Prezidentka Simpsonová. Trefil se animovaný seriál i s předpovědí kandidátky Kamaly Harris?
Podobnosti jsou očividné, i když jako tradičně i velmi nahodilé. Na svou inauguraci na post viceprezidentky si Kamala Harris roku 2021 oblékla fialové sako s tričkem a perlami, což věrně korespondovalo s outfitem nejchytřejší Simpsonové během jejího výkonného období. Klasická epizoda se soustředila na hloupějšího bratra Barta, jemuž v indiánském kasinu věštili nepříznivou budoucnost zkrachovalého pobudy, jenž se z nouze nastěhuje za úspěšnou sestrou do Bílého domu.
Líza je pochopitelně hrdá, že se stala „první americkou heterosexuální prezidentkou.“ Tenhle žertík se Harris nijak nedotkne, za manžela má právníka Douglase Emhoffa, a pokud by ve volbách uspěla, heterosexuální prezidentkou USA by byla opravdu tou první. Líza musí s poradcem Milhousem řešit „značný finanční deficit po prezidentu Trumpovi,“ kvůli němuž je nejmocnější národ na světě „švorc“. Poslední vláda totiž neuvážlivě investovala do dětí, z nichž se vyklubali přerostlí kriminálníci.
To je velmi obrazné, ale minimálně počet masových vražd na veřejných místech v USA nepolevuje, přičemž řada Trumpových kroků v jeho prvním období pacifismu moc nenapomáhala. Demokraté se pochopitelně ohání tím, že zemi zanechal v politickém i sociálním chaosu, který se Biden pokoušel napravovat. Nejstarší prezident v dějinách Spojených států, jenž nezvládl červnovou superdebatu s hlavním oponentem a v minulých dnech jej skolil covid (poté, co ukrajinského prezidenta Zelenského představil jako Putina), se po enormním tlaku veřejnosti a demokratické strany rozhodl příští kandidatury vzdát a zbytek sil vrhnout na důstojné dosloužení vlasti.
Al Jean přitom jeho rozhodnutí kvituje a hodlá podpořit Kamalu Harris. Na sociální síti X sdílel screenshot z inkriminované epizody s obrázkem viceprezidentky v popisovaném obleku. „Simpsonovská předpověď, u níž mě naplňuje hrdostí, že jsem její součástí,“ napsal do popisku, čímž vyprovokoval silnou odezvu. Jeho post byl nicméně míněný s nadhledem, Jean před dvěma lety pro The Hollywood Reporter ostatně zlehčoval váhu notoricky známých a probíraných předpovědí. Kdybychom vše brali doslova, Simpsonovi by přivolali nejen Trumpovo prezidentství, nýbrž i koronavirus, nehodu ponorky u Titanicu či akvizici 20th Century Fox společností Disney.
Seriál přitom podle něj s oblibou odkazoval na věci, k nimž už došlo a u kterých se tvůrci oprávněně obávali, že se mohou odehrát znovu. Málokdo si pamatuje, že mocný finančník Trump se o Bílý dům ucházel už roku 1999 a kandidaturu ohlásil jen pět měsíců před premiérou Nebárt se budoucnosti. Jean rovněž zmínil epizodu deváté sezóny Homer slouží vlasti, v jejímž závěru vyjde najevo, že Sovětský svaz se vůbec nerozpadl. Lidé tento zvrat oprašují v souvislosti s ruskou invazí v Ukrajině, kterou má Putin obnovovat imperialistické minulé století. Pro Jeana, jenž se narodil v době Kubánské krize a vyrůstal v atmosféře studené války, to však bylo spíš normou než předpovědí.
I nad aktuálními prezidentskými paralelami se tak musíme hlavně bavit. V tom Simpsonovi, kteří pokračují už 36. sérií, ostatně vždy dominovali. Pokud by však Harris uspěla a znovu oblékla pro mnohé referenční úbor, společenský vliv nesmrtelného seriálu by znovu narostl.