkaz (Ghostbusters: Afterlife), jenž vrátil do hry staré známé v čele s Billem Murraym a Danem Aykroydem, kteří předali pomyslnou krotitelskou štafetu mladé generaci. Letošní sequel ovšem v kinech maličko zklamal. Najde si své fandy na streamu, kam nyní dorazil?
Jen málokterá filmová série je větší esencí 80. let než legendární Krotitelé duchů, kteří dnes k divákovi promlouvají typickou dobovou atmosférou, humorem, nesmrtelnou titulní písničkou a originálními triky. I když dnes se na Krotitele duchů (Ghostbusters) koukáme jako na jednu z nejslavnějších komedií všech dob, která přelomově spojila několik zdánlivě nespojitelných žánrů, cesta filmu na plátno byla velice trnitá a zdálo se, že je projekt odsouzen k obřímu neúspěchu. Málokdo při premiéře 8. června 1984 tušil, že tu vzniká franšíza, která bude fanoušky zajímat i po čtyřech dekádách.
Série Krotitelé duchů (Ghostbusters) vstoupila na filmovou scénu v roce 1984 a od té doby se stala ikonou žánru paranormální komedie. Po úspěchu prvního filmu následovala řada pokračování a odboček, které zanechaly nezapomenutelný otisk v kinematografii. I přesto to ovšem tato série nemá v kinech zrovna jednoduché.
První Krotitelé duchů (Ghostbusters) letos oslaví 40 let od premiéry. I když v roce 1984 vznikla jedna z nejslavnějších komediálních značek plná slavných herců, ikonických postav a nezapomenutelných příšerek, následné díly sílu franšízy spíše oslabovaly a žádný z nich se nedokázal lehkosti a výjimečnosti prvního dílu byť jen přiblížit. Nejnovější příspěvek do série, Krotitelé duchů: Říše ledu (Ghostbusters: Frozen Empire), to bohužel nejen potvrzuje, ale navíc ukazuje, že z hlediska nápadů, humoru či snahy zkusit něco nového se známá franšíza až bolestivě zasekla v minulosti.
Když v roce 2021 vtrhli do kin noví Krotitelé duchů s podtitulem Odkaz (Ghostbusters: Afterlife), zdálo se, že se stará franšíza dočkala stylového znovuzrození. Jason Reitman převzal pomyslnou režijní pochodeň po svém otci, tvůrci původních Krotitelů duchů (Ghostbusters) Ivanu Reitmanovi, a stvořil důstojný reboot, jenž dokázal hezky pracovat s nostalgií i starými známými a zároveň nám představil novou generaci hrdinů. Film zaznamenal v covidové době relativní kasovní úspěch, další díl s podtitulem Říše ledu (Ghostbusters: Frozen Empire) už má být proto velkolepým rodinným dobrodružstvím a v podstatě epickým trikovým blockbusterem. U kritiků však noví Krotitelé duchů tvrdě narazili.
V Čechách jsme měli problém s Adélou, která ještě nevečeřela, v USA od roku 1960 navštěvují Malý obchod hrůz (Little Shop of Horrors), který si ve dvou kultovních verzích dělal zálusk třeba na Jacka Nicholsona, Ricka Moranise či Steva Martina. Moderní verzi slavné hororové komedie, kterou v popkultuře etabloval zejména muzikálový remake z poloviny osmdesátých let, zpracují dva věkem velmi nemoderní a protřelí tvůrci – sedmasedmdesátiletý režisér Joe Dante (Gremlins) a v dubnu osmadevadesátiletý producent Roger Corman (Masakr na svatého Valentýna).
Bez Jima Carreyho by byl filmový svět o něco smutnější a nebýt jeho průlomové úlohy Zvířecího detektiva (Ace Ventura: Pet Detective), jenž s dosud nepoznaným katalogem grimas pátrá po uneseném delfíním maskotovi, Jim Carrey by měl cestu ke slávě o dost složitější. Neměl ostatně lehký život a jako nadějný stand-up komik dokázal publikum v rychlém sledu nadchnout i pořádně otrávit. Za Ace Venturu, který do amerických kin velkolepě vlétl začátkem února 1994, začínající herec obdržel střídmých 350 tisíc dolarů. Pro pokračování, jež vzniklo už další rok, si jej však pojistili rovnou na patnáct milionů.
Reboot legendární značky Krotitelé duchů s podtitulem Odkaz (Ghostbusters: Afterlife) zaznamenal před třemi lety i přes pandemii koronaviru solidní úspěch a potěšil zejména fanoušky prvního dílu. A tak se letos populární série vrací do New Yorku a ve filmu Krotitelé duchů: Říše ledu (Ghostbusters: Frozen Empire) už definitivně spojí nové a staré hrdiny v epickém trikovém dobrodružství.
Znáte jej minimálně z několika filmů Adama Sandlera, v nichž šedesátiletý komik Rob Schneider ztvárnil extravagantní vedlejší postavy s patentovanou motivační hláškou: „You Can Do It!“ Rodák ze San Francisca, jehož matka je katolického a otec židovského vyznání, se roku 1990 prosadil v komediálním pořadu Saturday Night Live a následně se stal snadno rozpoznatelnou tváří filmů, které hrdě objímaly parodické tendence, patos i trapnost. Přestože v posledních letech není tolik na očích a soustředí se na rodinu, publikum i veřejnost dál rozděluje svým humorem i politickými postoji.