Čeští Bridgertonovi? Dcera národa láká v traileru na modernější verzi našich dějin
Je to teprve rok, co Canal+ představil v České republice svou vlastní streamovací platformu a nutno říct, že tamní vedení opravdu nelení. Na rozdíl od většiny konkurence se totiž Canal+ aktivně vrhnul na natáčení tuzemských počinů, aktuálně tak připravuje politický thriller Moloch, v němž si Miroslav Donutil zahraje prezidenta. Už za necelý měsíc nám však platforma představí nadějný historický seriál Dcera národa, jenž možná tolik nepotěší historiky a fanoušky slavných spisovatelů, ale má potenciál nalákat k obrazovkám či monitorům příznivce moderních dobovek v čele s Bridgertonovými.
Seriál nás zavede do doby národního obrození ve druhé polovině 19. století a hlavní hrdinkou bude Zdeňka Havlíčková, dcera slavného českého spisovatele Karla Havlíčka Borovského. Té se po smrti tatínka ujmou ostatní čeští obrozenci, kteří ji chtějí vychovat dle svého přesvědčení a udělat z ní něžný symbol české kultury. Jenže Zdeňka chce žít po svém, vzpírá se konvencím, a nakonec se bezhlavě zamiluje do polského důstojníka rakouské armády. Z miláčka davů se tak rázem stane zrádkyně národa.
První trailer potvrzuje sliby o divočejším a současnějším hávu, díky čemuž by se měla Dcera národa od zbytku historické produkce u nás značně lišit. Havlíčková v podání Antonie Formanové se tedy už od první ukázky prezentuje jako správně přidrzlá a rebelující hrdinka moderního typu, která se bouří proti mužům řídícím její život, a k níž by si divačky mohly velmi rychle najít cestu. Spíš než zmiňovaný megahit od Netflixu však novinka svým tématem a stylem připomíná svižnou dobovku Dickinson vyprávějící o životě slavné básnířky, která se rozhodla vzepřít mužským rozkazům, svému údělu a vydat se za svým snem. Dcera národa jde evidentně stejnou cestou a postavení žen ve společnosti, dospívání tehdejší mladé generace a vzepření se představám o ideálním životě zde budou zásadními tématy.
„Přestože se příběh Zdeňky Havlíčkové odehrál před 200 lety, obsahuje mnoho současných témat. V první řadě téma ženské emancipace, ale i příběh o umělém vytváření společenského ideálu, který je pak možné politicky využít. Dnes bychom řekli příběh o zneužití moci PR – a to je asi to, co mě na této minisérii zaujalo nejvíce,“ říká Jan Lekeš, kreativní producent České televize, která se na seriálu z pozice koproducenta také podílí.
První upoutávka jistě zaujme nadějnou hrdinkou a podobnost se zahraničními vzory je na seriálu na první pohled viditelná, stejně jako fakt, že na dobových kulisách a kostýmech se zřejmě nešetřilo. Na druhou stranu, po vizuální stránce zatím nejde o nijak dravé dílo a ukázce chybí větší tah na branku. I přesto je šance, že by Dcera národa měla stát za diváckou pozornost, stále poměrně vysoká. První díl zveřejní Canal+ již 29. září.