Letos tento pomyslný klub rozšíří architekt a výtvarník Karel Černý. Plzeňský rodák (* 7. dubna 1922) si poprvé přivoněl k filmu na prahu dospělosti, když byl se svým tehdejším děvčetem v podstatě náhodou přizván do komparsu romance Ohnivé léto (1939). Před kamerou se pak mihl ještě několikrát, ovšem jeho skutečná filmařská kariéra se brzy vydala zcela jiným směrem.
Vystudoval v Praze architekturu a na přelomu čtyřicátých a padesátých let se vrhnul do práce s plnou vervou. Jako výtvarník se tak podílel kupříkladu na dnes už legendární Cestě do pravěku (1955). Samostatnou práci architektonickou poprvé odvedl na příběhu Emila Zátopka, nazvaném Jeden ze štafety (1952). V následujících letech a desetiletích spolupracoval na téměř stovce filmů a více než stovce televizních inscenací a seriálů.
Vrchol jeho tvorby ale bezpochyby přišel na začátku osmdesátých let, kdy si na svého dřívějšího častého spolupracovníka vzpomněl Miloš Forman, který se už jako americký občan chystal natočit v Praze svého Amadea(1984). Za práci na tomto celosvětovém hitu byl architekt Karel Černý vyznamenán cenou Americké akademie filmových umění a věd – Oscarem.
Jeho barrandovské kariéře ovšem „úspěch na Západě“ příliš neprospěl a soškou samotnou se její majitel až do revoluce nesměl chlubit. Ve svobodnějších časech ovšem vyznamenání evidentně putovalo z ruky do ruky, o čemž svědčí i jeho dnešní ošoupanost. Do bytu v jihočeském Táboře, kde hollywoodské vyznamenání dnes přebývá společně s panem Černým, ovšem už zanedlouho přibude obyvatel zbrusu nový a řádně nablýskaný – křišťálový Český lev!