Tohle jsou nejlepší filmy o amerických prezidentech. O Nixonovi a Kennedym se točí hodně, ale co Clinton?
Richard Nixon
Jen těžko bychom ve 20. století hledali nenáviděnějšího a pro morální rozklad zámořské společnosti zásadnějšího prezidenta nežli Richarda Nixona. Celý jeho život zmapoval Oliver Stone v jednoduše pojmenovaném snímku Nixon (1995), kde si problematickou hlavu státu zahrál Anthony Hopkins. Ačkoli nejde dokonce ani o nejlepší Stoneův „prezidentský“ film, díky více než tříhodinové stopáži se jedná zřejmě o nejkomplexnější pohled na tuto historickou postavu.
Už v roce 1976, tedy pouhých pár let od aféry Watergate, o tomto traumatickém momentu moderních amerických dějin vznikl etalon novinářských dramat. Všichni prezidentovi muži dodnes baví i napínají a zprostředkovávají zážitek z této události, jež jednoznačně definovala Nixonův odkaz. Na ten se naráží i ve špičkové dialogovce Duel Frost/Nixon (2008), zachycující sérii vypjatých rozhovorů z roku 1977 mezi tehdy již bývalým prezidentem a novinářem Davidem Frostem, což mělo vést k Nixonově společenské rehabilitaci.
John Fitzgerald Kennedy
Pokud je Nixon nejnenáviděnějším, musí být Kennedy tím nejtragičtějším – vždyť šlo o jednoho ze čtyř amerických prezidentů, který byl během výkonu úřadu zavražděn. Okolnosti jeho úmrtí detailně prozkoumal (kdo jiný než) Oliver Stone v opět tříhodinovém, leč velmi svižném a strhujícím dramatu JFK (1991), v němž Kevin Costner coby státní návladní přichází na kloub rozsáhlému spiknutí kolem prezidentského atentátu. Ačkoli o Stoneově poctivosti vůči historickým faktům lze pochybovat, o jeho vypravěčských schopnostech nikoli, díky čemuž vznikl možná nejsilnější film o amerických prezidentech.
Bezprostředním odkazem Kennedyho se zabývá i hloubavé drama Jackie (2016), v němž Natalie Portman jakožto Jackie Kennedy bloudí krátce po atentátu Bílým domem a snaží se nepředstavitelnou událost vstřebat. Z jiného úhlu pohledu se děním po vraždě zabývá i nepříliš úspěšný snímek LBJ (2016), v němž musí Kennedyho viceprezident Lyndon Johnson s tváří Woodyho Harrelsona nečekaně nastoupit do úřadu. Zato živého Kennedyho zachycuje politický thriller Třináct dní (2000), monitorující situaci kolem Kubánské krize z roku 1962.
Romantici i akční hrdinové
Pokud ale dáváte přednost něčemu jinému nežli dramatickým rekonstrukcím složitých politických událostí, možná nepohrdnete pár tipy na snímky o fiktivních amerických prezidentech, kteří se během výkonu úřadu oddávají i mnoha jiným činnostem nežli dohlížení na nejmocnější národ světa.
Platí to třeba pro Michaela Douglase, který se v romantické komedii Americký prezident (1995) zamiluje do ekoložky, Kevina Klinea jakožto Davea (1993), prezidentova dvojníka, co musí v komediálním snímku převzít jeho povinnosti, Johna Travoltu v úloze jižanského guvernéra, co se v satiře Barvy moci (1998) snaží uspět v prezidentských volbách, anebo samozřejmě i Harrisona Forda, jehož hlava státu se v zábavné zběsilosti Air Force One (1997) stává akčním hrdinou. Jistě není náhodou, že tyto zpravidla odlehčenější snímky vznikaly hlavně v 90. letech, tedy po konci studené války a za vlády poněkud uvolněného Billa Clintona.
A zapomenout bychom neměli ani na dvojici tematicky podobných a téměř souběžně premiérovaných varování ohledně rizik jaderné války – tedy satiricky laděného Dr. Divnolásku aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) a o poznání temnější thriller Selhání vyloučeno (1964). Nezbývá než doufat, že současné prezidentské bitvy budou mít o poznání méně zásadní konotace – a čekání na výsledek si zatím můžete zpříjemnit některým z našich tipů.
V profilech jednotlivých snímků najdete i konkrétní streamovací platformy, na nichž si můžete tituly přehrát. Podívejte se také na náš žebříček nejlepších historických filmů.