Tom Selleck slaví 80 let. Málem byl Indianou Jonesem, spokojil se s legendárním detektivem
Magnum (1980) | CBS (Columbia Broadcasting Systém)
Herec s nezaměnitelným knírem a klidným charismatem slaví 80 let. Třebaže se Tom Selleck nikdy nestal velkou filmovou hvězdou, pro televizní diváky představoval nezpochybnitelnou ikonu.
Thomas William Selleck se narodil 29. ledna 1945 v Detroitu v Michiganu do rodiny, která byla v Severní Americe po 11 generací, v jeho rodokmenu ale najdeme německé i anglické předky. Na škole hrál basketbal a po vypuknutí války ve Vietnamu nastoupil k Národní gardě Spojených států amerických. V roce 1965 dostal svou první příležitost před kamerou, a sice v zábavním pořadu The Dating Game. O dva roky později už hrál v reklamě na Pepsi Colu, odkud vedly první nevýrazné role ve filmech a seriálech. V roce 1972 se dočkal své první hlavní role, a to v béčkovém hororu Daughters of Satan. Ten se do filmových análů nezapsal, nicméně Selleck se díky němu vyšvihl do širšího diváckého povědomí a pomohl mu k získání úlohy jistého soukromého detektiva v jednom oblíbeném televizním seriálu.
Seriál se jmenoval The Rockford Files a hlavní roli bývalého trestance a soukromého vyšetřovatele, jenž při pátrání využívá svou vězeňskou minulost a kontakty, si zahrál James Garner. Jeho hrdina, cynický Jim Rockford přitom občas naráží na svého rivala – a příležitostného parťáka – Lance Whitea, špičkového profesionála napsaného pro seriál coby parodie bezchybných, ideálních hrdinů. Toho si zahrál právě Selleck, jehož vzhled a charisma měly vyvážit drsňácké a trochu ošoupané vzezření Garnera.
Selleck se později dostal do určité herecké škatulky, k níž mu pomohla především jeho fyzička, záliba v pobytu v divočině a jeho velký koníček, jímž jsou zbraně. Ostatně, o mnoho let později nahradil svého kamaráda Charltona Hestona na postu mluvčího Národní střelecké asociace. V sedmdesátých letech se Selleck zdál producentům jako ideální westernový hrdina, a tak se mu dostalo role maršála Orrina Sacketta v televizním filmu Bratři Sackettové, adaptace jednoho z populární série románů Louise L’Amoura. Následovalo několik dalších televizních filmů, hlavně westernů a kriminálek, nicméně začal přicházet o několik projektů, které mu měly přinést hlavní roli a udělat z něj hvězdu.
Vím, co si myslíte...
Herec natočil v roce 1980 celkem šest televizních pilotních epizod, nicméně žádný seriál nebyl pro televizní producenty dost dobrý. Když podepsal smlouvu na sedmý pilotní film, přišla zároveň nabídka, která mohla být pro jeho kariéru skutečným průlomem. Steven Spielberg a George Lucas chystali dobrodružný velkofilm, jehož hrdina, archeolog, který pro ránu bičem ani pěstí nejde daleko, mohl nosit jeho knír. Bylo jasné, že jde o velkou roli, na kterou mnoho herců čeká celý život, jenže tu byl problém. Producenti zmíněného pilotu jej nechtěli uvolnit k jiným projektům. Co kdyby to náhodou vyšlo a potřebovali by hlavního herce? Smluvní závazek mu ukládal přání producentů respektovat, a tak dal sbohem vidině filmové slávy a hlavní roli ve snímku Dobyvatelé ztracené archy získal Harrison Ford. Selleck se místo toho připravoval na roli v pilotní epizodě seriálu Magnum. Ironické je, že do natáčení pilotu zasáhla stávka scenáristů, což natáčení posunulo o půl roku a nebýt smluvního závazku, stihl by nejspíš natočit oboje. Svého rozhodnutí ale nelituje.
„Podívejte, vybral jsem si kontrakt na Magnuma a bylo to to nejlepší, co mě mohlo potkat. Jsem hrdý, že jsem to dodržel,” řekl v rozhovoru pro BUILD. „Někteří lidé říkali: ‚Měl jsi sednout do auta, projet cihlovou zdí a zranit se přitom, stálo by to za to, aby jsi unikl z Magnuma a dělal Dobyvatele.’ Na to jsem odpovídal: ‚Musím se podívat mámě a tátovi do očí, tohle se nedělá.’ Tak jsem udělal Magnuma. Není to tak špatné, ne?”
Špatné to rozhodně nebylo. Magnum, jenž započal své vysílání v roce 1980, byl obrovský hit, který fanoušky zaujal charismatickým hrdinou, atraktivním prostředím, výbornou chemií mezi postavami a zajímavým vyprávěním. Hlavní postava, Thomas Magnum je veterán z Vietnamu a bývalý příslušník námořní rozvědky, toho času soukromý detektiv na Havajských ostrovech. Každé své vyprávění doprovází voice overem, během něhož často oslovuje diváky frází „Vím, co si myslíte...", bydlí ve velkém domě spravovaném strojeným Britem Higginsem, často spolupracuje s bývalým spolubojovníkem z Vietnamu a brázdí slunnou Havaj stylovým červeným Ferrari.
Seriál je ale zajímavý především svou hravostí a způsobem, jak moc využívá danou premisu. Jsou tu epizody, které sázejí na noirovou atmosféru a melancholickou náladu, epizody plné akce nebo komediální oddychovky. Magnum se nebál variovat různé žánrové vzorce a nabídnout divákovi jak dobrodružnou podívanou, tak vážné psychologické drama. Využil se potenciál prostředí Havaje, kde prosluněnost kontrastuje s noirovým námětem a ulice skýtají skvělé pozadí pro městskou krimi, lesní cesty představují skvělé hřiště pro automobilové honičky či přestřelky a divočina poskytuje Magnumovi šanci prožít surrealistickou reminiscenci nedávného případu poté, co jej při výšlapu na kopec uštkne had. Zároveň se Selleckovi podařilo vytvořit sympatického hlavního hrdinu, který všechna tato dějová schémata utáhnul úctyhodných osm sérií a 163 epizod a jehož mohutný knír, havajská košile a kšiltovka s logem baseballového týmu Detroit Tigers se staly nezaměnitelnými trademarky. V roce 1985 obdržel za roli Magnuma Zlatý glóbus. V roce 2018 spatřil světlo televizních obrazovek stejnojmenný reboot, logicky bez Sellecka.
Popularita, jíž mu vynesl Magnum, přihrála Selleckovi další zajímavou seriálovou nabídku, roli hrdinného plavčíka, zachraňujícího životy na prosluněné pláži. Sellecka však nelákala nabídka na roli sexuálního symbolu, a tak nabídku na roli Mitche Buchannona v seriálu Pobřežní hlídka využil David Hasselhoff. Selleck se mezitím objevil v několika televizních filmech, časem ale zavítal i na plátna kin. Zahrál si třeba v komedii Tři muži a nemluvně, remaku stejnojmenné francouzské komedie, nebo ve sci-fi thrilleru Útěk robotů. V roce 1990 pracoval na filmu, který dodnes považuje za svůj nejlepší. Hlavní postavou westernu Quigley u protinožců je bývalý armádní ostrostřelec Quigley (Selleck), jenž přicestuje do Austrálie, aby se nechal bohatým dobytkářem Marstonem (Alan Rickman) najmout na ochranu jeho pozemků. Když si uvědomí, že zmíněná ochrana zahrnuje vraždění domorodců, rychle změní stranu a padoušský Marston si brzy uvědomí, zač je toho dalekonosná puška. Díky filmu se výraz „pulling a quigley" vžil pro situaci, kdy ostřelovač zasáhne jednou ranou dva cíle, což patří k památným momentům snímku.
Následovaly role v dalších filmech, tam se mu ale dařilo dost proměnlivě. V roce 1992 se dočkal dvou nominací na Zlatou malinu za nejhoršího herce, jednou za film Cena úspěchu dojde! a podruhé za Kryštofa Kolumba, což proměnil v pochybné vítězství. Selleck nakonec postupně uhnízdil v televizních snímcích a seriálech, z nichž za zmínku stojí jeho krátké angažmá v klasice Přátelé. Oftalmolog Richard Burke, který se stal milencem Monicy a krátkodobě i Chandlerovým sokem, se stal oblíbenou vedlejší postavou díky klidnému vystupování, jež dávalo sitcomové nátuře seriálu potřebnou dynamiku. Koncem devadesátých let dostal šanci na návrat do hlavního vysílacího času ve velkém stylu, a to díky sitcomu The Closer. Hlavní hrdina, hraný Selleckem, je marketingový vedoucí, jehož po pokažené zakázce propustí z práce. Společně s dalšími vyhozenými zaměstnanci založí společnost, zatímco se zároveň srovnává s rozchodem a vychovává těžce zvladatelnou pubertální dceru. Seriál si ale diváky nezískal, po deseti epizodách byl zrušen a Selleck se svého velkého comebacku nedočkal.
Nakonec ale návrat na velkou televizní obrazovku přišel. V roce 2005 se totiž objevil v televizním snímku Chladnokrevný Stone. Jeho hrdina, zkušený losangelský policajt Jesse Stone, se stane policejním vedoucím v ospalém městečku Paradise. Adaptace první ze série románů Roberta B. Parkera měla v televizi slušný úspěch, a tak se Jesse Stone a jeho představitel Tom Selleck podívali na obrazovky ještě osmkrát. K poslednímu snímku série, Jesse Stone: Ztracen v Paradise, napsal Selleck scénář. Nebylo to ale naposledy, kde se Selleck objevil v televizi jako strážce zákona.
Dosud poslední velkou rolí Toma Sellecka je postava komisaře Franka Reagana v seriálu Spravedlnost v krvi. Ten zvláštním způsobem propojuje kriminální seriál s rodinným dramatem, zachycuje totiž život čtyřgenerační rodiny Reaganů, jejíž téměř každý člen pracuje pro newyorskou policii. Frank je rodinným patriarchou, jenž se snaží ukočírovat jak svůj okrsek, tak svou velkou rodinu, což se vzhledem k jejich profesnímu zázemí dost často prolíná. Seriál začal vysílání v roce 2010 a dočkal se celkem 14 sérií a 293 epizod. Třebaže zatím není známo, zda se v nějaké další roli objeví, mnoho fanoušků si jej nejspíš zapamatuje jako detektiva, jehož charisma je stejně nepřehlédnutelné jako jeho knír.