Příběh Josefa Hasila, nepolapitelného převaděče, který na československých hranicích zachránil před komunistickým režimem desítky lidí, se v posledních letech dočkává konečně té správné pozornosti a péče. Pryč jsou naštěstí doby, kdy se ho komunistický režim snažil co nejvíce pošpinit a lidé ho znali zejména díky době poplatnému snímku Karla Kachyni. Po seriálu Král Šumavy: Fantom temného kraje nyní přichází i důležitý dokument, jenž se na jedinečnou osobnost i tehdejší dění dívá díky zahraničnímu pohledu režiséra Krise Kellyho z trochu jiného úhlu.
Články 9
Do kin zanedlouho vtrhne snímek, který si na svou premiéru musel počkat nečekaně dlouho. Svébytně pojatý dokument Králové Šumavy totiž měl premiéru už na jihlavském festivalu dokumentárních filmů na podzim roku 2019, kde získal cenu studentské poroty. Jeho distribuci do kin však zabránila covidová pandemie, a tak tvůrci s uvedením počkali na stoleté výročí protagonisty.
Film Karla Kachyni z roku 1959 patří mezi klasiku československé kinematografie. Král Šumavy je natolik působivý, až zakrývá svou bolševickou ideologii. Nová, třídílná verze Davida Ondříčka pro televizi Voyo je otevřeně antikomunistická.
Respektovaný režisér a producent David Ondříček nám naposledy nadělil Zátopka, jímž se potvrdil jako mistr zcela adekvátních středněproudých dramat. Uspokojivě kvalitní a úspěšná produkce sice zrovna nerozčeřila vody, ale nabídla poctivou filmařinu a stala se typickou ukázkou lokálního velkofilmu, jaké každý národní trh potřebuje. Král Šumavy, třídílná minisérie točená pro streamovací službu Voyo televize Nova, má podobné ambice.
Po neonoiru Ve stínu (2012), televizní Dukle 61 (2018) a sportovním dramatu Zátopek (2021) se režisér, scenárista a producent David Ondříček znovu zaměří na naše moderní dějiny. V připravované minisérii pro VOD platformu Voyo zpracuje příběh Bohumila Hasila a jeho legendárního bratra, převaděče Josefa Hasila, který proslul jako Král Šumavy.
Ve věku 92 let zemřel slavný filmový architekt a výtvarník Karel Černý. Proslavil se prací na Amadeovi (1984), za kterého získal v roce 1985 sošku Oscara.
Letošním laureátem Českého lva za mimořádný přímos české kinematografii se v sobotu večer stane architekt Karel Černý, jehož práci jsme mohli vidět ve více než dvou stovkách filmů a televizních seriálů či inscenací.
Víkendová nabídka je tentokrát o něco slabší. Pokud ale nepatříte mezi nejnáročnější diváky, určitě si něco „svého“ v našich tipech najdete.
Ve věku 83 let zemřela v pondělí herečka a politička Jiřina Švorcová. "Mezi českými hereckými osudy patří její příběh k těm smutnějším," píše pro iDNES.cz filmový teoretik Jaromír Blažejovský z Ústavu filmu a audiovizuální kultury při Masarykově univerzitě.